ДОСТ - партията на Лютви Местан иска признаване на турско

...
ДОСТ - партията на Лютви Местан иска признаване на турско
Коментари Харесай

Местан иска признаване на турското малцинство

ДОСТ - партията на Лютви Местан желае признание на турско национално малцинство в България.

" Да. Искам го на същото човешко, морално и политическо съображение, на което поискахме статут на национално малцинство за българите в Албания . Противното е двоен стандарт, реплика на народна власт и възобновление на тоталитарни рецидиви под формата на войнстващ шовинизъм, намерено " приветстван " с директното присъединяване на крайните националисти във властта ".

Това се показва в отворено писмо от ДОСТ , в което се декларира, че партията няма да замълчи по тази тематика, макар че е наясно какъв " мощен антидемократичен, националистически " писък " : " Ужас! Местан желае статут на национално малцинство ", ще стане.

Отвореното писмо е написано от името на партията, макар че посредата на текста се вижда прекосяване към персонални форми.

Основният мотив, на който от ДОСТ се опират е неотдавнашното признание на българско национално малцинство в Албания.

" В Албания 50 000 българи са национално малцинство, а близо милион турци в България какви сме ", пита Местан.

От ДОСТ напомнят, че както Албания, по този начин и България са подписали подписали и утвърдили Рамковата спогодба за отбрана на националните малцинства (РКЗНМ) на Съвета на Европа, като България стори това на 18.02.1999 г . със Закон, признат от 38-то Народно събрание. Дотук с приликите.

" За разлика от България обаче, Албания освен ратифицира Конвенцията, само че и признава обстоятелството на битие на национални малцинства върху своята територия. Прави го със специфичен Закон за малцинствата. Съгласно този Закон, гласуван на 19.10.2017 година, албанският Парламент поименно изброява 9 малцинства, измежду които е и българското национално малцинство в Албания.

Според ДОСТ методът в политиката на България надалеч не е по този начин пореден, а по-скоро е имитационен.

Дори и в самата Конституция се приказва за етническа принадлежност, за етнически и религиозни разлики, само че българският законодател изрично им отхвърля статут на малцинство.

" Това е типичен арогантна политика на двойни стандарти. 50 000 българи в Албания имат статут на национално малцинство, а да вземем за пример близо един милион турци в България не са! Какво сме тогава?!... Просто лица с друга етническа, религиозна и културна принадлежност. Какво още е належащо, с цел да придобият тези разлики качествения, юридически статут на малцинство? Отговор няма... Или отговорът е още по-циничен - просто не ви признаваме...

Но отговорът по този начин или другояче следва... Той е изискуем ", изрично декларира Местан, уверен, че отричането или премълчаването (по " ината " на законодателя) на един факт не анулира самия факт - както обективния факт със съществуването на едно малцинство.

" Отричането, законовото непризнаване на статута ни обаче напълно не е безобидно. То е в основата на деянията на дискриминационно отношение, на все по-зле прикриваната дискриминационна политика, което намира веществен израз в непрестанно налаганите ми санкции за прилагане на майчин език и в неосъществената по европейски стандарти интеграция ", се показва в отвореното писмо.

Затова Местан поучава българските политици и държавници, които с съображение се гордеят с триумфа на българите в Албания, с 3000 подписа убедили албанския законодател, че ги има, да погледнат и в личния си двор.

В него, наред с българите, живеят близо милион турци, стотици хиляди роми, десетки хиляди арменци и прочие представители на малцинства, симетрично на упованията за българите в другите страни (Албания, Сърбия, Македония, Украйна, Молдова, Румъния, Унгария, Чехия и др.), също заслужават своето юридическо признание по европейски.

Това, съгласно Лютви Местан, се отнася и за Президента, който с ненаситност говорел за българското национално малцинство в щата Илинойс (Чикаго).

ДОСТ няма да замълчи по тази тематика, тъй като мълчанието е съучастничество.

Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР