Китай облекчи политиката си за семейно планиране, за да позволи

...
Китай облекчи политиката си за семейно планиране, за да позволи
Коментари Харесай

Китай вече позволи двойките да имат три деца

Китай облекчи политиката си за фамилно обмисляне, с цел да разреши на двойките да имат три деца, откакто преброяването сподели, че популацията му бързо застарява, оповестиха в понеделник държавните медии.

Контролът в тази сфера от четири десетилетия в най-многолюдната нация в света задуши раждаемостта.

В продължение на съвсем 40 години Китай прилагаше спорна „ политика за едно дете “ - една от най-строгите разпореждания за фамилно обмисляне в света - която беше облекчена през 2016 година за „ политика за две деца “ заради необятно публикуваните опасения за застаряваща работна мощ и икономическата застоялост. Въпреки напъните на държавното управление да предизвиква двойките да имат деца, годишните раждания в Китай не престават да се срутват до рекордно ниско равнище от 12 милиона през 2020 година, съобщи Националното статистическо бюро предишния месец.

Това заплашва с демографска рецесия, което сигнализира ръководещата комунистическа партия, ръководена от президента Си Цзинпин.,поради евентуалния дефицит на млади служащи, които да движат стопанската система. Според специалисти до 2050 година ще има стотици милиони възрастни хора, които ще би трябвало да бъдат подкрепяни.

" За да се реагира интензивно на застаряването на популацията... двойката може да има три деца ", заяви организация Синхуа, цитирайки резултатите от среща на управлението на Политбюро, проведена от президента Си.

Коефициентът на плодовитост в Китай е 1,3 - под равнището, належащо за поддържане на устойчиво население, разкри Националното статистическо бюро.

Публикуваните предишния месец резултати от преброяването на популацията през 2020 година също демонстрират, че популацията на Китай нараства с най-бавния си ритъм от 60-те години насам, достигайки 1,41 милиарда. Това идва дружно с внезапното понижаване на броя на хората в трудоспособна възраст, което още веднъж поражда опасения от задаваща се демографска рецесия.

Китайският баланс на половете също е килнат от десетилетия на политиката за едно дете и обичайните обществени желания към момчетата, което провокира потомство селективни аборти и изоставени девойки.

Въпреки че политиката беше облекчена през последните няколко години, това не провокира бебешки взрив, както се надяваха политиците. Намаляването на % на встъпване в брак през последните години се отрази на по-ниските равнища на раждаемост, както и възходящите разноски за живот и от ден на ден овластени и образовани дами, които забавят или заобикалят раждането. Демографската смяна в Китай има обилни стопански и политически последствия за втората по величина стопанска система в света.

Очаква се една трета от китайците да са в преклонна възраст до 2050 година, оказвайки голям напън върху страната да обезпечи пенсии и опазване на здравето.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР