Кой има право на помощ за санаториум? Повече жени ползват

...
Кой има право на помощ за санаториум? Повече жени ползват
Коментари Харесай

Кой има право на помощ за санаториум


Кой има право на помощ за санаториум? Повече дами употребяват стратегиите за рехабилитация и профилактика.
Право на парични помощи за профилактика
и рехабилитация имат обезпечените за общо заболяване, майчинство и/или за трудова акцидент и професионална болест лица, за които са били импортирани или са дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – импортирани дължимите осигурителни вноски за интервал от
шест поредни календарни месеца,
предхождащи месеца през който се организира профилактиката и рехабилитацията, изясняват специалистите на Национален осигурителен институт.

Изискването за импортирани вноски за шест месеца не се отнася за лица с увреждания, резултат от претърпяна трудова акцидент или  професионална болест. Хората, получаващи персонална пенсия за неработоспособност, в случай че не са навършили възрастта за пенсиониране и срокът на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е  изминал,
също имат право на този тип парична помощ.
Паричната помощ се изплаща еднократно за една календарна година за 10 дни престой, като през 2021 година помощта за всяко правоимащо лице включва:
▪ средства за не повече от общо четири съществени диагностични и лечебни процедури на ден (вкл. прегледите и изследванията) по цени, одобрени от Надзорния съвет на НОИ;▪ частична парична помощ за хранене в размер на 7,00 лева за един храноден;▪ предел за една нощувка с последна цена в размер на 20,70 лева
Ежегодно със Закона за бюджета на държавното публично обезпечаване се дефинират средства, които да се разходват за тази активност по условия и ред, регламентирани в Наредба No 1 от 13 февруари 2007 година за прилагане и погашение на паричните помощи за профилактика и рехабилитация.
За 2021 година плануваните средства за парични помощи
за профилактика и рехабилитация по бюджета на ДОО са в размер на 22,1 млн. лв.. През предходната година са подписани контракти с 22 юридически лица за общо 52 реализатори на активността по профилактика и рехабилитация.
Изпълнителите, които правят активността
по профилактика и рехабилитация, са ситуирани на територията на 16 области – София-град, София-област, Пловдив, Варна, Бургас, Ловеч, Габрово, Монтана, Пазарджик, Стара Загора, Добрич,
Благоевград, Кюстендил, Велико Търново, Хасково и Смолян.
С максимален условен дял (97,9%) са лицата, употребили парична помощ за профилактика и рехабилитация от фонд „ Общо заболяване и майчинство “, едвам 2% са тези от фонд „ Пенсии “ и под 1% – от фондовете „ Пенсии за лицата по член 69 “, „ Пенсии, несвързани с трудова активност “
и „ Трудова акцидент и професионална болест “.
От лицата, възползвали се от профилактика и рехабилитация с максимален условен дял са тези със болести на опорно-двигателния уред – 69,6% и на периферната нервна система – 25%.
Според възрастовото систематизиране,
максимален дял заемат лицата над 51-годишна възраст – 73,8%, което кореспондира с повишение на заболеваемостта след тази възраст. На второ място с 25,5% е делът на лицата от 31 до 50-годишна възраст.
Несъществен е делът на миналите
през програмата лица под 30-годишна възраст – 0,7%. В разпределението на лицата по сексуален симптом се регистрира превес на делът на дамите (61,5%), употребили парична помощ.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР