Досега знаехме че има суперколи и супермотоциклети. Вече знаем че към

...
Досега знаехме че има суперколи и
супермотоциклети. Вече знаем че към
Коментари Харесай

Суперкар, супербайк? Не – суперчетириколка! - видео

Досега знаехме че има суперколи и супермотоциклети. Вече знаем че към тях ще прибавим и нов термин – суперчетириколка /ATV/ - страховитият словашки "Superquad " има мотор V10, 5,2 л, с двоен турбокомпресор на Lamborghini с мощност 850 “коня ”! Той е дело на словака Виктор Енглер и неговата компания със същото име и развива оптималната скорост от 350 км/ч.

Това чудо-юдо видях на автосалона в Женева предходната седмица и в първия момент не видях с какво се ръководи, защото отдалеко напряко си приличаше на суперкар. Когато се приближих видях типичната за четириколка седалка и мотоциклетния волан. Конструкцията на машината е развита с помоща на материали като въглерод и исполин, изпускателната система е автентично развита също от титан, по протипа не се виждаха нито педали нито принадлежности за ръководство и контрол.

Името на това същинско страшилище е Engler F.F. Superquad, чиято алуминиево-карбонова “каросерия ” отдалеко наподобява на фантастична играчка от видеоигра. Но това напълно не е играчка а действителен пътен звяр с невероятното съответствие на тегло-мощност от един кг на конска сила. Това значи, че на практика машината би трябвало да се форсира като ракета, а “ездачът ” й вероятно би трябвало да бъде крепко вързан за нея с цел да не си остане на пътя при изстрелването й напред.



Двигателят на този “цар на куадите ” е от Lamborghini Huracan. При италианската суперкола мощноста му възлиза общоприетоо на 610 к.с. На словашките майстори това не се е видяло задоволително, по тази причина са добавили два турбокомпресора и титанова узпускателна уредба, което е повишило максималната мощ на 850 к.с. Добавката дава опция на машината и ездача й да се форсират от място до 100 км/ч за единствено 2.5 секунди и да подвигат оптималната скорост от 350 км/ч!

Цялата тази история от табуна с 800 “коня ” употребява особено разработени спортни гуми Michelin и оригинални карбон-керамични спирачки. От Engler са разработили лични системи за окачване и ръководство, както и електронната система за управление работата на мотора и HD цифровата система на таблото.

В компанията е създадена и система, която се назовава "Extreme Cornering System " – система за взимане на завои при екстремални условия на скорост/, която позволява на ездача да изпитва безопасно чуството от рискови завивания. Тя е абсолютно нужна при четириколесното страшилище, тъй като на практика ездача му не е предпазен и прикрепен към него с защитни колани и не седи в специфична анатомична седалка, както при суперколите. Без горните предпазни ограничения и без съществуването на подобна система, ездачът моментално става летящ във въздуха отвън завоя “елемент ”...

Карането на четириколка в завой и то при пределни стойности на странично натоварване и скорост /не забравяйте 850-е коня/, изисква необикновено физическо натоварване и умения. Докато приближавате към завоя, би трябвало крепко да се набият спирачките, да се хвърли рязко тялото на открито от машината към вътрешноста на завоя, с цел да се подготвите за предстоящото G-force нахлуване, след което се завърта кормилото с цел да се насочите към завоя (не е елементарно да се избута външната ръкохватка на открито, до момента в който се мотаете отвътре). Последната стъпка е просто да се съпротивлявате крепко, докато центробежната мощ се пробва да те отзкъсне от мястото ти. Това в действителност не е за хора със слаби сърца.

Гореописаното е в действие за четириколка от типа Spyder, която е необятна към метър и половина. Superquad е много по-широк с табарита си от 1950 мм, което му позволява да взима още по-добре бързите завои. Трудно е да си представим удържането на такъв звяр при висока скорост в завой...
Нормалната четириколка има едвам една осма от мощноста на Superquad, което добавя още едно физическо предизвикателство към ездача при навъртането на масура. Тръпки побиват човек, като си намерения как ще се удържа върху машината при движение на автомагистрала, където при високата скорост въздушното противодействие става като плътна стена, опустошаваща ръцете на ездача. Реално видяно това е истинска машина на гибелта.

В Женева нямаше информация, какво планират от Engler по повод на производството. В Словакия е разрешено управлението на този вид машини по пътищата, само че в много други страни не е. Това е доста странна категория превозни средства - като четириколесни моторни превозни средства би трябвало да отговарят на законите за пътно сертифициране, подобаващи за коли, което явно не би станало. Може да се окаже, че е играчка за писта, която ни плаши даже повече, в сравнение с да я караме по пътя, тъй като там в действителност се завива яко.

Реално, в действителност не може да се каже какво точно е Superquad, само че впечатлява и е наистина уникална машина.
Източник: auto-press.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР