Имаме газ до септември, обяви пред БНТ служебният министър на

...
Имаме газ до септември, обяви пред БНТ служебният министър на
Коментари Харесай

Росен Христов: Имаме газ до септември, има и откъде да намерим до края на годината

Имаме газ до септември, разгласи пред Българска национална телевизия служебният министър на енергетиката Росен Христов.

" Има от кое място да намерим до края на годна. Проблемът не е в количествата, а в цената. Ако обявим, че плащаме пет пъти по-висока цена, ще имаме доста предложения. Повечето предложения за LNG, само че пък за тях няма терминали. Има слотове, само че на нас не ни е стопански преференциално да ги купим. Ние би трябвало да намерим различни източници ", счита Христов. По думите му дефицитът на газ е за към 30% от плануваното отопление.

" Ако не осигурим газ и
слотове на естествена цена или някой би трябвало да заплати високата сума или София да остане без топло. Цената на международните пазари е висока, само че можем да намерим метод да е по-ниска от това, което плащаме сега. Служебното държавно управление заварихме обстановка на минус и работим предпочитано. Идеята ни е да осигурим газа до края на годината и вероятно за идната. Да осигурим отоплителния сезон и да дадем благоприятни условия на идващото държавно управление да подписа контракт ", означи министърът. По думите му на дневен ред седят всички източници за досатвка на газ, включителмно и " Газпром ".  " Газпром " е финален варинат за доставка, само че въпреки всичко съществува. Ако се наложи да се водят договаряния с " Газпром ", ще бъдат единствено за приемане на количествата по контракт, а не за сключване на ново съглашение ", посочи Христов. Той подсети, че е платена колосална сума за адвокатски съвещания за договаряния с " Газпром ".

" Преговорите са спрели на една точка, където " Газпром " не са били съгласни с нашите условия. Европа продължава да купува газ от " Газпром ". Другото което е ние сега купуваме газ от " Газпром " не непосредствено, а посредством посреднции. Те се появяват, когато имаш потребност от газ. Руски газ сега тече и се използва, просто минава през Гърция, през медиатори ", уточни служебният министър на енергетиката. Той разяснява митингите против възобновяване на договарянията с " Газпром " и съобщи, че няма да се подпише под декларацията, която недоволните желаят.

" България е демократична страна и всеки има право да изрича мнение и да стачкува, което е доста хубаво. Лошото е когато тези тематики се употребяват за политически цели - колкото хора стачкуват на площада, десетки пъти повече ме питат по какъв начин ще си отопляват жилищата учебните заведения, лечебните заведения, страната. Лесно е, когато човек получава заплата на равнище София, да каже, че не му е проблем да заплати по-скъп газ, по-скъп самун. Когато заплатата в страната е няколкостотин лв. и по-голямата част отива за заплащане на битови сметки, не е толкоз елементарно човек да каже " не ме интересува цената ", добави министърът. Според него " Булгаргаз " не е загуба, а има потребност от капитал.

" Държавата ще отпусне заем на дружеството за увеличение на оборотните средства ", ангажира се служебният енергиен министър. Той разяснява и градежа на Интерконектора с Гърция. 

" Държавата не строи Интерконектора, той се строи от частна комапния определена с конкурс. Спекулациите, че стопираме строителството са неверни. Ние влагаме големи старания да подкараме този план и да го приключим в точния момент. Ако искахме да го спрем, трябваше да вършим като кабинета " Петков " - т.е. нищо. Те не се упражнили надзор да може този план да върви в границите на някакъв график. Строителите са с разхлабено чувство и извършват строителството по техен график. Финалният график не сме го пиолучили макар доста срерщи които организирахме. Проектът е извънредно значим, работим да можем да го пуснем при започване на сепетември. Сформирахме работна група от всички министерства, която да следи и постанова надзор. Следи се докуменатцията, вършат инспекции на място, които да могат да реагират. Утре чакаме да получим финалния график. Ще осигурим систематичен надзор и всичко, което зависи от държавното управление ще го свършим ", добави Христов. Според него няма варинат да минем напълно на ток и да сменяем напълно потреблението на газ.

" Системата е построена по несъмнено направление и няма по какъв начин да не ни би трябвало газ. ЕРП-тата вършат подготовка, само че анализите демонстрират, че няма по какъв начин да минем напълно на ток ", посочи Христов. Служебният енергиен министър изрази вяра, че ще съумеят да понижат или най-малко да стабилизират цената на газа. 

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР