Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) започна с драматична победа новия сезон

...

Хамилтън стартира с победа

Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) стартира с трагична победа новия сезон 2021 във Формула 1. Седемкратният международен първенец удържа гневна офанзива на Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул) и приключи първи в Гран при на Бахрейн, а неговият съотборник Валтери Ботас (Финландия, Мерцедес) финишира трети.

Денят стартира трагично за Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), който загуби мощ в мотора и започва надпреварата от питлейна. Така Гран при на Бахрейн бе кратко с една обиколка, а в началната Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул) отбрани първото си място от квалификациите пред международния първенец Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес).

Първият случай обаче не закъсня и бе обвързван с Никита Мазепин (Русия, Хаас), чийто дебют във Формула 1 продължи тъкмо три завоя. Той загуби сцепление и се заби в огражденията, предизвиквайки първи автомобил по сигурността през сезона.

Формацията се резервира и след рестарта на надпреварата, само че този път и вторият болид на австрийския конструктор изпитваше проблеми. Ферстапен обаче оцеля на първото място до 18-ата обиколка, когато влезе в бокса за гуми със междинна примес.

Нидерландецът се завърна на пистата в Сахир към 6-7 секунди зад новия водач Хамилтън.

Хамилтън влезе в бокса в 29-ата обиколка и остави краткотрайно съотборника си Ботас в двубой с Ферстапен. Финландецът също бе извикан от Мерцедес две обиколки по-късно, само че закъснение от механиците го остави доста надалеч от първото място и борбата остана сред двамата любимци за международната купа.

Хамилтън и Ферстапен се размениха още веднъж в 40-ата обиколка при новото влизане на нидерландеца и международният първенец получи шест секунди преднина със доста по-стари гуми. Пет обиколки преди края британецът позволи неточност и излезе необятно в завой, а разликата посред им падна под 1 секунда. " Нямам задна гума, нямам сцепление ", бе известието на Хамилтън към гаража.

Така четири обиколки преди края Ферстапен нападна в завой номер 4 и зае първото място, само че бе заставен да го върне поради неправда при изпреварването. Нидерландецът притисна още веднъж Хамилтън в последните обиколки, само че този път британецът не остави път за изпреварване и завоюва надпреварата с 0.745 секунди преднина.

" Състезанието бе доста тежко. Влязохме рано в бокса и знаехме, че няма да стигнем елементарно до успеха, тъй че стореното през днешния ден е в действителност особено. Едва удържах Макс. Това бе едно от най-трудните ми надпревари в последните години ", сподели Хамилтън, който печели първото Гран при за първи път от 2016 насам.

Ботас приключи трети на 37.383 секунди от спечелилия, откакто влезе в гаража за нови гуми обиколка преди края в опит за най-хубаво време. Той го реализира и завоюва бонус точка за генералното класиране.

Ландо Норис (Великобритания, Макларън) приключи четвърти, а Чеко Перес стигна героично до петото място в Гран при на Бахрейн.