Левски победи драматично Хебър с 3:2 (30:28, 25:22, 17:24, 23:25,

...

Левски грабна волейболната сСуперкупа след драма срещу Хебър

Левски победи трагично Хебър с 3:2 (30:28, 25:22, 17:24, 23:25, 15:13) и завоюва Суперкупата на България по волейбол. Мачът в бургаската зала " Младост " продължи към 2 часа и 45 минути, като мина през разнообразни обрати, само че в последна сметка младият отбор на " сините " справедливо ликува с трофея.

Треньорът на Левски Николай Желязков направи едно смяна в състава спрямо успеха с Нефтохимик и пусна като разпределител национала Симеон Николов вместо Стоил Палев. алберто Джулиани не направи нито една промяна в отбора, който се наложи над Дея в събота.

Двата тима се " захапаха " от първия гейм, като играта вървеше точка за точка и никой не можеше да вземе огромно преимущество. За първи път Левски поведе с две точки при 9:7, а задатъкът на " сините " стигна и до пет - при 16:11 и 20:15. Тогава на сцената обаче излезе италианският нападател на отбора от Пазарджик Джулио Саби,  който направи седем следващи точки при собствен сервис - четири от които бяха асове. След 25:25 Левски изпусна два геймбола, а Хебър - един, с цел да се стигне до крайното 30:28 за столичани. Въпреки това геймът бе белязан и от мощната игра на Саби, който в рамките единствено на първата част осъществя 12 точки.

Във втората част носителят на Купата на България Хебър съумя да направи задатък при 10:7, само че отборът на Николай Желязков направи поврат още за 12:11. Левски нанесе своя удар след 20:20, като направи три следващи точки, а по-късно поведе и с 24:21. " Сините " пропуснаха първия си геймбол, само че съумяха при втория след неверна на Виктор Йосифов от сервис.
В първите два гейма Левски имаше забележителната успеваемост от над 45% при офанзива, като отборът бе доста постоянен на сервис, обсада и при посрещането, което даваше опция на разпределителя Николов да бъде разнороден при построяването на офанзивите.

В третия гейм играта се обърна. Вицешампионът Хебър поведе с 9:7, а по-късно натрупа задатък от девет точки при 17:8. " Сините " пробваха да реагират със сервиси на Владимир Гърков, който понижи до 14:19, само че преднината на пизарджиклии бе огромна, като отборът затвори частта при 25:17 с офанзива на Тодор Вълчев по блокадата на " сините ", като топката излезе в навън.

Временното оттегляне не разстрои отбора на Левски, който стартира мощно в четвъртия гейм и поведе с 3:0, а по-късно и с 6:2 след мощни начални удари на Венислав Антов и неточности на блокадата на Хебър. Изключително впечатляваща точка направиха " сините " за 10:7, откакто Йосифов от Хебър към този момент се радваше, само че Антов избави с крайник, а по-късно отборът му направи сполучлива офанзива, демонстрирайки страховит дух. Тимът на Желязков дръпна с 16:11, само че Хебър направи доста мощна серия на сервис и контраофанзива и съумя да изравни при 17:17 и даже да поведе по-късно. Двата тима бяха един до друг до 23:23, само че последните две точки в гейма бяха за Хебър, който прати мача в тайбрек.

В решителната част серия от три следващи аса на Венислав Антов изведе Левски напред с 5:2. Вдъхновеният отбор на Левски стигна до удобния задатък от 12:8, а по-късно и 13:10, само че опитният тим на Хебър още веднъж изравни при 13:13. Младите момчета на Левски обаче си осигуриха мачбол, а Владимип Гърков направи пряк ас от сервис за 15:13, с което отборът на Желязков завоюва Суперкупата на България.

В състезател на мача се трансформира диагоналът Венислав Антов от Левски, който осъществя 32 точки. /БТА