Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф.

...
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф.
Коментари Харесай

Проф. Кантарджиев съветва какви маски да носим срещу COVID-19 и как

Директорът на Националния център по заразни и паразитни заболявания проф. Тодор Кантарджиев даде пред БНР упътвания и препоръки какви маски да носим и в какви случаи.

" В момента има достъп до три типа маски. Едните са направени от тъкан, дори някои хора си ги вършат у дома. Вторият клас са така наречен " хирургически маски ", медицински маски. И трето, това са маските с доста висока степен на отбрана – това са маски, които са основно за хората, работещи с заболели, работещи в лабораториите с заразен материал от ковид.

Първо, ясно за всеки просветен и доброжелателен човек е, че маската пази. Второ, което е научният факт, е, че маската не пази 100%. Освен маската би трябвало да се съблюдава разстояние, би трябвало да не се вика, да не се събират доста хора. На закрито постоянно да се носи маската... "

В градския превоз

" Медицинската маска изцяло удовлетворява условията за противоепидемичните ограничения. В градския превоз, в случай че всички носят маски, само че носят вярно маските, вероятността за заразяване е сведена до най-малко. Трябва да се възпита една непоносимост към хората, които носят погрешно маската си, носът им стърчи навън, и към хората, които показват пренебрежение към другите и не употребяват маски. Те не слагат в риск толкоз личното си здраве, колкото здравето на близките. "

" Невъзпитаните и недисциплинирани хора би трябвало да бъдат глобени или просто би трябвало да има социална непоносимост към тях, тъй като те съставляват риск за публичното здраве. " – безапелационен е проф. Кантарджиев.

Контролът

" Контролът е ангажимент на Градския превоз да провежда хигиеничните ограничения по време на превозване, както във влаковете е ангажимент на БДЖ. "

В офисите

" В офисите – загрижените за здравето си или работодателят ще дадат пари (1000-2000 лева.) за някакъв апарат, който сегрегира въздуха, в случай че работят повече от двама души в едно помещение. Това е един апарат, който се назовава " студена дезинфекция на въздуха " с UV-C светлина*. Просто апарат, който прекарва въздуха от стаята през едни тръби, където UV-С светлината убива всички микроорганизми – в това число спорите на плесени, бактерии и ковид. Второ, в офиси, където работят повече от двама души, е добре на всеки 1 час 5 мин. да се отваря за малко прозорецът, за де се смени въздухът. Отстоянието също е значимо. "

Защитни екрани от плексиглас

" Това е доста положително решение за понижаване на заплахата от заразяване. Особено за места, където се одобряват доста хора или се одобряват гости (магазини и др.) "

В учебните заведения

" Да кажем на майките – хубаво е в часовете, когато се употребяват маски, на два или три часа те да бъдат сменявани. Най-добре е маските да са в друг цвят и да се знае по часове с кои маски са. Това е една хубава концепция, тъй като хирургическата маска след 2-3 часа навлажняване е изгубила част от защитните си свойства.

Най-важното е да не се плашим – съществено и трезво да посрещаме предизвикването " – моли проф. Кантарджиев.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР