Иска ми се да видя как институциите работят съвместно по

...
Иска ми се да видя как институциите работят съвместно по
Коментари Харесай

Потребителските проблеми могат да намират пълноценни решения при съвместна работа на институциите

Иска ми се да видя по какъв начин институциите работят взаимно по потребителските проблеми. Когато един проблем стигне до даден надзорен орган и той реши, че неговите пълномощия не стигат да докара до дъно решаването му, да се обърне към другите способени институции и с общи старания да намират ключ към него. Това сподели по Радио „ Фокус “ във връзка Световния ден на потребителите основателят на онлайн платформата „ Ние, потребителите “ Габриела Руменова.

„ Повдигнахме тематиката за пластмасовите кутийки за еднократна приложимост, в които от началото на годината магазините слагат гозбите и други артикули от „ кухнята “ и които таксуват по 20 стотинки по силата на разпоредба за ограничение използването на пластмаса. И в този момент има към този момент публични отговори от страна на Комисията за отбрана на потребителите (КЗП), че откакто цената е авансово оповестена – няма проблем, най-малко от позиция на техните пълномощия. Обаче аз си мисля, че в тази обстановка и в доста други, несъмнено, е добре тя да се обърне към другите способени институции и да работят дружно, тъй като хората не желаят да чуят " Няма проблем от наша позиция, оправяй се нататък самичък “ “, даде образец Руменова.

Освен да се търсят между тях, институциите би трябвало и да се вслушват една в друга. Пример за такава нужда са развилите се към повишението на цените на телекомите събития. От онлайн платформата „ Ние, потребителите “ първи обосноваха неравноправността на клаузата, която разрешава индексирането на цените един път годишно, тезата бе възприета и от омбудсмана проф. Диана Ковачева, която изпрати публични писма до КЗП, КРС и КЗП, само че решение към момента не е известно да има.  

„ В началото на годината, когато първият мобилен оператор осведоми, че ще индексира цените на абонаментните си проекти, поставихме тезата, че това е допустимо поради позволени неравноправни клаузи в общите условия и на трите телекома, и предупредихме, че се чака и останалите да го създадат. След като два месеца обяснявахме в медиите, че в тази обстановка потребителите са оставени без опция да се откажат без неустойки от договорите и че даже да го създадат, няма при кого да отидат, казусът стигна до омбудсмана и до икономическата комисия към Народното събрание. От ръководителя на КЗП бе изтънчено публично мнение, само че въпросът продължава да виси и досега “, показва специалистът пред в. „ Струма “.

Потребителите към момента чакат да научат резултатите от оповестения за почнал през есента на предходната година обзор на общите условия на телекомуникационните сдружения и кои клаузи са избрани от КЗП за неравноправни.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР