Давността на неизползваните дни отпуск от 2019 година изтича на

...
Давността на неизползваните дни отпуск от 2019 година изтича на
Коментари Харесай

Неизползваните дни отпуск от 2019 г. горят в края на декември |

Давността на неизползваните дни отпуск от 2019 година изтича на 31 декември 2021 година, припомня Изпълнителна организация " Главна ревизия по труда ".

Всички дни заплатен годишен отпуск могат да се употребяват до края на двегодишната им отминалост, без значение дали са отсрочени, или не за идната календарна година. Част от отпуска може да бъде отсрочен за идната календарна година по искане на служащите и чиновниците и със единодушието на работодателя. По значими индустриални аргументи работодателят също би могъл да отсрочи част от отпуска, само че той е задължен да обезпечи използването на най-малко половината дни в годината, за която се отнася.

Когато отпускът е отсрочен или не е употребен до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е задължен да обезпечи използването му през първото полугодие на идната календарна година. След този период служащият може самичък да излезе в отпуск с 14-дневно предупреждение. Работодателят би трябвало да осведоми служащите при започване на годината за полагаемите дни отпуск, в това число и за останалите от миналата година.

При преустановяване на трудовия контракт служащият има право на обезщетение за всички дни, които не са погасени по отминалост, без значение дали са трансферирани или не в последваща година. Давността на платения годишен отпуск стопира да тече, в случай че служащият или служителят употребява различен тип отпуск – за бременност и раждане, гледане на дете и други

Съгласно измененията в трудовото законодателство по отношение на пандемията от КОВИД-19 работодателят има право по време на оповестената изключителна епидемиологична конюнктура, която бе удължена до 31.03.2022 година, да дава половината от платения годишен отпуск и без искане на своите служащи или чиновници. За задачата би трябвало активността на предприятието да е спряна или лимитирана със заповед на държавен орган. В изискванията на епидемиологична конюнктура работодателят няма право и да отхвърля заплатен отпуск на някои категории служащи от уязвими групи. Той не може едностранно да даде какъвто и да е тип неплатен отпуск. За използването на подобен наложително следва да има искане от служащия.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР