Инициативата на Института за пазарна икономика (ИПИ) за разпространение, визуализация

...
Инициативата на Института за пазарна икономика (ИПИ) за разпространение, визуализация
Коментари Харесай

Малките индустриални общини са с най-високи заплати в България

Инициативата на Института за пазарна стопанска система (ИПИ) за разпространяване, визуализация и разбор на общински данни – „ 265 истории за стопанска система ” – навлезе в четвъртата си година. Усилието на ИПИ е подкрепено от водещи български компании, като цели да увеличи знанието и разбирането за развиването на 265-те общини в България. Огромният интерес към оповестените данни и интерактивните карти на „ 265 истории за стопанска система “ трансфораха самодейността в една от най-успешните на ИПИ.

Традиционно данните за заплащането по общини провокират максимален интерес. ИПИ открива четвъртата година на самодейността с карта на заплащането по общини през 2021 година Данните показват средната брутна месечна заплата на наетите лица по трудово и служебно правно отношение в 265-те общини в страната – това включва както наетите в частния, по този начин и наетите в публичния бранш. Картата на заплатите дава и по-дълъг ред данни – обгръща интервала 2016 – 2021 година, което дава опция за следене на развиването през годините.

| Интерактивна карта |

Най-високата междинна брутна месечна заплата в България за 2021 година е в община Челопеч (2 930 лева.). На второ място е междинната заплата в община Козлодуй (2 431 лева.), следвана от община Пирдоп (2 205 лева.) и Столична община (2 144 лева.). На пета позиция е енергийният център Раднево (2 040 лева.), а топ 10 в страната се добавя от Гълъбово (1 985 лева.),  Девня (1 947 лева.), Панагюрище (1 860 лева.), Елин Пелин (1 745 лева.) и Божурище (1 717). За поредна година най-високите заплати в страната са в дребни общини с огромни работодатели – водещи са общините в Средногорието, на чиято територия има развита добивна и обвързвана с нея преработваща индустрия, както и в общините с доста огромни предприятия в енергийния бранш.

Прави усещане и мощното показване на индустриалните общини в периферията на най-големите стопански центрове. В топ 20 по заплати в страната влизат 1) общините Елин Пелин, Божурище и Костинброд от необятната външна страна на София; 2) общините Девня и Белослав в непосредствена непосредственост до Варна и 3) общините Марица, Куклен и Брезово до Пловдив. Успешният модел на трите водещи центъра в страната – София, Пловдив и Варна, стъпва на развиване на услугите в границите на града – водени от бурния напредък в цифровата сфера, и мощна промишленост в периферията, която се ориентира към по-високата добавена стойност и води до положителни заплати.

Положителните процеси от последните години водят до растеж в междинната заплата във всяка община в страната в интервала 2017-2021 година (виж карта на дълготрайната динамика). Средната заплата на наетите лица в 183 общини в страната бележи растеж сред 40% и 60% за пет години. Начело още веднъж са дребни общини, като в топ 5 влизат общините Крумовград и Брезник, където междинната заплата нараства надлежно с 89% и 97% за интервала 2017-2021 година Последното е предизвикано от вложенията в добивната промишленост и резултата при доставчиците и обвързваните действия, по-конкретно в областта на строителството. Големите общини – София, Пловдив и Варна, също бележат добър растеж – в границите на 40-45%, принос за което имат и новите работни места в цифровата сфера.

На фона на бързото възобновяване на българската стопанска система през 2021 година във всички общини в страната без една се отбелязва растеж на междинната работна заплата (виж карта на годишната динамика). Спад има само в ловешката община Угърчин, с 14%.  Редица дребни общини означават забележителен растеж на заплащането в подтекста на икономическия растеж през 2021 година, най-видимо в Каолиново (+39%), Кнежа (+38%), вследствие на мощното показване на земеделието и преправянето на масла. В Столична община покачването е с 12%, а от водещите стопански центрове най-добре се показва Пловдив с 14% растеж.

 Източник: Института за пазарна икономика
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР