Доналд Тръмп е президент с малко идеологически задръжки, но систематично

...
Доналд Тръмп е президент с малко идеологически задръжки, но систематично
Коментари Харесай

Въпреки че Тръмп говори за военната мощ на САЩ, стои настрана от международни конфликти

Доналд Тръмп е президент с малко идеологически задръжки, само че систематично показва страховете си от вероятно замесване на страната във военни задължения зад граница. Това негово виждане се основава на убеждението му, че войни тук-там като Виетнам, Афганистан и Ирак изтощават ресурсите на Америка вкъщи, както и репутацията й в чужбина.

Въпреки че приказва като хардлайнер за американската военна мощност, Тръмп като цяло държи Съединени американски щати настрани от интернационалните спорове. Тази динамична обстановка се оказа във фокуса на вниманието тази седмица, когато неговата администрация все по-настойчиво упреква Иран, че е директно виновен за разрушителната офанзива против саудитски петролни съоръжения.

Въпреки ескалацията на напрежението, подхранвана частично от личната реторика на Тръмп, президентът показва съмнение, връщайки се още веднъж към предизборното си заричане да заобикаля военни спорове.

Говорейки пред кореспонденти в Лос Анджелис в сряда, Тръмп видя " ослепителен знак за мощ " в това, че не е отишъл по-далече в опълчването против Иран от налагането на нови наказания. " Какво ни донесе нахлуването в Ирак? ", попита президентът, и добави, че войните " е доста елементарно да бъдат стартирани ".

Що се отнася до Иран, означи той, " в случай че се постанова да предприемем нещо, ще го създадем без съмнение ".

Неохотата на президента да бъде замесен в пълномащабна военна намеса предхожда от дълго време сегашната обстановка в Близкия изток. Извън нареждането му за два ракетни удара в Сирия и свалянето на ирански дрон по-рано тази година, Тръмп държи пръстите си надалеч от спусъка. Но той употребява телефона си да пуска хапливи туитове: от опасност да унищожи Северна Корея до предизвестие против Иран (през последните дни), че американските въоръжени сили са " с ръка на спусъка ".

" Той е диаметралност на Теди Рузвелт (президента Теодор Рузвелт - б.р.): Той крачи шумно и носи клонка, - споделя Тим О`Брайън, биограф на Тръмп. - Той желае да вилнее, да наподобява заплашителен, и да преодолява неувереността си, желае да бъде в центъра на вниманието. Но след твърдия му звук не следват мощни военни ограничения. В последна сметка пристрастеностите му са по-скоро на гълъб, в сравнение с ястреб. "

Четиринайсет месеца преди гласоподавателите да решат дали да го преизберат, Тръмп от ден на ден си спомня за обещанията си от акцията през 2016 година - от уговорката му за рекорден стопански растеж до неговото заричане да върне американските бойци вкъщи.

За Тръмп, който се кандидатира за президент с двойствени обещания да приключи присъединяване във военни задължения зад граница и да окаже нов напън върху Иран, последната провокация на Техеран е главоблъсканица.

Противоречащите послания, които администрацията отвреме-навреме изпраща, са отражение на вътрешните различия в нея и даже на личните съмнения на президента.

" Вижте, аз не се стремя да вляза в нов спор, - сподели Тръмп в понеделник, - само че от време на време това се постанова. " Тръмп помни образеца с войната в Ирак, която той за малко поддържаше, преди да стане един от най-яростните й критици. По-късно Тръмп употребява този спор за язвителни нападки против политическите си противници Джордж Буш и Джон Болтън, който наскоро бе уволнен като негов консултант по националната сигурност.

Когато той и Болтън се оказваха в противоречие, което се случваше постоянно, настояват хора от екипа на президента, Тръмп постоянно припомняше злъчно на Болтън ролята му на покровител на нашествието от 2003 година

Тръмп евентуално ще получава съвсем същите препоръки от заместилия Болтън, Робърт O`Брайън. Приближени споделиха, че някогашния асистент на Болтън е на сходна позиция по редица въпроси с някогашния консултант по националната сигурност, само че се чака да схване по-мек метод в препоръките си към президента.

След офанзивата против Саудитска Арабия държавният секретар Майк Помпейо непосредствено упрекна Иран за " невижданата офанзива против международните енергийни доставки ". Но той не сподели доказателства и Тръмп умишлено избягна ясно умозаключение по въпроса, явно смятайки, че изпращането на спорни послания притъпява вниманието на Техеран, като в това време разрешава на президента да резервира вариантите си за договаряния. Такова мнение показаха двама души, осведомени с диалозите, говорейки при изискване за анонимност, тъй като не са оторизирани да ги дискутират обществено.

" Президентът е внимателен, - сподели заместник-прессекретарят на Белия дом Хоган Гидли, - тъй като в случай че през днешния ден той удари гонга, че Иран е злосторникът, без да показа доказателства пред американския народ, неизбежно всеки ще споделя, че той е военноподпалвач. Истината е, че президентът гледа доста трезво на тази офанзива " (срещу Саудитска Арабия).

Този метод крие опасности: прекомерно провокаторски език може да докара до (военен) удар, а пък отвод от реагиране може да окуражи един безконтролен режим още веднъж да " сложи на тестване " Тръмп.

" Рискът е, че такава реторика може да заживее собствен личен живот, само че в случай че ти по този начин и не предприемеш ответни дейности, някои хора ще се опитат да се възползват, - сподели Джулиън Зелизър, историк на американските президенти в Принстънския университет.- Това поражда напрежение: ще тръгнат ли други страни да " хапят " и да отвръщат? Това е доста безреден метод към външната политика. "

Тръмп в никакъв случай не е служил във въоръжените сили и е получил многократни отлагания на апели (за военна служба), с цел да избегне изпращане във Виетнам. По-късно той бе гневен съперник на войната, не тъй като беше пацифист, а тъй като смяташе, че Съединени американски щати наподобяват слаби, затъвайки в азиатското тресавище.

" Виетнам беше злополучие, - сподели Тръмп в изявление през 1999 година - Той беше прекомерно надалеч (от САЩ) и не ни засягаше по никакъв метод. Мисля, че в случай че (решим да се намесим някъде), би трябвало да играем за победа. А ние не отидохме, с цел да победим. Мисля, че Виетнам можеше да бъде уместно място, от което да стоим настрани. "

По време на предизборната си акция през 2016 година Тръмп постоянно заклеймяваше " безкрайните войни " и се заричаше да не бъде въвличан в сходни изтощителни спорове. През оня октомври Тръмп сподели по адрес на вашингтонския политически хайлайф: " Те ни въвлякоха във войни зад граница. Те ни донесоха по-малко сигурност. И това са войни, които те в никакъв случай не печелят; ние не печелим. "
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР