Главният прокурор Иван Гешев на среща с ученици от училища

...
Главният прокурор Иван Гешев на среща с ученици от училища
Коментари Харесай

Главният прокурор на среща с ученици: Само в България може да има протести в защита на корупцията

Главният прокурор Иван Гешев на среща с възпитаници от учебни заведения от община Петрич в границите на самодейността “Правосъдие в бъдещето - прокурори и възпитаници приказват за правото ” на Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите.

Ето и част от акцентите от срещата му:

Трябва да си желаяме това, което ни се дължи от страната. А то е положителни закони, с цел да може да живеем обикновено и умерено.

Постоянно се убиват деца на пътя от пияни и дрогирани водачи. Налице е рискът с опиатите към учебните заведения и изобщо разпространяването на опиати. И ненапълно остава усещането, че страната следи, дори не с интерес, в профил този развой.

Само в България може да има митинги в отбрана на корупцията, на наказан на три инстанции за корупция, за разлика от Европа, където стачкуват против корупцията. В последна сметка може би ние сме страната на неограничените благоприятни условия, а не Съединени американски щати.

Справедливостта е блян и като всеки блян мъчно може да бъде реализирана. Това в последна сметка е метафизичен въпрос. Въпросът е всеки един от нас да се стреми към тази правдивост.

Децата питат - основният прокурор дава отговор:

За специалността на прокурора и следователя

- На вашата възраст, когато вие към този момент сте се развили като персони, не мога да си разреша да давам препоръки. От една страна един магистрат не трябва да губи чувството за човешката болежка, само че въпреки това не би трябвало да я съпреживява на 100%, тъй като тогава може и да не издържи душевен.

Достатъчно ефикасни ли са присъдите в България, с цел да реализиран предварителна защита

- Проблемът в България не е в размерът на наказванията, въпросът е в неналичието на неотменимост. В това, че страната гони нарушителя. Гониш го да му връчиш наказателното разпореждане, гониш го да му съставиш акт, гониш го да му събереш парите. И по този начин изтича отминалостта и нищо не се случва.

- Ние би трябвало да забързаме процедурите, с цел да имаме бързо наказване.

За закононарушенията и наказванията

- Няма по какъв начин да имаш неоправдателна присъда, за нещо, което не съставлява закононарушение. Не всичко в България е наказателно, не всичко е закононарушение.

- Изглежда, че е закононарушение прекосяването на алено. Не, това е административно нарушаване. Има разнообразни типове отговорност – политическа, морална, административна.

- Не всичко, което виждате и смятате, че е аморално, е наложително да е закононарушение.

 



 

Пред учениците в претъпкана зала в гр. Петрич, Иван Гешев акцентира, че е впечатлен какъв брой доста младежи се интересуват от правораздаването, което значи, че желаят да познават Конституцията, да знаят правата, само че и отговорностите си.

 

„ Аз съм сигурен, че всеки от вас желае да се осъществя и да живее добре. Но няма по какъв начин да се реализирате без да знаете правата и отговорностите си, а и без да знаете по какъв начин действа правната система. Казах и на ваши връстници – ние, българите, сме положителни като индивидуалисти, неповторими сме, само че имаме проблем с общността. Ако желаеме да имаме резултат като страна, като общество, би трябвало да наблегнем на взаимоотношението “, сподели основният прокурор.

Той не скри паниката си от увеличението на злополуките, провокирани от пияни и дрогирани водачи и посъветва младежите да бъдат деликатни и да съблюдават закона.

„ Много ясно ще заявя какво би трябвало да се промени в законодателството, в организационните ограничения против войната по пътищата. Българските жители би трябвало да изискат и да получат това, което чакат, а това е правдивост и закони, които разрешават битка с престъпността. А това не става с безмълвие “, акцентира основният прокурор и заяви, че този четвъртък прокуратурата ще взе участие в конференция, проведена от неправителствени организации в областта на пътната сигурност, с цел да бъдат набелязани ограничения за ограничение на транспортните катастрофи.

„ Постоянно се убиват деца на пътя от пияни и дрогирани водачи. Налице е рискът с опиатите към учебните заведения и изобщо разпространяването на опиати. И ненапълно остава усещането, че страната следи, дори не с интерес, в профил този развой “, сподели още основният прокурор. Той посочи, че казусът с пияните и дрогирани водачи е всеобщ и прокуратурата го е сложила още преди две години, като е показала на вниманието на законодателите експертни оферти за промени в Наказателния кодекс.
„ Предложихме да се лишава колата на пийнал и дрогиран водач, тъй като истината е, че българинът най-добре усеща, когато му бръкнеш в джоба. Когато те спрат пийнал и дрогиран, приберат ти колата и я дерегистрират, пет години си я ползвай примерно за склад. И ще видите какъв брой внезапно ще намалеят тези водачи “, обоснова нуждата от незабавни промени в Закона за придвижване по пътищата Иван Гешев.

Главният прокурор отговори и на редица настоящи въпроси на възпитаници, част от тях свързани с корупцията и акции на прокуратурата, Националната следствена работа и Министерство на вътрешните работи от последните дни.

Децата се интересуваха от ориста на 12-годишния Александър от гр. Перник, който бе в неопределеност 9 дни.

„ Най-хубавото в целия този случай е, че сподели, че българите може да се сплотяваме въпреки всичко към някакви дела. Имаше такава гражданска сила за намиране на детето, което за благополучие е живо и крепко. Това е най-важното “, сподели Иван Гешев. - Като възрастен човек си задавам въпроса дали бих оживял 9 дни без облекла, без храна и без вода в планинска околност през ноември. Да оцелея и да нямам съвсем никакви провали “. Главният прокурор увери всички в залата, че ще се ревизират всички вероятни версии, „ в това число дали детето е държано някъде срещу волята му.

Иван Гешев иронизира реакциите на дребна част от обществото, което не приема върховенството на правото.

„ Само в България може да има митинги в отбрана на корупцията, на наказан на три инстанции за корупция, за разлика от Европа, където стачкуват против корупцията. В последна сметка може би ние сме страната на неограничените благоприятни условия, а не Съединени американски щати “, разяснява още основният прокурор.

Проблемът в България не е в размерът на наказванията, въпросът е в неналичието на неотменимост. В това, че се постанова страната дълготрайно време да „ гони нарушителя “, счита Гешев. „ Гониш го да му връчиш наказателното разпореждане, гониш го да му съставиш акт, гониш го да му събереш парите. И по този начин изтича отминалостта и нищо не се случва. Ние би трябвало да забързаме процедурите, с цел да имаме бързо наказване “, уточни основният прокурор.

Той описа на учениците за своето професионално развиване.

„ Аз съм основен прокурор, който, както споделят е отвън естаблишмънта, от обикновено семейство съм. 36 години, целият ми живот, е минал в магистратурата и по този начин съм станал основен прокурор “, изясни Гешев и посъветва младата публика да не следва подготвени формули и матрици, а да чете и да взима осведомени решения на база инспекцията на обстоятелствата и определяне на истината.

 

Кампанията на АПБ и КСБ продължава със срещи с възпитаници в разнообразни градове в цялата страна.

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР