Хърватия е първият полуфиналист на Световното първенство по футбол, след

...

Хърватия на полуфинал, елиминира Бразилия след дузпи

Хърватия е първият полуфиналист на Световното състезание по футбол, откакто надигра на четвъртфиналите един от огромните любимци за купата Бразилия след осъществяване на дузпи с 4:2, 1:1 след продължения, 0:0 в постоянното време, съобщи Българска телеграфна агенция.

Неймар даде преднина на бразилците с гол в добавеното време на първото продължение, само че резервата Бруно Петкович изравни три минути преди края и мачът бе решен след дузпи, където хърватите бяха по-хладнокръвни и завоюваха.

С попадението Неймар изравни Краля на футбола Пеле по голове за бразилския народен тим. Двамата имат по 77 попадения с екипа на националния тим.

Играчите на Златко Далич, международни вицешампиони от предходното състезание в Русия, продължиха традицията и завоюваха пети от последните си шест мача с продължения във етапа на елиминациите на Световни шампионати и за повторно на шампионата в Катар печелят с дузпи в елиминациите, откакто на осминафиналите надиграха Япония също след наказателни удари.

Бразилците преобладаваха през второто полувреме и в продълженията, само че още веднъж доста мощен мач направи вратарят на хърватите Доминик Ливакович, който при дузпите избави първия удар на Родриго, което даде психическо преимущество на " ватрените ".

Двата тима изиграха равностойно първо полувреме без съществени голови рискове. Хърватите показва съществено самочувствие и играха като еднакъв с еднакъв с петкратните международни първенци.

В 13-а минута направилият доста мощен мач десен бек на хърватите Йосип Юранович проби от дясно и центрира за Иван Перишич, който обаче не съумя да засече топката в мрежата.

Бразилците направиха най-хубавата си офанзива до почивката в 20-а минута, когато Винисиус направи двойно подаване с Неймар и си освободи пространство за удар, който бе блокиран от бранител на Хърватия.

Неймар и компания подвигнаха оборотите през втората част и още първоначално притиснаха противника, само че отличните намеси на вратаря на хърватите Доминик Ливакович резервираха двете нули в постоянното време.

В 47-а минута Гвардиол едвам не си означи автогол при опит да почисти топката, само че Ливакович избави. Малко по-късно Ричарлисон изведе Неймар на стрелкова позиция, само че Ливакович още веднъж внимаваше и парира удара, спасявайки най-хубавата обстановка за гол досега.

Вратарят на хърватите бе на мястото си и в 66-а минута, когато излезе ловко и избави след удар на Лукас Пакета от 4-5 метра.

Десет минути по-късно още веднъж Неймар бе изведен самичък против Ливакович, само че стражът за следващ път отрази. В 80-а минута Пакета стреля от 20-ина метра, само че още веднъж в ръцете на хърватския вратар.

Така се стигна до продължения, като в края на първото хърватите изпуснаха най-удобната си обстановка за гол в мача. Резервата Бруно Петкович финтира двама играчи на Бразилия и подаде на Марсело Брозович, който стреля над вратата.

В добавеното време на първото продължение Неймар показва самостоятелната си класа и откри резултата. Нападателят пое топката в центъра на терена, замени две двойни подавания, първото с Родриго, а при второто бе изведен от Пакета самичък против Ливакович и този път го преодоля - 1:0.

В последните 15 минути хърватите потеглиха ва банк в офанзива и напъните им бяха възнаградени. Резервата Мислав Оршич центрира от ляво и различен състезател, появил се от пейката - Бруно Петкович, прати топката в мрежата на Алисон - 1:1.

Каземиро можеше да реши мача в последната минута, само че ударът му бе избавен от Ливакович и спечелилият бе избран след осъществяване на дузпи. Ливакович отрази първия удар от бялата точка на Родриго, а Маркиньос уцели гредата, до момента в който за Хърватия точни бяха Никола Влашич, Ловро Майер, Лука Модрич и Мислав Оршич.

Четвъртфинална среща на Световното състезание по футбол:

Хърватия - Бразилия - 4:2 след осъществяване на дузпи, 1:1 след продължения, 0:0 в постоянното време

голмайстори: 0:1 Неймар 105+1, 1:1 Бруно Петкович 117