България и Румъния са най-опасните европейски държави за пешеходците. Страната

...
България и Румъния са най-опасните европейски държави за пешеходците. Страната
Коментари Харесай

Пет области превръщат България във втората най-смъртоносна държава в ЕС за пешеходци

България и Румъния са най-опасните европейски страни за пешеходците. Страната ни е предпоследна с 96 починали на 1 млн. души население през 2017 година (Общо 682-ма са починали по пътищата м. г.) Фактът, че сме на дъното надали изненадва някого. Кои обаче са най-смъртоносните места в страната? Да отговори на този въпрос се зае Научно-изследователската лаборатория " Организация и ръководство на автомобилния превоз " при Факултета по превоз на Техническия университет в София. Ръководеното от доцент доктор инж. Дурхан Салиев звено даде на OFFNews резултатите от разбора си.

Пет области концентрират най-много убийства на пътя. Там смъртността е в пъти по-висока не единствено по отношение на междинната за Европейски Съюз (45-50 души на 1 млн.), само че и два до три пъти над междинната за България.

Най-смъртоносната област за пешеходците е Ловеч с индикатор 325. На второ място е София област - 209. Трета е Сливен - 200. Силистра (188) и Монтана - (171 приравнен брой към 1 млн. жители) допълват Топ 5. 

Три от тези пет области затвърждават имиджа си на най-смъртоносни за втора поредна година. През 2016-а, когато индикаторът за България е бил 99.7 на 1 млн., те също са в Топ 5. Няма разлика в държанието на водачите на пътя в: Ловеч, Силистра и Монтана.

Чувствително намаление на стойностите на индикатора за 2017 година се вижда в областите Разград, Благоевград, Видин, Русе и Хасково. Увеличават се и областите със стойности под междинните за страната. Въпреки това всички те не могат да компенсират забележителното нарастване на броя на починалите през 2017 година в други области.

За да се доближи междинното ниво на страните от Европейски Съюз е належащо броят на починалите през 2018 година да се понижи до 300-350. За целта в първата десетка на областите би трябвало да се реализира дву- и трикратно понижение на жертвите по пътищата, пишат от ТУ в разбора си. А в нея след първите пет области се подреждат: Стара Загора (140), Шумен и Пазарджик (по 138), Търговище (132) и Добрич (123).

С минимален брой жертви на пътя, приравнено към 1 млн. души, е София - град (28), който е с население 1 323 637 души. На второ място е Хасково с 30, на трето - Габрово с 62. Смолян и Кърджали заемат четвъртото и петото място надлежно с 64 и 66 жертви. 

Анализът е осъществен на база публични статистически данни на Министерство на вътрешните работи за починалите и приравненият им брой към броя на популацията по области. База за изчислението са статистическите доклади за пътно-транспортни катастрофи (ПТП), които демонстрират, че главният дял се пада на ПТП по пътищата и в обитаемоте места, а не на автомагистралите.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР