Бабинден се отбелязва на 8-ми януари. Той е един от

...
Бабинден се отбелязва на 8-ми януари. Той е един от
Коментари Харесай

Бабинден е! Ето какви са поверията на този ден

Бабинден се отбелязва на 8-ми януари. Той е един от най-големите национални женски празници, отдаден на " бабите " - дамите, които оказват помощ при раждане.

Обредността през този ден е подчинена основно на желанието да се засвидетелстват респект и почитание към възрастните дами, които са " бабували " на родилките.

Празникът е обвързван с редица ритуали, които отдават респект на дамите, които бабуват на младите родилки. Така още преди изгрев слънце майките с деца от една до 3-годишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето пускат филиз босилек или здравец, вземат сапун и нова забрадка и се насочат към дома на бабата да й " полеят ". Обредното поливане на бабата-акушерка се прави под плодно дърво в градината, върху дръвника или начело на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я подарява с пешкира, който е донесла. Бабата закичва невестата с китка здравец, вързана с " мартеничка " - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: " Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкова благодат и здраве! "

След поливането дамите подаряват бабата с най-различни блага като ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното й рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, на които е помогнала да се появят на бял свят, алено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. На обед булките и невестите се събират на празнично пиршество в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на бабата и й подава подноса с храната. Започва радостно и буйно угощение, съпроводено с песни, танци и от време на време с прекомерно пиперливи и разюздани закачки и сценки.

Кулминационен миг в обредността съставлява обредното изкъпване на бабата-акушерка в реката или на чешмата. Мъжете и дамите изнасят бабата на открито и я качват в двуколка или на шейна. Понякога поставят бабата в огромен плетен панер, а мъжете, преоблечени като " волове ", с кожени маски и рога, влачат колата или шейната из селото. Вечерта на селския площад всички се залавят на общо хоро, с което празничният ден приключва.

На този ден църквата уважава и паметта на свети страдалец Неофит – небесен покровител на патриарх Неофит.
Честит имен ден на Агнеса, Неофит, Максимилиан, Максим, Валерия и Валери! Честит празник и на всички акушерки и гинеколози. Пожелаваме ви здраве, триумфи и прелестни моменти!
Източник: dama.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР