30-40 млн. лв. ще са необходими за изместване на трасето

...
30-40 млн. лв. ще са необходими за изместване на трасето
Коментари Харесай

Според АПИ трябват 30-40 млн. лв. за изместването на Струма, експерти свалиха цената до 1-2 млн.

30-40 млн. лева ще са нужни за изместване на трасето на автомагистрала „ Струма “ край Покровник . Това сподели ръководителят на Управителния съвет на Агенция „ Пътна инфраструктура “ инж. Дончо Атанасов, представен от организация " Фокус ".
Припомняме, че по-рано от Инициативния комитет за запазването на археологическия обект " Скаптопара " обявиха, че сред един и два милиона лв. ще са нужни за спомагателното изместване на трасето на автомагистрала " Струма ".
„ От медиите разбрах, че българска строителна компания, без да се загатва името ѝ, работила и проектирала автомагистрали в Румъния, е направила сметки, че към 1-2 млн. лева ще са нужни за изместването на трасето. От доста години съм в пътния отрасъл и нито аз, нито сътрудниците ми са чували, че българска компания строи автомагистрали в прилежаща Румъния. Каня ги на среща, с цел да се срещна и с тях, и със сметките им и да им показва нашите “, разяснява инж. Атанасов и добави, че направените от АПИ планове демонстрират, че доста повече средства ще са нужни от хвърлените в общественото пространство .
„ Ако би трябвало трасето да се измества на изток, ще е належащо да се построи сектор с дължина към 1,8 км. Освен това няма да може да се употребява и към този момент издигнатото на лот 3.1, което е за към 8 млн. лева от Кохезионния фонд на Европейски Съюз. Сметките ни сочат, че за възможното изместване на трасето ще са нужни още към 30-40 млн. лева “, добави Атанасов. По думите му в това са включени освен строителните работи, а и всички нужни спомагателни действия като отчуждения на парцели да вземем за пример.
„ Освен загуба на към този момент вложени средства, изместването би забавило доста цялостното създаване на правата сред Благоевград и Крупник с повече от година. По сегашния контракт със строителя и одобреното трасе целият сектор би трябвало да е подготвен най-късно през август 2019 година ", добави той.
Инж. Атанасов изясни, че решението дали би трябвало да се измести трасето на Автомагистрала „ Струма “ край Покровник, не е от компетенциите на Агенция „ Пътна инфраструктура “ . По думите му решението ще бъде взето от междуведомствена експертна комисия, назначена от министъра на културата. „ Тя ще се произнесе откакто завършат археологическите изследвания, които по контракт би трябвало да приключат до 20 юли. Строителни работи на трасето не се правят и работата на археолозите продължава и сега “, изясни още Дончо Атанасов.
Междувременно на конференция в Българска телеграфна агенция инж. Калин Анастасов, член на групата за опазване на " Скаптопара ", разгласи: " Искаме този обект да остане на място и напълно, тъй като е значим за нас и за историята на града ".
Очакваното удължение на периода на строителството на този сектор на автомагистралата е към шест месеца без това да се отрази върху целия лот 3 на автомагистралата . Анастасов осведоми, че плановете са на самостоятелни специалисти, привлечени от групата за опазване на разкопките и става дума за българска проектантска група, проектирала автомагистрала в Румъния, отбелязва още БНР.
Експертът заяви, че тези планове са предоставени на всички отраслови по тематиката институции.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР