Еврокомисията предлага спешна намеса на европейските енергийни пазари с цел

...
Еврокомисията предлага спешна намеса на европейските енергийни пазари с цел
Коментари Харесай

ЕК предложи спешна намеса на енергийните пазари

Еврокомисията предлага незабавна интервенция на европейските енергийни пазари за справяне със скорошното фрапантно покачване на цените. Европейски Съюз е изправен пред последствията от сериозното разминаване сред търсенето и предлагането на сила, дължащо се значително на продължаващото и досега потребление от страна на Русия на енергийните ѝ запаси като оръжие. За да се облекчи нарасналият напън, който това оказва върху европейските семейства и предприятия, Комисията подхваща следващата стъпка за справяне с казуса. Тя предлага изключителни ограничения за понижаване на търсенето на електрическа енергия, които ще спомогнат за намаляването на разноските за електрическа енергия за потребителите, както и ограничения за преразпределяне на остатъка от доходи от енергийния бранш към крайните консуматори. Това е идната стъпка след към този момент контрактуваните ограничения за допълнение на запасите от газ и понижаване на търсенето на газ като подготовка за идната зима. Комисията също по този начин продължава работата си по възстановяване на ликвидността на участниците на пазара, понижаване на цената на газа и промяна в структурата на пазара на електрическа енергия в дълготраен проект.

Първата стъпка за справяне с високите цени е намаляването на търсенето. По този метод може да се окаже влияние върху цените на електрическата енергия и да се реализира общ уравновесяващ резултат върху пазара. Интерес съставляват часовете от денонощието, когато цената на потреблението на електрическа енергия е най-висока, т.е. когато производството на сила от газ оказва най-значително влияние върху цената. Ето за какво Комисията предлага обвързване за понижаване на потреблението на електрическа енергия с най-малко 5 % по време на избрани часове с най-висока цена на потреблението. От страните членки ще се изисква да набележат 10 % от часовете с плануванаъа най-висока цена и да понижат потреблението през тези пикови часове. Комисията предлага също по този начин страните членки да си слагат за цел до 31 март 2023 година да понижат цялостното търсене на електрическа енергия с минимум 10 %. Те могат да решат кои са подобаващите за тях ограничения за реализиране на тази цел, като те може да включват финансова отплата. Намаляването на търсенето в пиковите часове ще докара до понижаване на потреблението на газ с 1,2 милиарда кубични метра през зимата. Повишаването на енергийната успеваемост също има основна роля за осъществяването на уговорките ни по Европейския зелен пакт в региона на климата.

Комисията предлага също по този начин краткотрайна горна граница на приходите за производители на електрическа енергия, които работят на подпределни цени. Става въпрос за енергоносители с по-ниски разноски — да вземем за пример възобновими енергийни източници, нуклеарна сила и лигнит. Тези производители доставят електрическа енергия на електроразпределителната мрежа на цена под ценовото ниво, несъмнено от по-скъпите производители, работещи на пределни цени. Тези производители с подпределни цени осъществят изключителни доходи с релативно постоянни оперативни разноски, защото работата на скъпоструващите електроцентрали, работещи с газ, докара до повишаване на цената на едро на електрическата енергия, която получават. Комисията предлага горната граница на приходите на производителите с подпределни цени да се дефинира на 180 EUR/MWh. Това ще разреши на производителите да покрият своите капиталови и оперативни разноски, без да се пречи на вложенията в нови мощности в сходство с нашите цели за 2030 година и 2050 година в региона на енергетиката и климата. Приходите над тази граница ще се събират от страните членки и ще се употребяват за подкрепяне на потребителите на сила да понижат сметките си. Държавите членки, търгуващи с електрическа енергия, се предизвикват, в дух на взаимност, да подписват двустранни съглашения за взаимност за разделение на част от приходите от подпределните цени, събирани от страната производител, в интерес на крайните консуматори в страната членка с ниско произвеждане на електрическа енергия. Тези съглашения се подписват до 1 декември 2022 година, когато чистият импорт на електрическа енергия на страна членка от прилежаща страна е минимум 100%.

На трето място, Комисията предлага също по този начин краткотрайна солидарна вноска върху изключителните облаги, генерирани от действия в нефтения, газовия, въгледобивния и нефтопреработвателния бранш, които не попадат в обсега на избраната горна граница на приходите за производителите с подпределни цени. Тази краткотрайна по своя темперамент вноска ще резервира капиталовия тласък за екологичен преход. Тя ще бъде събирана от страните членки върху облагата за 2022 година, в случай че тя се е нараснала с над 20 % от междинната облага за предходните три години. Приходите ще бъдат събирани от страните членки и пренасочвани към потребителите на сила, най-много уязвими семейства, тежко наранени сдружения и енергоемки браншове. Държавите членки могат също по този начин да финансират трансгранични планове, отговарящи на задачите на проекта REPowerEU, или да употребяват част от приходите за изцяло финансиране на ограничения за отбрана на заетостта или поощряване на вложенията във възобновими енергийни източници и енергийна успеваемост.

Като други способи за интервенция в разпоредбите на пазара на електрическа енергия Комисията предлага също по този начин да се разшири наборът от ограничения за цените на силата, който е направен в интерес на потребителите. Съгласно тези оферти за първи път ще се разрешат контролирани цени на електрическата енергия под себестойността им и ще се разшири обсегът на контролираните цени, тъй че да бъдат включени и дребните и междинните предприятия.

Както ръководителят на Комисията госпожа Фон дер Лайен съобщи в сряда, 7 септември, Комисията ще продължи да търси и други способи за намаление на цените за европейските консуматори и индустрия и за облекчение на натиска върху пазара. Комисията ще задълбочи разискванията си с страните членки по отношение на най-хубавите способи за понижаване на цените на газа. Ще бъдат прегледани и разнообразни хрумвания за гранични цени и за увеличение на ролята на Енергийната платформа на Европейски Съюз за улеснение на сключването на съглашения за по-ниски цени с доставчиците посредством непринудено взаимно закупуване. Освен това Комисията ще продължи да работи по принадлежности за възстановяване на ликвидността на пазара на енергийните услуги. Тя ще преразгледа краткотрайната рамка за държавна помощ при рецесии, с цел да се подсигурява, че тя продължава да разрешава на страните членки да дават нужна и пропорционална поддръжка за стопанската система, в същото време предлагайки идентични условия на конкуренция. На изключителното съвещание на Съвета по енергетика на 9 септември министрите на енергетиката на страните членки утвърдиха сегашната работа на Комисията в тези области.

Контекст

През миналата година Комисията се занимава с въпроса за покачващите се цени на силата, а страните членки започнаха редица ограничения на национално ниво. Те бяха препоръчани от Комисията в набора от ограничения по отношение на цените на силата, признат през октомври 2021 година и допълнен напролет на 2022 година със известието по отношение на краткосрочната интервенция на енергийния пазар и дълготрайни усъвършенствания на структурата на пазара на електрическа енергия и проекта REPowerEU. Състоянието на енергийния пазар стана сензитивно по-зле след нашествието на Русия в Украйна и обвързваното с това потребление на енергийните ѝ запаси като оръжие за изнудване на Европа, което утежни и без друго недоброто състояние с доставките след пандемията от COVID-19. Комисията към този момент предложи нови отговорности за попълване на минимални ресурси от газ и цели за понижаване на търсенето, с цел да се уравновеси търсенето и предлагането в Европа и страните членки навреме одобриха тези оферти преди лятото.

Русия продължава да манипулира даването на газ, като стопира доставките до Европа по голословни аргументи, което води до това на пазарите да се усещат усложнения и терзания. През летните месеци цените се усилиха още повече на фона на тежка метеорологична конюнктура, резултат от изменението на климата. По-конкретно, засушаванията и рисковите горещини оказаха влияние върху производството на електрическа енергия от водноелектрическите и нуклеарните централи, което способства за спомагателното понижаване на доставките. Ето за какво Комисията, под формата на правилник на Съвета въз основа на член 122 от Договора, в този момент предлага незабавна интервенция на европейските пазари на електрическа енергия с общи европейски принадлежности за справяне с високите цени и превъзмогване на несъответствията в системата сред доставчиците и крайните консуматори на електрическа енергия, като в същото време се резервира цялостното действие на вътрешния енергиен пазар и се предотвратяват рисковете пред сигурността на доставките.

Председателят Урсула фон дер Лайен съобщи: Руската експанзия и операция оказват въздействие на международните и европейските енергийни пазари и ние би трябвало да бъдем безкомпромисни в реакциите си. Комисията внася още оферти, които страните членки могат да одобряват и приложат навреме, с цел да се облекчи натискът върху семействата и предприятията. Продължаваме да сме единни против използването от страна на Путин на доставките на газ като оръжие и да подсигуряваме, че в тези изключително необикновени времена въздействието на високите цени на газа върху разноските ни за електрическа енергия ще бъде сведено до най-малко.

Франс Тимерманс, изпълнителен заместник-председател на Комисията, сподели: Тези невиждани ограничения са нужен отговор на дефицита на енергийни доставки и високите цени на силата в Европа. Намаляването на потреблението е от основно значение за цялостния триумф на тези ограничения: сметките за сила ще са по-ниски, поставя се завършек на опцията Путин да употребява енергийните си запаси, понижават се излъчванията и се оказва помощ за възобновяване на салдото на енергийния пазар. Въвеждането на горна граница за прекалено високите доходи ще способства за повече взаимност от страна на енергийните сдружения с изключителни облаги с техните клиенти, които са сложени в сложна обстановка. Преди всичко обаче тази рецесия ясно потвърждава, че епохата на евтините изкопаеми горива е завършила и че би трябвало да ускорим прекосяването към създавана на родна земя сила от възобновими източници.

Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон добави: Предприемаме тази незабавна интервенция в структурата на пазара на електрическа енергия, като слагаме граница за приходите на производителите на електрическа енергия с по-ниски разноски и позволяваме изключителни ограничения за контролиране на цените за предприятията и семействата. Това ще разреши на страните членки да набират и пренасочват доходи към нуждаещите се в този сложен интервал, без да се пречи на дълготрайното действие на пазара.

Комисарят по въпросите на стопанската система Паоло Джентилони акцентира: Нашето предложение за солидарна вноска от представителите на браншовете на изкопаемите горива ще подсигурява, че ще се оправим с актуалната енергийна рецесия по обективен метод. В тези извънредно сложни за толкоз доста хора времена сдруженията, работещи с изкопаеми горива, се радват на извънредно високи облаги. Поради това е значимо те да дадат своя дял за подкрепяне на уязвимите семейства и мощно засегнатите браншове. Освен това по този начин ще допринесат за предвижданите огромни вложения в източници на възобновима сила и в енергийна успеваемост. Това е значимо, тъй като, изправени пред обстоятелството, че Путин употребява силата като оръжие, ние имаме потребност от взаимност, с цел да съградим по-сигурна и устойчива Европа.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР