Левски записа четвърта поредна победа, след като надви трудно с

...

Левски израти Мъри Стоилов с трудна победа в дербито с Локомотив София

Левски записа четвърта поредна победа, откакто надделя мъчно с минималното Локомотив София в столичното дерби от 25-ия кръг в efbet Лига. Единственото попадение на стадион „ Виваком Арена – Георги Аспарухов “ означи Филип Кръстев в последните секунди на първото полувреме.

Като цяло „ сините “ бяха по-добрият тим на терена и триумфът наподобява законосъобразен на фона на представянето на двата отбора. Домакините пропуснаха още няколко преференциални положения, с които можеха да стигнат и до по-изразителен резултат, до момента в който столичните „ железничари “ не направиха нищо запаметяващо, с цел да заслужат най-малко точката. Едва в самия край гостите потърсиха изравняването, само че попадение на Карлос Франса беше анулирано вярно поради засада.

Събитията на терена обаче отстъпиха на тези по трибуните, където почитателите на Левски бяха съществено настървени по посока мажоритарния притежател Наско Сираков. Причината за това бе, че съвсем несъмнено старши треньорът на отбора – Станимир Стоилов, ще напусне клуба поради недоразумение с управлението, което ще разгласи на конференцията след дуела.

Въпреки това, с тази победа, Левски си върна четвъртото място от Локомотив Пловдив и събра 44 точки, до момента в който Локомотив София остава на деветата позиция с 34 пункта. В идващия кръг „ сините “ се изправят в огромното дерби против ЦСКА, ден след Великден, а столичните „ железничари “ ще одобряват Пирин Благоевград.

Станимир Стоилов избра следната стартовата единайсеторка, която съвсем несъмнено ще бъде и последна за него отпред на Левски. Под рамката на вратата е капитанът Пламен Андреев, а пред него в отбрана са Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, който заменя санкции Ноа Сонко Сундберг и това бе единствената смяна от успеха над Арда с 3:0 преди паузата, Хосе Кордоба и Цунами. Андриан Краев и Филип Кръстев са опорни халфове, а Ивелин Попов, Роналдо, и Уелтън работят зад нападателя Рикардиньо.

Станислав Генчев пък заложи на Бабукар Гайе на вратата, а в отбраната бяха Дейвид Малембана, Алан Диас и Матеус Роча. В средата на терена действаха Ивайло Найденов, Божидар Кацаров, капитанът Красимир Милошев и Юлиан Ненов. Антонио Вутов пък действаше зад двамата нападатели Станислав Костов и Карлос Франса.

/ /

Още преди началото на конфликта почитателите на Левски направиха свовебразен митинг по отношение на процесите, които се случват в клуба от „ Герена “. Всички флагове и транспаранти на стадиона преди дуела с „ железничарите “ от последователите на Левски бяха демонстративно обърнати наопаки, с което те обявиха позицията си след последните няколко дни и динамичните събития в техния клуб. Собественикът Наско Сираков пък награди Мъри Стоилов със специфична фланелка с №250 поради неговите мачове в елита на България, които записа в Кърджали преди първия съдийски сигнал.

Срещата започва с късмет за гостите, откакто Карлос Франса завоюва ъглов удар още преди да е изтекла и първата минута, само че след неговото осъществяване беше осъществено нарушаване в офанзива.

На трибуните имаше повече страсти в началните минути, в сравнение с терена, откакто част от почитателите на Левски започнаха обидни викания по адрес на мажоритарния притежател Наско Сираков, до момента в който друга част от последователите ги секна с освирквания.

„ Сините “ изнесоха играта в предни позиции и извършиха няколко следващи ъглови удара, от които обаче не последва директна заплаха за вратаря Бабукар Гайе.

Феновете на Левски в Сектор „ Б “ бяха много дейни и издигнаха транспарант с текст: „ Н.С – „ страж “ на акции, Мъри Стоилов - Пазителят на Левски! “.

В 23-ата минута пристигна и първата действителна голова обстановка в мача,  която бе на сметката на Левски. Андриан Краев се оправи чудесно в своята половина, лиши топката, след което напредна по десния фланг и центрира към далечната греда за непокрития Уелтън, който овладя и стреля с външен фалц с десния крайник, само че не се наложи намесата на вратаря.

Минута по-късно последва нов шут, този път на Андриан Краев от отдалеченост по тревата, който бе прецизен, само че без проблеми за Гайе.

" Сините " продължиха да натискат и в 29-ата минута гостите сбъркаха при изнасянето на топката, която беше отнета от Филип Кръстев, който напредна към наказателното поле и стреля ниско от дъгата пред него, само че Гайе плонжира и улови.

Феновете на Левски продължиха да издигат забавни транспаранти, които бяха ориентирани към притежателя Наско Сираков.

В 33-ата минута Уелтън проби по левия фланг, влезе в наказателното поле и шутира мощно към вратата, само че стражът на „ червено-черните “ мазета над гредата в корнер. Две минути след това Роналдо получи прекрасен диагонален пас на десния фланг, влезе в наказателното поле и върна топката за връхлитащия Краев фронтално против вратата, който шутира без закъснение, само че още веднъж Гайе мазета.

Левски имаше нова отична опция за попадение пет минути преди края на постоянното време на първата част, когато „ сините “ проведоха отлична скоростна контраофанзива, при която Рикардиньо подаде за Уелтън, който потегли от личната си половина, завладя голямо пространство и по-късно изведе Ивелин Попов отляво в наказателното поле. Подаването обаче се оказа малко дълго и излезлият Гайе съумя да блокира удара на ветерана.

Домакините съумяха да вземат по този начин значимия задатък в резултата във втората минута от добавеното време на първата част след попадение на Филип Кръстев. Всичко потегли от полузащитника, който подаде за Цунами вляво, а той пък комбинира с Уелтън. Бразилецът преодоля Юлиан Ненов, влезе отляво в наказателното поле и центрира ниско, само че Гайе съумя да избие с крайник. Топката обаче попадна в непокрития Кръстев, който от към точката не му остави шансове с прекрасен удар в горния ляв ъгъл на вратата на гостите – 1:0.  Родният национал отиде непосредствено при Мъри Стоилов със своите съотборници, с цел да отпразнува своето попадение №6 за сезона в шампионата.

Десет минути след старта на втората част Цунами насочи мощен шут от отдалеченост, който обаче профуча над гредата на Гайе.

В 65-ата минута Краев стреля непосредствено от директен свободен удар от над 25 метра, който беше прецизен, само че гамбийският вратар на Локомотив съумя да избие.

Привържениците на „ сините “ пък съвсем от самото начало неуморно скандираха името на Станимир Стоилов, който пък не пропускаше да поздрави почитателите от скамейката.

Като цяло през втората част домакините държаха контрола върху топката и не допускаха доста офанзиви на Локомотив, които в последните минути на мача опитваха да наложат нещо като напън.

Пет минути преди края на постоянното време Уелтън напредна отляво в половината на Локомотив, влезе в наказателното поле и стреля към далечния ъгъл, само че не уцели по най-хубавия метод топката, която излезе в навън.

Буквално в последната 90-ата минута Левски оцеля, когато  гостите вкараха топката във вратата на Пламен Андреев, само че попадението беше анулирано поради засада. При обстановката кълбото беше центрирано от корнер в наказателното поле, където състезател на „ железничарите “ игра с глава, а на първа греда Карлос Франса засече в близкия ъгъл, само че незабавно беше вдигнат флага за засада. Системата ВАР удостовери решението.