България остава под наблюдение на Брюксел за корупция на високо

...
България остава под наблюдение на Брюксел за корупция на високо
Коментари Харесай

Шамар от Брюксел: Наблюдението на ЕК над България остава заради корупцията

България остава под наблюдаване на Брюксел за корупция на високо ниво макар констатацията на предходната Еврокомисия на Жан-Клод Юнкер, че е изпълнила уговорките си по Механизма за съдействие и инспекция (МСП). Новата Еврокомисия на Урсула фон дер Лайен се базира на МСП и разгласи, че продължава наблюдението си над страната ни заради дефекти на правната й система.
В пролетния пакет на така наречен Европейски учебен срок има обособени глави за всяка страна. За България се споделя, че не престават да са налице провокациите в битката с корупцията и към момента няма безапелационни резултати от наказателни преследвания по такива каузи по високите етажи на властта, оповестява Сега.

" Комисията следи напредъка на България в правосъдната промяна и битката против корупцията в подтекста на Механизма за съдействие и инспекция. Последният отчет по МСП през октомври 2019 година означи, че напредъкът е задоволителен за осъществяване на уговорките, поети сега на присъединението към Европейски Съюз. България извърши необятна промяна в антикорупционата си правна рамка, само че с цел да завоюва публично доверие, би трябвало да покаже дефинитивни присъди по каузи за корупция по високите етажи на властта. Освен това има прочут брой провокации, изключително в ефикасното наказателно следствие, ребалансирането на натоварването на съдилищата и повишението на успеваемостта на локалните прокуратури. Тези въпроси са под наблюдението на Механизма за съдействие и инспекция ", написа в документа.

Изводът е, че " Комисията продължава да следи правосъдната промяна и битката сращу корупцията в България ".

В мандата на МСП влизаше и задължението Европейска комисия да следи България и поради проведената престъпност, само че наподобява, че към този момент е решила да я изравни с Румъния, която през цялото време е следена единствено за корупция на високо ниво. Така Европейска комисия на Фон дер Лайен възприема тезата на комисията " Юнкер ", че по проведена престъпност България се е доближила до другите страни в Европейски Съюз и не се нуждае от особено наблюдаване. Но за корупцията на високо ниво мониторингът не може да отпадне.

В отчета за пролетния учебен срок се показва също като тежък минус на страната слабата битка с прането на пари. Един от огромните интернационалните кавги, прочут като " къщата в Барселона ", е обвързван с следствие на испанската прокуратура против премиера Бойко Борисов за пране на пари.

Отделно се показва, че към момента не са подхванати ограничения за понижаване на риска по схемата „ поданство против вложения “ (продажба на паспорти) и се прибавя, че тя е породила опасения от опасности, свързани с изпирането на пари.

" В страната са видяни недостатъци, които са присъщи най-вече за страни от Третия свят. Въпреки мощния стопански напредък и рекордно ниско равнище на безработица България постепенно догонва останалите страни-членки и нивата на беднотия и неравноправие в приходите към момента са едни от най-високите, се споделя в отчета. Подчертава се също по този начин, че незадоволителните вложения са спънка за модернизирането на стопанската система. България продължава да бъде измежду страните с огромен % на необслужвани заеми, изключително за нефинансовите предприятия. Достъпът до опазване на здравето е стеснен заради неравномерното систематизиране на оскъдните запаси и слабото покритие на здравното обезпечаване. България продължава да е измежду страните членки с най-многобройни смъртни случаи, които се дължат на замърсяването ", се споделя още в документа.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР