Бъдещата магистрала между Русе и Велико Търново (133 км) ще

...
Бъдещата магистрала между Русе и Велико Търново (133 км) ще
Коментари Харесай

Магистралата Русе – Велико Търново ще мине през четири защитени зони

Бъдещата автомагистрала сред Русе и Велико Търново (133 км) ще засегне четири предпазени зони, ще мине наоколо до предприятия, ще засегне къщи и обработваеми площи. Това демонстрира оповестеният Доклад за оценката за влияние на околната среда (ОВОС) на страницата на Агенция " Пътна инфраструктура " (АПИ).

Докладът е дело на " Данго Проект Консулт " ЕООД и преглежда трите разновидността на автомагистралата " наследник ", " червен " и смесен. Експертите предлагат комбинирания вид като най-щадящ околната среда.

Прогнозите са трафикът по бъдещата автомагистрала да доближи над 10 000 автомобила на ден чак през 2045 година. За съпоставяне сега толкоз се движат приблизително сред София и Пловдив.

Трасето на автомагистралата Русе – Велико Търново по комбинирания вид е с дължина от 133 км, минава през две области – Русе и Велико Търново и 10 общини.

Началото на автомагистралата ще бъде при бъдещия втори мост на Дунав, който се планува да е в източната част на промишлената зона на Русе – на към 3 километра от в този момент съществуващото оборудване.

Магистралата ще обхожда западно Велико Търново, а краят й ще е след град Дебелец по посока на второкласния път II-55.

Трасето на автомагистралата се развива по нов терен отвън съществуващия в този момент първокачествен път I-5.

Проектът е разграничен на три сектора - Русе – Бяла (40 км), обход на град Бяла (36 км) и Бяла – Велико Търново (57 км). По него е заложено построяването на 22 моста и виадукта с обща дължина от близо 15 км.

Ще бъдат наранени 3848 парцела с обща повърхност от 11 725 дка. От тях 695 дка е орната земя, има и 48 дка овощна градина.



Маршрутът на автомагистралата минава през четири предпазени зони – " Ломовете ", реките Росица, Янтра и Дряновска. По това трасе обаче автомагистралата ще бъде отвън естествения парк " Русенски Лом ".

При строителството на автомагистралата има огромен риск да бъдат наранени складови бази на военния цех " Дунарит " и на производителя на биогориво и огромен авто и жп транспортьор " Булмаркет ".

Общественото разискване на отчета по Оценка на въздействието върху околната среда ще се организира сред 28 ноември и 1 декември 2017 година Предвидени са общо 10 срещи в обитаемоте места, през които ще минава трасето на автомагистралата.

На 28 ноември е полемиката в общините Павликени, Горна Оряховица и Велико Търново, а на 29 ноември в Полски Тръмбеш, Ценово и Бяла. На 30 ноември отчетът ще бъде показан пред жителите на общините Борово, Две могили и Иваново. На 1 декември е разискването в община Русе.

Изграждането на автомагистралата е измежду предпочитаните обекти на държавното управление, защото направлението обезпечава директния трафик по кулоар ІX и интернационален път Е85.

С построяването й ще се усъвършенства транспортното обслужване на интернационалния и вътрешен трафик, ще се увеличи сигурността на придвижването и директният трафик ще бъде изведен отвън обитаемоте места, показват от пътната организация.

Магистралата Русе - Велико Търново ще бъде главната връзка, която ще свърже планувания втори мост над река Дунав при Русе с Велико Търново, както и с първокласните пътища София - Велико Търново – Варна и София - Плевен – Русе. Магистралата ще има връзка и с бъдещата автомагистрала " Хемус ", чието строителство би трябвало да продължи през идната година.

Трасето на три разновидността посочено в Доклада по Оценка на въздействието върху околната среда

Началото на трите разновидността се намира на границата сред Румъния и България на планувания за строителство втори мост над Дунав при Русе.

Червен вид - от км 0+000 до км 131+825 – Преминава около вилни зони и селищни формирания към Русе, източно от с. Басарбово и западно от с. Иваново, като пресича р. Русенски Лом, продължава в западна посока северно от регулацията на с. Тръстеник, минава сред селата с. Горно Абланово и с. Екзарх Йосиф, югоизточно от с. Белцов и западно от с. Ценово.

Развитието на трасето минава сред с. Ценово и с. Пиперково, приближава се западно до регулацията на Гара Бяла и минава южно от с. Пейчиново, след което продължава съвсем да се движи в южна посока. В идващия си сектор трасето минава през начупен хълмист релеф, като пресича коритото на р. Кощра и р. Елийска, продължава западно от с. Иванча, продължава в южна посока, минава западно от с. Стефан Стамболово и пресича следата на Автомагистрала " Хемус ".

После се планува да се спуска към р. Росица, да минава източно от с. Водолей и да пресича р. Негованка. Трасето продължава западно от с. Хотница и пресича р. Бохот, изкачва се до с. Самоводене и се спуска към р. Янтра.

След р. Янтра до края теренът става планински, след което минава от юг на жп гара Дебелец и гр. Дебелец.

Син вид - от км 0+000 до км 121+600 - Преминава около вилни зони и селищни формирания към гр. Русе, пресича р. Русенски Лом сред селата Басарбово и Иваново, минава западно от гр. Две Могили, западно от регулацията на с. Батишница и продължава в южна посока.

После ще минава сред гр. Борово и с. Пет Кладенци, западно от с. Каранци и ще пресича два пъти р. Янтра. Трасето ще продължава източно от селата Петко Каравелово и Куцина, след което минава западно от с. Крушето и продължава право на юг, където пресича следата на Автомагистрала " Хемус ".

Пресича р. Росица и заобикаля от запад с. Янтра, като продължава сред селата Поликраище и Първомайци, минава от западната страна на село Самоводене.

Следващият терен е планински и както при другите разновидности и тук ще има тунели, по-късно трасето минава от юг на ж.п. гара Дебелец и гр. Дебелец.

Препоръчваният смесен вид – от км 0+400 до км 133+240, е компилация сред аления и синия вид.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР