Българският шампион Балкан победи Алба Фехервар с 88:78 (28:20, 20:26,

...

Балкан с летящ старт за Купата на ФИБА Европа

Българският първенец Балкан победи Алба Фехервар с 88:78 (28:20, 20:26, 19:12, 21:20) като посетител в Унгария в мач от втория кръг в група А на шампионата за Купата на ФИБА Европа по баскетбол за мъже. Двубоят бе дебютен за ботевградчани в постоянния сезон на конкуренцията, защото срещата им от първия кръг на шампионата против израелския Бней Херцлия беше отсрочена. Унгарският Алба Фехервар позволи втора загуба.

Двата състава изиграха забавен конфликт, в който Балкан имаше предимство в огромни интервали. Шампионите стартираха добре и взеха 8 точки задатък в края на първата четвърт. Домакините обаче наваксаха изоставането си и даже поведоха за малко, а на почивката преднината на Балкан бе единствено 2 точки – 48:46.

Баскетболистите, водени от старши треньора Петър Златанович съумяха отново да се откъснат в третата част до 67:58 преди заключителните 10 минути, в които не изпуснаха водачеството.

Гостите от Ботевград имаха предимство под кошовете, печелейки 46 против 30 битки за Алба Фехервар и разчитаха на по-ефективна пукотевица за 2 точки (70.59%-51.11%).

Най-резултатен за успеха на Балкан бе Мартин Сотиров с 19 точки и 3 битки, а Димитър Димитров способства с 18 точки и 4 битки.

За унгарския отбор Айзея Филмор се регистрира с 18 точки.

В идващия кръг от интернационалната конкуренция, на 1 ноември, Балкан ще посрещне португалския Спортинг Лисабон. Преди това ботевградчани посрещат Рилски състезател в Ботевград в събота, 28 октомври в среща от четвъртия кръг на Националната баскетболна лига./ БТА