Има риск някои отдавна забравени болести да се завърнат, най-вече

...
Има риск някои отдавна забравени болести да се завърнат, най-вече
Коментари Харесай

Доц. Мангъров бие тревога за завръщането на туберкулоза и морбили

Има риск някои от дълго време забравени заболявания да се завърнат, най-много за тези, чието изгубване се дължи на това, че са прилагани ваксини за тях. Това сподели доцент Атанас Мангъров – шеф на детската клиника на Инфекциозна болница в София.

На първо място той уточни туберкулозата, която сега по разпространяване е на равнищата през 1910 година Причината за това е ХИВ/СПИН инфекцията и недохранването в доста елементи на света, изясни инфекционистът.

Морбили е друго такова заразно заболяване.

„ Поради това, че има забележителен спад във ваксиналното покритие, заболяването се завръща. Тези, които не са карали морбили или не са имунизирани, рано или късно го изкарват. Във връзка с грубия напън за имунизиране по време на Коронавирус пандемията „ ваксина “ стана надали не мръсна дума и доста родители отхвърлят да имунизират децата си за морбили. Ваксината за морбили беше обвързвана и с аутизма, което няма нищо общо “, акцентира доцент Мангъров.

Ваксините от Националния имунизационен календар би трябвало наложително да бъдат поставяни, безапелационен бе той.

„ Най-вече за варицела, тъй като варицелата е едно извънредно мощно заразно заболяване, каквото е и морбили. Ваксината за варицела в нашата страна не е наложителна, тя се слага благопожелание и с варицелата се случва това, което би се случило, в случай че нямаше ваксина за морбили. Има обща ваксина за рубеола, морбили и заушка – три доста мощно заразни болести. Можем да бъдем сигурни, че сега, в който стартират да се появяват случаи на морбили, неизбежно ще стартират и случаи на заушка. 2006-2007 година в страната ни имаше зараза от заушка, което се дължеше на това, че преди 90-те години е употребена една ваксина за заушка, която не даваше дългогодишен имунитет “, напомни инфекционистът.

България е на челните позиции по приложимост на антибиотици, уточни той. И акцентира, че до антибиотици би трябвало да се прибягва единствено тогава, когато има заболяване, което може да се лекува с антибиотици.

„ COVID-19 беше заболяване, което не се лекува с антибиотици, и все пак по време на пандемията хората, които бяха диагностицирани с това заболяване, всеобщо получаваха по два-три антибиотика с вярата, че нещо ще се повлияе “, разяснява доц.Мангъров пред „ Фокус “.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР