• „Златните паспорти“ са неприемливи от етична, правна и икономическа

...
• „Златните паспорти“ са неприемливи от етична, правна и икономическа
Коментари Харесай

Евродепутатите призовават за забрана на „златните паспорти“ и за правила на ЕС за „златните визи“

• „Златните паспорти“ са неприемливи от етична, правна и икономическа позиция и съставляват сериозен риск за сигурността
• „Златните визи“ би трябвало да бъдат контролирани и обезщетени с данък на ниво Европейски Съюз
• Третите страни с безвизов достъп до Европейски Съюз също би трябвало да прекратят своите схеми за „златни паспорти“.
Проектодокладът за законодателна самодейност съдържа редица ограничения за решение на проблемите, свързани със „схемите за поданство и престояване против инвестиции“.
Във вторник, комисията на Екологичен потенциал по цивилен свободи, правораздаване и вътрешни работи (LIBE) утвърди проектодоклада с 61 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се“.

Забрана на „златните паспорти “

Членовете на Екологичен потенциал акцентират, че схемите за „гражданство против инвестиции“, при които жители на трети страни могат да получат права на поданство в подмяна на вложения, са „неприемливи от етична, правна и икономическа позиция и съставляват редица съществени опасности за сигурността“. Така наречените „златни паспорти“ подкопават същността на поданството на Европейски Съюз и би трябвало да бъдат последователно отстранени, упорстват те.

В текста се приканва да се събира „значим процент“ от направените вложения, който да продължи да се събира, до момента в който се отстранен схемите за „гражданство против инвестиции“, и за неопределен срок що се отнася за схемите за „пребиваване против инвестиции“, така наречен златни визи.

Членовете на Екологичен потенциал показват страдание за неналичието на всеобхватни процедури за инспекция и за това, че сегашната система разрешава поредно подаване на заявки в разнообразни страни членки, като се разчита на инспекции, осъществявани от недържавни субекти.

Правила за „златните визи ”

Като се отбелязва разликата в сериозността на рисковете, свързани със схемите за „пребиваване против инвестиции“, които дават на чужденците право на престояване в подмяна на финансова вноска, в проектодоклада се упорства за общи правила на Европейски Съюз за хармонизиране на стандартите и усилване на битката с изпирането на пари, корупцията и укриването на налози. Членовете на Екологичен потенциал изискват:

строги цялостни инспекции (включително на членовете на фамилията и на източниците на средства), наложителни инспекции в системите на Европейски Съюз за правораздаване и вътрешни работи и процедури за инспекция в трети страни;
отговорности за докладване от страна на страните членки, и
условия за минимално физическо престояване (за кандидатите) и интензивно присъединяване, качество, добавена стойност и принос към стопанската система (за техните инвестиции).
Евродепутатите плануват и скица за „уведомяване и консултации“, която да разреши на други страни членки да се опълчват на издаването на „златна виза“.

Предупреждение за ролята на медиаторите

В отчета се акцентира, че медиаторите за тези схеми не са нито транспарантни, нито се водят на доклад, като се приканва за възбрана на присъединяване им в схемите за „гражданство против инвестиции“, и за „строга и обвързваща регулация“ за схемите за „пребиваване против инвестиции“. Членовете на Екологичен потенциал желаят да се постави завършек на маркетинговите практики, при които се употребяват знаци на Европейски Съюз или се акцентират преимуществата на поданството на Европейски Съюз, и желаят рамка за наказания.

В текста се насочва искане към Комисията да окаже напън върху трети страни, които се употребяват от безвизово пътешестване до Европейски Съюз, да отстранен своите схеми за „гражданство против вложения “ и да реформират своите схеми за „пребиваване против инвестиции“.

Цитат

Докладчикът София ин ’т Велд (Renew, Нидерландия) разяснява: „Да си жител на Европейски Съюз или да пребиваваш в него е в основата на това, което Съюзът въплъщава: свободата и правата. Гражданството е право, а не стока, която може да се купува и продава. Правителства на страни членки продават това, което не им принадлежи, като употребяват репутацията на Европейски Съюз за облага. Техният безсрамен бизнес заплашва общата ни сигурност. “

Следващи стъпки

Членовете на Екологичен потенциал ще обсъдят и гласоподават отчета на идната пленарна сесия (7-10 март). Ако бъде утвърден от пленарната зала, Комисията ще би трябвало да изготви законодателно предложение или да обоснове решението си да не го прави.

Контекст

Най-малко 130 000 лица са се възползвали от схемите за поданство или престояване против вложения в Европейски Съюз в интервала 2011-2019 година, които са донесли доходи на съответните страни в размер на над 21,8 милиарда евро. В три страни членки има схеми за КТИ: България (където държавното управление е внесло проектозакон за преустановяване на схемата), Кипър (понастоящем обработва единствено заявки, подадени преди ноември 2020 г.) и Малта. Дванадесет страни членки имат схеми за „пребиваване против инвестиции“, като всички те се разграничават по мярка и благоприятни условия за вложение, както и по стандарти за инспекции и процедури.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР