Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул) направи изключително силно състезание от

...

Верстапен спечели изключителна победа в Белгия

Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул) направи извънредно мощно съревнование от 14-о място и завоюва Гран при на Белгия от Формула 1 пред съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), който към този момент е втори в генералното класиране. Шарл Льоклер (Монако, Ферари) финишира едвам шести, откакто започва покрай спечелилия на " Спа-Франкоршан ".

Карлос Сайнс (Испания, Ферари) резервира първото си място в завой номер 1, а Перес направи муден старт и мигновено отстъпи позиция на Фернандо Алонсо (Испания, Алпин) и Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес). Във втората обиколка 7-кратният първенец обаче направи контакт с болида на испанеца, който го изкара от надпреварата и провокира влизане на автомобил на сигурността.
 Макс Верстапен и още най-малко петима водачи ще получат санкции за старта на Гран При на Белгия

Вижте детайлности

Макс Верстапен си проби бързо път на фона на хаоса в челото и в осмата обиколка нидерландският водач на Ред Бул към този момент беше на трета позиция, употребявайки гумите с мека примес.

Сайнс направи първия си бокс в 12-ата обиколка и това отвори вратата на двата болида на Ред Бул към челото. Испанецът се върна шести с гумите с гумите със междинна примес, а Ферстапен направи прекъсване четири обиколки по-късно. Той влезе на трасето пред Перес, само че с четири секунди пасив от Сайнс.

Разликата сред болидите на Ферари и Ред Бул бе стопена единствено за три обиколки и в 19-ата Верстапен направи победното изпреварване в надпреварата. След като тази работа бе свършена, погледите се насочиха към Льоклер. Пилотът на Ферари не съумя да предложи същата скорост и след преполовяването на надпреварата бе на седмо място.

До края Льоклер съумя да направи две изпреварвания, само че получи наказване за превишена скорост в питлейна и приключи шести зад Алонсо. Така той освен загуби точки против Ферстапен, а и бе изпреварен от Перес в класирането. Световният първенец е първи с 284 точки, следван от своя съотборник със 191 и Льоклер със 186.

Перес финишира със 17.841 секунди зад Ферстапен, а Сайнс се качи на третото място на подиума в Белгия. Четвърти класира Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес), пети остана Алонсо, а Льоклер финишира на шестото място.