Зоопаркът в София открива „Ден на лешоядите“
Зоологическа градина - София кани посетителите на среща с едни от най-ключовите за екосистемите типове по време на събитието „ Ден на лешоядите ".
На 16 май (събота) пред Голямата волиера за хищни птици ще бъде показана и най-новата непрекъсната фотоизложба „ ЛЕШОЯДИ ОТ ЕВРОПА И АФРИКА ", която разкрива разнообразието и природозащитния статус на тези птици.
Програмата стартира в 11:00 ч. с просветителни щандове и тематични арт ателиета, където биолозите от Екологичния научно-образователен център ще показват пред дребни и огромни значимата екологична роля на лешоядите. Посетителите ще имат опция да следят с бинокъл живеещите във волиерата белоглави и черни лешояди, както и да научат повече за заканите пред четирите типа, срещащи се в България. В 12:00 ч. ще се организира демонстрационно хранене на лешоядите, а в 12:30 ч. Куратор на изложбата е доктор Катерина Зарева-Симеонова, отговорник на Екологичиня научноизследователски учебен център в зоопарка.
Експозицията включва забележителни фотографии на 11 типа африкански и европейски лешояди, дело на природозащитниците Яна Барзова и Ивайло Зафиров. Кадрите са снимани в България, Танзания, Кения и Южна Африка, а теоретичен съветник на плана е доцент доктор Борис Николов (ИБЕИ-БАН). Изложбата има за цел да увеличи осведомеността за заканите пред тези застрашени птици, измежду които са загубата на местообитания, отравянията и бракониерството.
Софийският зоопарк има дългогодишни обичаи в развъждането на лешояди, започващи още от неговия създател Княз Фердинанд, чиято първа птица в сбирката е била точно черен лешояд. Днес зоопаркът взе участие интензивно в стратегии за размножаване и връщане в природата на застрашените типове, в това число и в плана за възобновяване на изчезналия от българската фауна космат лешояд. Тъй като наличието на лешоядите в природата е знак за чиста околна среда, опазването им е от сериозно значение.
Участието в събитието е гратис за всички гости на зоопарка.
На 16 май (събота) пред Голямата волиера за хищни птици ще бъде показана и най-новата непрекъсната фотоизложба „ ЛЕШОЯДИ ОТ ЕВРОПА И АФРИКА ", която разкрива разнообразието и природозащитния статус на тези птици.
Програмата стартира в 11:00 ч. с просветителни щандове и тематични арт ателиета, където биолозите от Екологичния научно-образователен център ще показват пред дребни и огромни значимата екологична роля на лешоядите. Посетителите ще имат опция да следят с бинокъл живеещите във волиерата белоглави и черни лешояди, както и да научат повече за заканите пред четирите типа, срещащи се в България. В 12:00 ч. ще се организира демонстрационно хранене на лешоядите, а в 12:30 ч. Куратор на изложбата е доктор Катерина Зарева-Симеонова, отговорник на Екологичиня научноизследователски учебен център в зоопарка.
Експозицията включва забележителни фотографии на 11 типа африкански и европейски лешояди, дело на природозащитниците Яна Барзова и Ивайло Зафиров. Кадрите са снимани в България, Танзания, Кения и Южна Африка, а теоретичен съветник на плана е доцент доктор Борис Николов (ИБЕИ-БАН). Изложбата има за цел да увеличи осведомеността за заканите пред тези застрашени птици, измежду които са загубата на местообитания, отравянията и бракониерството.
Софийският зоопарк има дългогодишни обичаи в развъждането на лешояди, започващи още от неговия създател Княз Фердинанд, чиято първа птица в сбирката е била точно черен лешояд. Днес зоопаркът взе участие интензивно в стратегии за размножаване и връщане в природата на застрашените типове, в това число и в плана за възобновяване на изчезналия от българската фауна космат лешояд. Тъй като наличието на лешоядите в природата е знак за чиста околна среда, опазването им е от сериозно значение.
Участието в събитието е гратис за всички гости на зоопарка.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




