Българските шахматисти направиха изключителен старт на световното първенство по ускорен

...

Страхотен старт: Салимова и Чепаринов са първи на Световното в Узбекистан

Българските шахматисти направиха извънреден старт на международното състезание по интензивен шахмат в узбекистанския град Самарканд.

След приключването на първия ден Иван Чепаринов при мъжете и Нургюл Салимова при дамите са водачи в класирането, а Гергана Пейчева реализира победа над някогашната международна шампионка Александра Костенюк, съобщи Българска телеграфна агенция.

При мъжете, където вземат участие 202-ма шахматисти от целия свят, след първите пет кръга петима играчи имат по 4,5 точки, с които разделят първата позиция. Един от тях е Иван Чепаринов, а другите са многократният международен първенец и лидер в международната класация Магнус Карлсен от Норвегия, китаецът Ю Яни и индийците Видит Сантош и Аржун Еригаиси.

Чепаринов стартира шампионата с три победи - над Реймънд Сон от Тайван, над Гуха Митраба от Индия и над руснака Игор Лисий. В четвъртия кръг асеновградчанинът направи реми с Бхарат Субраманиям от Индия, само че в петия се върна на пътя на успехите със зрелищен триумф над играещия за Румъния маджарски гросмайстор Ричард Рапорт.

При дамите 20-годишната Салимова записа четири победи в четирите си партии от програмата и с оптимален актив от 4 точки оглавява класирането измежду 117 участнички от целия свят. Единствената друга шахматистка със същите индикатори досега е китайката Чжу Цзинър, която ще бъде съперничка на Салимова в петия кръг, с който се открива програмата в сряда.

По пътя си към челото на класирането Салимова надигра поредно Хулкар Тохиржонова от Узбекистан, американките Дженифър Ю и Атуса Пуркашиян, както и Турмунх Мунхзул от Монголия.

С 3 точки на 22-ро място във краткотрайното класиране е международната шампионка за 2012 година Антоанета Стефанова. Тя реализира победи над Ирода Хамракулова и Аруза Хамдамова от Узбекистан и Софио Гветадзе от Грузия, само че позволи проваляне във втория кръг от Меруерт Камалиденова от Казахстан.

Другите две българки - Надя Тончева и Гергана Пейчева, са надлежно 59-а и 60-а с актив от по 2 точки.

Пейчева стартира шампионата със ефектен триумф над някогашната международна шампионка Александра Костенюк, която от тази година играе за Швейцария. След това обаче тя отстъпи пред други две доста класни съпернички - рускинята Полина Шувалова и индийката Хумпи Конеру, преди да приключи деня с триумф над още една рускиня - Екатерина Борисова.

Тончева завоюва партиите си със Сарвиноз Курбунбоева от Узбекистан и Сараю Велпула от Индия, само че отстъпи пред Аян Алахвердиева от Азербайджан и рускинята Валентина Гунина.

Турнирът по интензивен шахмат при мъжете е в 13 кръга, до момента в който при дамите се играят 11 кръга.

Наградният фонд на двата шампионата е надлежно 350 000 и 150 000 щатски $.

Източник: epicenter.bg