Депресията - основно заболяване, водещо до смърт и инвалидност в

...
Депресията - основно заболяване, водещо до смърт и инвалидност в
Коментари Харесай

Отбелязваме Световния ден за психичното здраве

Депресията - главно заболяване, водещо до гибел и неработоспособност в трудоспособна възраст.

Пандемията от COVID-19 оказа огромно въздействие върху психологичното здраве на хората по целия свят. На хибридно събитие в Брюксел на 30 септември 2021 година беше основана нова паневропейска коалиция с дейното партньорство на СЗО. Нейната задача ще бъде да се преодолеят пропуските в грижата за над 150 милиона хора по света с психологично заболяване, от които единствено дребна част получават съответна грижа и лекуване, заяви БГНЕС. 

В навечерието на 10 октомври – денят, отдаден на психологичното здраве, по самодейност на Портал на пациента, Националния център по публично здраве и анализи(НЦОЗА), СЗО -България, Фондация „ В помощ на здравето “, Фондация „ Глобална самодейност в психиатрията “ и Уницеф – България дадоха старт на осведомителна акция „ Победи депресията! “. Една от главните задачи на тази неофициална коалиция ще бъде да се направи очевидно едно от най-унищожителните и скрити болести – депресията. Световната статистика демонстрира, че всеки пети човек през живота си е претърпял депресивен епизод. Засяга два пъти по-често женския пол.

„ Депресията води до проблеми от друго естество – обществени, психични, биологични. Това е главното заболяване, водещо до неработоспособност и съществена причина за гибел във възрастовата група 18-44 години. Заболяването може да се прояви както от средата на юношеството, по този начин и в средата на 40-те години. Най-често първи епизод на депресията поражда преди постигане на 20-годишна възраст (в към 40% от случаите), като медианата е 25 години “, споделя доктор Владимир Наков, шеф отдел „ Психично здраве “, НЦОЗА.

„ По време на тазгодишната акция за Световния ден на психологичното здраве ще предоставим нови материали в лесни за четене формати за това по какъв начин да се грижим за личното си психологично здраве и по какъв начин да се оправяме във всеки един миг и възраст с депресивните разстройства. Тази година 10 октомври – денят, отдаден на психологичното здраве ще премине под мотото „ Грижа за психологичното здраве на всички: да го създадем допустимо! “. В момента построяваме профилирана секция с информация на Портал на пациента. Надяваме се, че ще бъде потребна на цялото ни общество “, осведоми доктор Скендер Сила, представител на СЗО за България.

По данни от последния отчет на Уницеф повече от 1 на всеки 7 младежи в света на възраст сред 10 и 19 година живее с диагностицирано психологично разстройство. Като съвсем 46 000 подрастващи губят живота си поради самоубийства всяка година, което е измежду топ 5 аргументите за смъртни случаи в тази възрастова група. Междувременно съществува голяма бездна сред потребностите във връзка с психологичното здраве и финансирането му. В международен мащаб единствено към 2% от бюджетите на държавните управления за здраве се харчат за психологично здраве.

Ситуацията в България:

Поради стигмата и обществените табута, свързани с психологичното здраве в България, доста от хората с меланхолия, които се нуждаят от лекуване, не го търсят.

Цената на уместно лекуване за психиатрична или психическа помощ в България е висока и не е широкодостъпна. Настоящата здравна система и законодателство не са изцяло съвместими с потребностите на българските пациенти и това се отразява в цялостния достъп до най-подходящото лекуване.

Депресията поражда по целия набор и е мъчно за диагностициране положение. Симптомите могат да бъдат леки или толкоз тежки, че да са изцяло изтощителни. Често се демонстрира с други психологични проблеми.

Голямото депресивно разстройство (ГДР) е най-често срещаното разстройство на настроението. Депресията се повтаря при 75 до 80% от пациентите, хронифицира се при 15-20% от пациентите с меланхолия и може да докара до обилни нарушавания в способността на индивида да се грижи за ежедневните си отговорности.

Основната задача на осведомителната акция „ Победи депресията! “ ще бъде да се понижи страданието на хората с депресивно разстройство и техните фамилии, както и да се предотвратят инвалидизиращите последствия, произлизащи от нелекувани психологични положения.

Още:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР