147 са внесените жалби и сигнали в КЕВР от клиенти

...
147 са внесените жалби и сигнали в КЕВР от клиенти
Коментари Харесай

147 жалби и сигнали до КЕВР от клиенти на топлофикациите през отоплителния сезон 2017-2018 г.


147 са импортираните тъжби и сигнали в КЕВР от клиенти на топлинна сила през миналия отоплителен сезон 2017-2018 година, демонстрират резултатите от осъществения систематизиран разбор на регулатора. Изминалият отоплителен сезон е оценен като по-малко проблематичен спрямо предходния, като се изключи повредата в „ Топлофикация Перник “ АД, породена от зародил пожар на площадката на Топлоелектрическа централа “Република “, което докара до съществено нарушение на топлоподаването през най-студените дни, оповестяват от КЕВР.

КЕВР има ясно избрани регулаторни и контролни функционалности, които ползва в сходство с нормативната уредба и вътрешните си правила. За всеки сигнал или тъжба, които са от компетентността на Комисията, специалистите на регулатора изследват обстоятелствата и събитията и подхващат съответните ограничения. Извършени са инспекции по документи, издадени са наложителни инструкции, а на едно сдружение е извършена изключителна инспекция. По част от формираните преписки Комисията се е произнесла с решения, а други са в развой на изследване на събитията.

Най-голям е броят на жалбите против топлофикационните сдружения през февруари и март 2018 година - надлежно 30 и 35. Най-малко тъжби са постъпили при започване на отоплителния сезон - за последното тримесечие на 2017 година те са общо 48. Извършеният разбор демонстрира, че релативно най-голям е делът на жалбите и сигналите, свързани с дяловото систематизиране на топлинната сила, което е основа за правене на месечните и изравнителни сметки – техният брой е общо 46. За влошено качество на топлоснабдяването са алармирали 24-ма консуматори, а 23-ма са поискали информация или мнение.

За обсъждания интервал постъпилите тъжби против дейностите на компании, извършващи дялово систематизиране на топлинна сила са 9 и по тях Комисията няма пълномощия да се произнася. Съществен спад бележат жалбите, свързани с присъединение, изкупуване на енергийни обекти, качество на комерсиалните услуги и противоречие с нормативната уредба.

От импортираните в КЕВР общо 147 тъжби за интервала октомври 2017 година – април 2018 година, най-голям е техният брой против „ Топлофикация София “ ЕАД. 73 са жалбите против най-голямата топлофикация в страната с към 440 000 клиенти, което е 49,6 % от общия брой на постъпилите тъжби против сдруженията.

През отоплителния сезон против други топлофикационни сдружения в Комисията са постъпили надлежно: 27 тъжби против „ Топлофикация Перник “ АД, свързани главно с повредата през м. февруари 2018 г.; по 10 тъжби – против „ Топлофикация Русе “ АД и против „ ЕВН България Топлофикация “ ЕАД ; 7 тъжби против „ Веолия Енерджи Варна “ ЕАД; 5 тъжби против „ Топлофикация ВТ “ АД ; по 2 тъжби - против Топлофикация Плевен “ ЕАД и против „ Топлофикация Сливен “ ЕАД ;1 тъжба - против „ Топлофикация Бургас “ ЕАД През интервала в КЕВР не са постъпили тъжби и сигнали против предоставяните услуги на „ Топлофикация Враца “ ЕАД, „ Топлофикация Разград “ ЕАД, „ Брикел “ ЕАД и „ АЕЦ – Козлодуй “ ЕАД.

Анализът на отоплителния сезон демонстрира наклонност към понижаване на жалбите във връзка с всички сдружения, като се изключи „ Топлофикация Перник “ АД, където Комисията извърши изключителна инспекция. При нея беше открито, че сдружението е било в справедлива неспособност да подава топлинна сила с изискуемите параметри вследствие на пожар, зародил на 19.02.2018 година на площадката на централата, при който са съществено наранени съществени индустриални уреди.

Във връзка със сигнали, постъпили от клиенти на „ Топлофикация София “ ЕАД за високи сметки за топлинна сила за м. март 2018 година, КЕВР извърши инспекция по документи. Установено е, че за интервала 17.04.2018 – 26.04.2018 година в сдружението са постъпили 26 писмени тъжби, сдружението е дало отговор по телефона на 755 въпроса за дяловото систематизиране на топлинната сила и на 552 запитвания за дължими суми за м. март 2018 година При инспекциите по писмените тъжби не са установени неточности в използването на Методиката за дялово систематизиране на топлинната сила в здания - етажна благосъстоятелност, която е приложение към Наредба №16-334 от 2007 година за топлоснабдяването, издадена от министъра на енергетиката.

Основната причина за многочислените възражения на клиенти на „ Топлофикация София “ ЕАД против фактурираната им топлинна сила за м. март 2018 година е фактът, че единствено 6% от битовите клиенти в София са декларирали действителен месечен доклад и получават фактури за действително потребената от тях топлинна сила. Останалите 94% клиенти на сдружението получават месечни фактури, основани на планирано ползване за съответния парцел, според Методика за дялово систематизиране на топлинната сила, по която Комисията няма пълномощия да се произнесе. След доклад на средствата за дялово систематизиране и правене на изравнителните сметки, тези клиенти ще получат информация за действителното си ползване през отоплителния сезон 2017-2018 и действителните отговорности към „ Топлофикация София “ ЕАД.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР