2015-а бе последната година, в която кварталът около Бирената ухаеше

...
2015-а бе последната година, в която кварталът около Бирената ухаеше
Коментари Харесай

Символите на Пловдив: Как от Каменица остана само коминът

2015-а бе последната година, в която кварталът към Бирената ухаеше на хмел /понякога прекомерно натрапчиво/ и тирове с питие сновяха непрестанно към фабриката. Тук кипеше живот, още повече че чиновниците в производството бяха над 180 души.

През ноември 2015 година висшият мениджмънт на сдружението се изсипа в Пловдив с значимо известие - затварят фабриката в града и пренасочват производството към Хасково. За същественото решение имаше известни предупредителни сигнали, защото в последните години в Бирената съвсем не се влагаше за сметка на завода в Хасково. Там бе закупен анаеробен реактор за 3 милиона евро, който да пречиства отпадните води на пивоварната. Общо за предходните 18 месеца в пивоварната в Хасково бяха налети 30 милиона евро - за логистична база, нови високотехнологични уреди, възобновяване на мощностите и усъвършенстване на производството. Като причина за закриването на пловдивската емблема от „ Каменица “АД показаха, че към този момент не е допустимо логистично да обслужват завода, тъй като е ситуиран в центъра на града и това попречва и бъдещо уголемение. При основаването си той е бил в периферията.

От " Каменица " обявиха още, че част от личния състав се освобождава, само че в Пловдив остават да работят значими експерти от отделите търговски, финансов и човешки запаси. Фабриката бе заключена безусловно незабавно, а оживелите чиновници се настаниха в офиси в хотел „ Империал “. След няма и две години и тези хора бяха освободени и с това емблематичната марка скъса всевъзможни връзки с града под тепетата. От " Каменица " остана единствено 70-метровият комин, който бе интегриран в новата пивоварница „ Каменица “ за крафт бира и музей на пивото, открити тържествено преди месец. Междувременно кварталът бе потопен в прахуляк и звук, до момента в който се буташе достолепната постройка и се извозваше материалът. За малко бяха затворени и част от дребните улички.

Не след дълго от сдружението продадоха празния терен на компании на кметския брат Георги Тотев и " Сиенит " за 13,4 милиона лв.. Обещанието, обещано в задатък на пловдивчани, беше: „ Каменица “ АД ще търси подобаващ вложител за имота с общ размер 31 000 кв. метра. От компанията твърдят, че към подбора на най-подходящия нов притежател ще бъде подходено с извънредно внимание и грижа, с цел да попадне парцелът при безкористен собственик, комшия и заслужен жител на Пловдив. Изборът ще бъде съветван с локалните управляващи и публични организации, отчитайки най-хубавия интерес за локалната общественост ". Това гласеше прессъобщението на компанията в деня на закриването на производството и оповестяването на новите проекти.

В момента строителството на жилищен комплекс " Каменица хил " кипи с известни проблеми поради проливните дъждове от последната седмица, които изпълниха изкопите с доста вода.

154 млн. доходи

Според данни от системата Дакси чистите доходи от продажби на " Каменица " АД за 2018 година са над 147 милиона лв.. В съпоставяне с миналата година оборотът се е нараснал с 4 милиона. Най-силната година обаче е била точно 2015-а, когато се затвори пловдивското дружество, с чисти доходи от продажби - 154 милиона лв.. През тази година чиновниците са били средногодишно 797. През 2018 година численият състав е орязан до 675 души.

Амбициозни цели

" Каменица " АД има амбициозна цел - до 2020 година по този начин да усъвършенства и модернизира индустриалния развой в пивоварната в Хасково, че да не изпраща никакви боклуци към сметищата. Това е заложено в " Стратегията за стабилно развиване 2020 " на компанията във връзка с енергоспестяващо и екологично произвеждане.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР