Автор: Васил Тончев, Сова ХарисДо преди серията от последователни избори

...
Автор: Васил Тончев, Сова ХарисДо преди серията от последователни избори
Коментари Харесай

Сова Харис: ГЕРБ води пред ПП-ДБ с 2%. Левицата с 3,9%

Автор: Васил Тончев, " Сова Харис "
До преди серията от поредни избори за парламент броят на дейните гласоподаватели у нас гравитираше към 3,2 милиона души. С въвеждането на машинното гласоподаване и строгия надзор върху практиката за закупуване на гласове, изборното тяло се сведе до доколо 2,6 милиона души.

Данните от извършеното социологическо проучване демонстрират, че твърдо решилите да гласоподават на 2 април са с 2-3% повече, което е към 100-150 хиляди гласоподаватели. Това демонстрира, че в случай че не се намесят други фактори, на идващите изключителни избори до урните ще отидат към 2,7 милиона гласоподаватели. 
Търсейки отговор на въпроса, какво може да се е трансформирало на политическата сцена за последните шест месеца, би трябвало да тръгнем от формалните разлики. Свидетели сме на обединяване на две от парламентарните партии с заявена дясна ориентировка и подобен политически профил и поява на три значими политически субекта: обединяване на леви формирования дружно с деятели от Социалистическата партия; партия от изявени специалисти, отделили се от «Има подобен народ» и обновяване на активността на някогашна ръководеща партия Национална движение „Симеон Втори".
Резултатите от проучването демонстрират, че към този момент обединяването ПП-ДБ се приближава до поддръжката, равна на аритметичния общ брой, получен от двете обединения на предходните избори, само че не провокира резултат на привличане на нови гласове (25,7% от действителните гласове).

Бившите ръководещи и спечелили на последните избори ГЕРБ-СДС удържат първото място с поддръжка от 27,4%. Очертава се третата позиция още веднъж да е на Движение за права и свободи – 11,7%. «Възраждане» също стоят покрай резултата си от предишните избори с 10,6%, изпреварвайки Социалистическата партия.
Декларираната поддръжка за Българска социалистическа партия е 9,7%, само че би трябвало да имаме поради, че напрежението вътре в електоралното й ядро плюс появяването на съперник в този бранш може да докара до спомагателни разбърквания в границите на предизборната акция.
Според получените данни, изброените пет партии/коалиции могат да бъдат сигурни, че ще участват в идващия парламент. Има обаче още три политически субекта, поддръжката за които може да преодолее бариерата от 4%.
Това са Коалиция «Левицата!» (3,9%), «Български Възход» (3,7%) и «Има подобен народ» (3,1%).
Интересът на левите гласоподаватели към новото обединяване е огромен и явно тази групировка може да запълни отворилата се ниша. «Български Възход» и «Има подобен народ» не престават да търсят своята еднаквост и предизборната битка ще покаже дали напъните им ще се увенчаят с триумф.
Внимание заслужават още Коалиция «Заедно» (1,2%), лидирана от двама водещи специалисти, напуснали Има Такъв Народ, и новата поява на Национална движение „Симеон Втори" (0,9%) в политическото пространство. Въпреки че са надалеч от изборната преграда, с получената поддръжка и експертния си капацитет двете обединения съставляват интерес за коалиране с по-големи политически субекти. 
Логично в изискванията на парламентарна рецесия президентската институция да придобие статута на незаобиколим фактор. Неслучайно президентът и вицепрезидентът получават най-високо доверие измежду политическите персони у нас. Сред останалите водачи на политически обединения не следим обилни разминавания сред доверието към личността и към това на организацията, която управлява. 
В хода на всяка предизборна акция е значимо коя партия ще си построи облика на евентуалния победител. Данните от проучването демонстрират, че съгласно 33,8% от гласоподавателите най-вече гласове ще завоюват ГЕРБ-СДС. 21,4% пък са на мнение, че спечелили ще са ПП-ДБ. Знаем, че постоянно има конформистки избор, който следва спечелилите.  
За страна като България няма по какъв начин обществената тематика да не е в центъра на внимание във всяка предизборна битка. Сериозни опасения, че материалното им положение може да се утежни до степен да са усложнение да се устоят, имат 51,9% от пълнолетните българи. Само 30,1% считат, че няма да стигнат до това състояние.
Няма по какъв начин този индикатор да не въздейства на настройките на гласоподавателите. Интересно е, че макар тежките социлани проблеми, хората с десни убеждения (26,3%) са повече от тези с лява оринтация 17,4%). Това може би се дължи на обстоятелството, че двете водещи политически обединения се дефинират като десни. Разбира се, можем да създадем и извода за настоящото положение на лявото политическо посланичество. 
Въпросът за това, кое държавно управление би превевело България по-успешно през рецесията, не получава еднопосочен отговор. Лек превес имат от ПП-ДБ с 21,0% поддръжка против 19,0% за ГЕРБ-СДС. Това демонстрира, че съгласно повече гласоподаватели партиите на смяната имат повече допирни точки с останалите политически субекти. 
Идеята за смяна на формата на държавното ръководство и превръщането ни в президентска република има задоволителен брой почитатели за слагането й в общественото пространство – 22,1%, само че напълно незадоволителни с цел да бъде призната - 53,3% отхвърлят подобен вид. 
Въпросът за приемането на еврото като разплащателно средство у нас от идната година отпадна от единствено себе си. Високата инфлация и очертаващият се бюджетен недостиг вършат тази стъпка невъзможна.
Остава да търсим аргументите за обезценяването на валутата ни. Не са за подценяване и опасенията на жителите за предстояща далавера с цените при такава смяна. Явно държавните институции би трябвало да изградят съществени превантивни ограничения, в случай че желаят да успокоят и предразположат публичното мнение.
1. ИМАТЕ ЛИ ДОВЕРИЕ НА СЛЕДНИТЕ ПОЛИТИЦИ (ЛИЧНОСТИ)?
(отговор «ИМАМ ДОВЕРИЕ»)
Процент
РУМЕН РАДЕВ
50,5
ИЛИЯНА ЙОТОВА
38,7
БОЙКО БОРИСОВ
23,1
СТЕФАН ЯНЕВ
19,6
КИРИЛ ПЕТКОВ
19,4
АСЕН ВАСИЛЕВ
16,1
МАЯ МАНОЛОВА
15,3
КОСТАДИН КОСТАДИНОВ
14,9
ХРИСТО ИВАНОВ
14,6
КОРНЕЛИЯ НИНОВА
13,2
СЛАВИ ТРИФОНОВ
11,5
ИВА МИТЕВА
10,7
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ
10,6
ТАТЯНА ДОНЧЕВА
10,4
РУМЕН ХРИСТОВ
10,2
АТАНАС АТАНАСОВ
10,1
МУСТАФА КАРАДАЙЪ
9,2
РУМЕН ПЕТКОВ
5,9
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ
5,2
СТАНИМИР ИЛЧЕВ
3,4
2. КАК ОПРЕДЕЛЯТЕ СВОИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ВЪЗГЛЕДИ Пожарна охрана ОСТА ЛЯВО - ДЯСНО?
Процент
Ляво
17,4
Център
35,0
Дясно
26,3
Без отговор
21,3
3. ДОКОЛКО съдебна техническа експертиза СИГУРНИ, ЧЕ ЩЕ ГЛАСУВАТЕ НА ПРЕДСТОЯЩИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ НА 02.04.23?
Процент
Напълно съм сигурен/сигурна
41,8
В известна степен съм сигурен/сигурна
18,5
Не съм изключително сигурен/сигурна, може да трансформира решението си
8,3
Не съм решил/решила
8,6
Няма да гласоподавам
22,8
4. АКО ТАЗИ СЕДМИЦА съдебна експертиза ПРОВЕЖДАТ ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ ЗА ПАРЛАМЕНТ И съдебна експертиза ЯВЯВАТ СЛЕДНИТЕ ПАРТИИ ИЛИ КОАЛИЦИИ, ЗА КОЯ ОТ ТЯХ БИХТЕ ГЛАСУВАЛИ? (Действителни гласове)
Процент
ГЕРБ - Съюз на демократичните сили
27,4
Коалиция ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА и ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ
25,7
Движение за права и свободи
11,7
ВЪЗРАЖДАНЕ
10,6
Българска социалистическа партия за БЪЛГАРИЯ
9,7
Коалиция " ЛЕВИЦАТА! " (активисти от Българска социалистическа партия, Изправи се.БГ, АБВ, Движение 21 и др.)
3,9
БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД
3,7
ИМА ТАКЪВ НАРОД
3,1
Коалиция " ЗАЕДНО "
1,2
Национална движение „Симеон Втори"
0,9
Друга партия / коалиция
2,0
5. СПОРЕД Върховен административен съд, КОЯ ПАРТИЯ/КОАЛИЦИЯ ЩЕ СПЕЧЕЛИ НАЙ-МНОГО ГЛАСОВЕ НА ПРЕДСТОЯЩИТЕ  ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?
Процент
ГЕРБ - Съюз на демократичните сили
33,8
Коалиция ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА и ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ
21,4
Българска социалистическа партия
1,5
ВЪЗРАЖДАНЕ
1,2
Друга
1,4
Не мога да преценява
40,7

6. КАК ЩЕ съдебна експертиза ОТРАЗИ НА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ САНКЦИОНИРАНЕТО НА НОВИ ЛИЦА ОТ БЪЛГАРИЯ ОТ ЗАКОНА „ МАГНИТСКИ “?
Процент
Няма да се отрази
31,9
Ще се отрази отрицателно на партии, в които участват такива лица
36,8
Не мога да преценява
31,4
7. СПОРЕД Върховен административен съд, СЛЕД ИЗБОРИТЕ КОЕ ПРАВИТЕЛСТВО БИ ПРЕВЕЛО ПО-УСПЕШНО БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ КРИЗАТА?
Процент
Правителство, доминирано от ГЕРБ-СДС
19,0
Правителство, доминирано от Коалиция Продължаваме Промяната и Демократична България
21,0
Правителство, подкрепено от ГЕРБ-СДС и Коалиция Продължаваме Промяната и Демократична България
11,1
Не мога да преценява
48,8

8. СЧИТАТЕ ЛИ, ЧЕ БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА СТАНЕ ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА?
Процент
Да
22,1
Не
53,3
Не мога да преценява
24,5
9. СПОРЕД Върховен административен съд, ТРЯБВА ЛИ БЪЛГАРИЯ ДА ПРИЕМЕ ЕВРОТО ЗА СВОЯ ОФИЦИАЛНА ВАЛУТА НА 01.01.2024 ГОДИНА?
Процент
Да
23,3
Не
57,0
Не мога да преценява
19,6

10. ОПАСЯВАТЕ ЛИ съдебна експертиза, ЧЕ ВСЛЕДСТВИЕ НА КРИЗАТА МАТЕРИАЛНОТО Въдворяване и изселване (отделение в МВР-ДС) ПОЛОЖЕНИЕ ЩЕ съдебна експертиза ВЛОШИ ДО СТЕПЕН, ЧЕ ЩЕ съдебна техническа експертиза ЗАТРУДНЕНИ ДА съдебна експертиза ИЗДЪРЖАТЕ?
Процент
Да, имам съществени опасения
51,9
Не, няма да се стигне до такава степен
30,1
Не мога да преценява
18,0
 
* Данните са от представително за пълнолетното население на страната изследване, извършено от СОВА ХАРИС в интервала 20-27 февруари 2023 година измежду 1000 български жители по метода на стандартизираното face-to-face изявление в дома на респондента. Максимална неточност за 50% условен дял при 95% гаранционна възможност: 3,1%. Изследването е по поръчка на «ПИК БРОУДКАСТИНГ» АД.
 
Данните на Агенцията може да намерите на www.sovaharris.com и на https://www.facebook.com/sovaharris. 
 
02 Март 2023271802 Март 202337202 Март 202371102 Март 2023315902 Март 202379401 Март 20231731КоментариНапиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани23 Фев 2023162928 Фев 202371726 Фев 2023772118 Фев 20231543
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информация, апелирам запознайте се с обновените и на Гласове.ком ЕООД
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР