Математическата гимназия в София отдавна е сред водещите училища в

...
Математическата гимназия в София отдавна е сред водещите училища в
Коментари Харесай

Игра на тронове в СМГ

Математическата гимназия в София от дълго време е измежду водещите учебни заведения в България. Доказано. Това е гнездото на златни медалисти от олимпиади, там се приготвят едни от най-талантливите младежи, а всичко това приказва красноречиво за равнището на преподавателите и ръководството на учебното заведение. Говореше. Защото последните уволнения, сагата с шефа Антони Стоянов и митингите против него на родители и възпитаници потвърждават остарялата сентенция, че хубавите тикви отиват за свинете. Трудово-правните ходове, осъществени тихомълком от Стоянов по време на лятната почивка, са сюжет, заслужен за „ Игра на тронове “, „ Къща от карти “ или различен сериал за власт, в който царят се е барикадирал зад дебелите порти на тронната си зала и не чува нито родителите, нито учениците, нито даже МОН, които му желаеха оставката. Всички са против Стоянов, включително и кметът Йорданка Фандъкова, а разправията в елитното учебно заведение от ден на ден замязя на битова драма и дребно почистване на сметки.

Така не се прави

 Всичко стартира преди седмици с изненадващото уволняване на дългогодишната учителка по математика Петя Тодорова, която даже не бе позволена да влезе в постройката на гимназията, а в следствие й беше препоръчан цивилен контракт, вместо трудов. Мотивът на Стоянов беше, че преподавателката е уронила престижа на СМГ, като не е позволила нейни ученици да вземат участие в националния кръг на съревнование „ Европейско кенгуру “, извършен при започване на юни. Всъщност, учениците от СМГ са позволени до надпреварата и печелят в няколко разнообразни класове. „ Не за първи път съм член на национална комисия. Но не разбирам по какъв начин член на национална комисия може да лобира за едно учебно заведение. Дори учебното заведение, в което работи “, отбрани се тогава Тодорова. Днес тя не е единствената пострадала, защото се оказа, че 8 нейни сътрудници от СМГ няма да получат контракти за работа.

 Директорът Антони Стоянов в началото мълча, което не му направи никаква услуга. Остана чувството, че крие нещо, откакто не желае обществено да отбрани решението си. Не би трябвало да има проблем, в случай че е прав, нали по този начин? Или просто е бил заставен да пази тишина? Все отново, той даде изявление, в което изясни, че няма да подаде оставка, че работи по съвест, както и че е приет в Европа поради всичко направено в СГМ, до момента в който в България „ някой желае да ме уволнят “. Стоянов поддържа тематиката, че 130 деца от СМГ са ощетени от госпожа Тодорова “. „ Сега пострадвам, тъй като ги пазя “ - разяснява той, както и че е в началото е „ помолен да няма медийни изяви, до момента в който МОН тушира нещата “.

Може би въпросът с Петя Тодорова е просто заслон, с цел да бъде Стоянов уволнен?

 Шефката на РУО – София Ваня Кастрева загатна, че има открити други нарушавания в СМГ. Слухове за злоупотреби се носят и измежду родителите. Някои от тях заплашват, че няма да пуснат децата им в класните стаи на 15 септември. Тепърва предстоят инспекции и процедури, тъй че сагата да завърши до първия образователен. Това обаче няма да е нито първият, нито последният подобен случай.

Уязвимост

 Скандалът в СМГ е следващо доказателство за една от огромните язви на българското обучение – зависимостта на учителите към техните шефове. Колкото и добра известност да имаш, колкото и година професионален стаж да свидетелстват за твоите качества, колкото и да те обичат учениците, рано или късно можеш да станеш жертва на властови игри или персоналното възмездие на някой шеф. Само тъй като, по силата на бюрократичната взаимозависимост, той е над теб, а ти си му зависещ в тази самобитна хранителна верига на държавното обучение.Учителите правят може би най-важното дело за тази страна – просветата и възпитанието на бъдещите генерации, само че ние доста добре знаем по какъв начин системата им се отблагодарява – с ниски заплати, бумащина, нови и нови условия, проблематична дисциплинираност и непрекъснат риск да бъдат местени като пионки в играта кой да ръководи това или това учебно заведение, този или оня кабинет, тази или онази комисия, този или оня бюджет/проект. Ако от митингите в СГМ има поука, тя е, че обществото държи на своите любимци в класната стая и е готово да пази потвърдените експерти, без значение от схемите и споровете, в които ги забъркват. Както стана с подправените „ голи фотоси “ на шефа на 51-во СОУ Асен Александров. Както стана с учителите от Класическата гимназия. Какво евентуално става из доста други гимназии из страната, тъй като никой преподавател не е застрахован от прокобата на бюрокрацията.

Автор: Виктория Димова

Инфо: www.woman.bg

Източник: uchiteli.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР