Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост,

...
Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост,
Коментари Харесай

Палим свещи за Св. Теодор Тирон

Знаейки, че 40 дни преди Великден християните съблюдават непоколебим пост, той решил да се подиграе с тях и да ги принуди да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска скрито с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, тъй че християните, въпреки и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни.

Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предизвести християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени навреме, християните се хранили с варено жито (коливо). Юлиан схванал, че замисълът му е оголен, останал опозорен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.

Главният празник за него се прави в първата събота от Великия пост (Тодоровден), за възпоминание на чудото, станало няколко десетилетия след неговата гибел.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР