Фестивалът Златен кукер“ отразява световните тенденции в анимационното кино, като

...
Фестивалът Златен кукер“ отразява световните тенденции в анимационното кино, като
Коментари Харесай

Надежда Славова: Анимационното кино се развива в положителна насока и се постигат все по-добри резултати

Фестивалът " Златен кукер “ отразява международните трендове в анимационното кино, като селектираните филми в конкурсната стратегия са едни от най-значимите филми като обществени проблеми и като достижения в анимацията. Това разяснява шефът на Международния фестивал на анимационния филм " Златен кукер “ Надежда Славова в предаването " Сториборд " на Радио " Фокус " с водещ Благой Д. Иванов.  

 

Анимационното кино се развива в позитивна тенденция и се реализират все по-добри резултати, описа тя и добави, че има една международна наклонност напоследък, в която малко се занемаряват сюжета и тематиката на анимационния филм: " До огромна степен търсейки по-скоро забавна визия, забавна анимация, сюжетът и тематиката отиват на назад във времето, тъй като знае се, че награди се дават на международните фестивали тъкмо за това – за някакъв принос и нови неща в анимацията, “ изясни уредникът.

Надежда Славова акцентира, че както всяка година и тази фестивалът е с доста богата конкурсна стратегия: 96 кино лентата от 98 страни, като едно от най-интересните неща са деветте майсторски класа и двете анимационна работилници. " По време на една от анимационните работилници ще представим нашия специфичен посетител Мари Паку, която е извънредно забавен и прочут аниматор от Франция. Тя прави анимация върху чадъри и върху книжки, като непосредствено рисува примерно върху остарели книги, прави анимации и прелиствайки я, те оживяват, “ описа тя и добави, че майсторските класове са извънредно стойностни, подготвяни са цяла година и няма къде другаде да се видят.    

 

Майсторските класове са водени от едни от най-хубавите аниматори в света – хора, потвърдили полезността и знанията си посредством своето творчество. " Това е като да пиеш от извора “, акцентира уредникът на събитието. Единият от майсторските класове е на Димитър Петров – съосновател и креативен шеф на извънредно известното " Студио Змей “. По време на събитието ще бъдат показани стадиите на работа по анимационен сериал в анимационно студио – поточна линия за анимация. Друг майсторски клас ще бъде воден от Пламен Славов от " Amusnet “ на тематика " Златната среда – баланс в анимацията ".

 

Росен Върбанов – носителят на две награди " Еми “ и премията " Ани “ – най-голямата премия за анимация в категорията Сториборд, ще направи майсторски клас на тематика " Подробно за сториборда и сторибука в анимационния филм. Практиката и стандартите в Дисни и холивудските студия “ – доста значима и забавна тематика. Друг от забавните майсторски класове ще бъде на известния аниматор Юри Секулов. Неговият майсторски клас ще наблюдава целия развой на един план от концепцията до финала: " Знанието е информация, само че информацията не е познание ". " Това е човек, който с изключение на, че брилянтно рисува и анимира, владее и всички вероятни стратегии – това е нещо неповторимо. " Майсторски класове ще имат още Стефан Маринов, Велислава Господинова, Мая Бочева, Димитър Димитров и Петя Евлогиева.

 

Журито на фестивала е на извънредно високо равнище. " Те правят оценка въз основата на своите познания, умения и опит. Това, което те се стремят да намерят, е филмът да бъде задоволително стойностен като сюжет, да е обществен, да има нови подходи в анимацията. “

 

Категориите на фестивала са 10: Награда за най-хубав ултра къс анимационен филм (около 1 мин), в която категория има доста малко филми, тъй като те са доста къси и " концепцията и изказът в тях би трябвало да са като пестник “, изясни Надежда Славова. Най-богатата откъм филми категория за най-хубав късометражен филм е от 1 до 10 мин, както и от 10 до 45 минути. Има премия за най-хубав пълнометражен филм над 45 мин, за най-хубав рекламен анимационен филм, за най-хубав музикален филм, най-хубав анимационен екофилм, за най-хубав детски анимационен филм, най-хубав епизод от ефирен сериал. " И най-вече са кандидатите за премията за най-хубав студентски анимационен филм, защото ние сме фестивал на младата анимация. Неслучайно фестивалът се организира в НАТФИЗ, тъй като там има невероятна и удобна среда за случването му. “  

 

Дължината на един анимационен филм зависи доста от изрече му, от това, което желае да покаже и каже посредством него създателят му, като визията му би трябвало да бъде задоволително добра за времето, в което е развита концепцията, обясни още тя. " Кратките анимационни филмчета са доста забавни и могат да стоят като обособени кашове. Много си коства. “   

 

Новите компютърни стратегии разрешават да се направи една извънредно забавна и пластична анимация, която е с високо качество и динамичност, счита уредникът, като показа още, че в конкурсната стратегия има и филми, генерирани благодарение на изкуствен интелект. " При потреблението на изкуствен интелект в направата на анимация е доста значимо създателят да бъде почтен към феновете и към себе си. Той не трябва да употребява напълно генерираните неща от изкуствения разсъдък, той би трябвало да даде своя почерк, своя жанр – нещо, което е необикновено значимо, “ изрично съобщи тя и показа още, че аниматорът Димитър Димитров, участващ във фестивала с филм, генериран благодарение на изкуствен интелект, е съумял да реализира този значим баланс. " Човекът би трябвало да продължи да ръководи нещата и никога не би трябвало да се доверява напълно без да вложи собствен труд и своето виждане, своята мисъл. Точно по тази причина желая да поздравя Димитър Димитров за това, че е уловил тази тънка граница. “
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР