Българската шахматистка Нургюл Салимова се класира за финалите на Световната

...

Българката Нюргул Салимова достигна финала на Световната купа по шах за жени

Българската шахматистка Нургюл Салимова се класира за финалите на Световната купа по шахмат за дами в Баку.

Тя победи своята съперничка от Украйна Ана Музичук в оспорвана среща с 3:2 точки.

20-годишната българска състезателка спечелия първата партия в тайбрека при дамите, а Музичук завоюва втората. Така и двете състезателки означиха по една победа и се стигна до решаващи два конфликта с времева контрола от 10 минути за всеки състезател и нарастване от по 10 секунди за всеки ход.

Победата на Салимова на полуфинала непосредствено я класира като претендент и за идващото издание на шампионата в Баку през 2024 година

За да завоюва Световната купа българката ще би трябвало да победи рускинята Александра Горячкина, която се състезава под безпристрастен байрак. Тяхната среща ще се състои в неделя, 20 август.

Наградният фонт от надпреварата за дамите е в размер на 676 250 щатски $. Световната купа за дами се организира по едно и също време с обичайното съревнование по шахмат за мъже.
Източник: boulevardbulgaria.bg