България подкрепя санкциите срещу Русия като средство за спиране на

...
България подкрепя санкциите срещу Русия като средство за спиране на
Коментари Харесай

България може да поиска изключение от евентуална забрана на ЕС за вноса на руски петрол и газ



България поддържа глобите против Русия като средство за прекъсване на нейната инвазия в Украйна, само че евентуално ще търси изключение за възбрана на вноса на съветски природен газ и нефт, в случай че такова предложение бъде импортирано в границите на Европейски Съюз, съобщи министър председателят Кирил Петков в изявление за организация Ройтерс.

Агенцията означи, че България е съвсем напълно подвластна от доставките на газ от съветския монополист " Газпром ", до момента в който единствената й петролна рафинерия, благосъстоятелност на съветската компания " Лукойл ", обезпечава над 60% от употребяваното гориво в страната.

" България би подкрепила всевъзможни ограничения, тъй като ние в действителност сме срещу войната, само че за тези две (забрана на вноса на съветски газ и петрол), може би ще желаяме изключение... Нямаме настоящи други възможности сега, ние сме прекомерно подвластни от съветските доставки ", уточни Кирил Петков.

" Ние изцяло поддържаме украинския народ, подкрепихме първия пакет от наказания, даже сме отворени и за други наказания, единствено тези две наказания би било мъчно да приемем като стопанска система и като страна ", означи той пред Ройтерс.

Кирил Петков също по този начин уточни, че държавно управление ще стартира да закупува 1,5 милиона тона пшеница, с цел да обезпечи питателните си доставки до реколтата идната година и да избегне опасности, които могат да зародят от възможни повреди в атомни електроцентрали в Украйна. България, която създаде над 7 милиона тона пшеница предходната година, не възнамерява да не разрешава износа на пшеница, уточни напият министър председател пред Ройтерс и добави, че страната ще усили и запасите си от царевица и слънчоглед.

Петков също по този начин сподели, че България, която има закрепен курс на лв. към еврото, към този момент се придържа към задачата си да се причисли към еврозоната от януари 2024 година Той сподели, че инфлацията ще остане значително в сходство с тази в страните от еврозоната.

" България има валутен ръб, тъй че по някакъв метод към този момент все едно сме в еврозоната, нищо не се трансформира за нас. Нямаме обособена парична политика... Нашата инфлация ще бъде много близо до европейската инфлация ", сподели той и добави: " Засега оставаме на актуалната целева дата 2024 година (за влизане в еврозоната) и се надяваме, че ще успеем да я осъществим ".
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР