Знаете ли кои държави все още са монархии? В света

...
Знаете ли кои държави все още са монархии? В света
Коментари Харесай

Знаете ли кои държави все още са монархии?

Знаете ли кои страни към момента са монархии? В света съществуват 195 суверенни страни. Изненадващ е броят на страните, ръководени от монарси.

43 страни по света през днешния ден са монархии

Най-простото определение за монархия е страна, която се ръководи от крал, кралица, емир, султан, Но би трябвало да знаете, че има огромна разлика сред другите типове монархии.

Конституционна монархия

Монархът разделя властта си с конституционално определено държавно управление. В този случай монархът има церемониални и представителни отговорности и избрани отговорности, само че не и политическа власт. Например, във Англия монархът би трябвало да подписва всички закони, с цел да влязат в действие, само че не и правото да ги трансформира или вкарва нови такива.

Конституционни монархии са: Япония, Англия, Дания, Швеция,Норвегия, Нидерландия,Испания, Канада.

Абсолютна монархия

Монархът има цялостната и безспорна политическа власт. Има право да трансформира, отхвърля, основава нови закони, да съставлява ползите на страната в чужбина, да назначава политически водачи и прочие
Примери за безспорни монархии са: Свазиленд, Саудитска Арабия, Ватикана, Бруней, Оман, Катар.

Федерална монархия

Федералната монархия е обединяване на страни с един-единствен монарх. Държавите си имат лични държавни управления или даже монарси, които ги ръководят.

Примери за федерални монархии са: Обединени Арабски Емирства, Малайзия. Малайзия е неповторима форма на федерална монархия. На всеки 5 години всички водачи на кралството избират между тях кой ще бъде идващият монарх на Малайзия и на съответния щат.

Смесена монархия

Съществува безспорен монарх, който може да раздели управляващите по характерен за съответната страна метод.
Примери за смесени монархии са: Йордания, Лихтенщайн, Монако, Мароко.

Лихтенщайн е единствената европейска монархия, която към момента практикува прецизно “примогенитура ”, т.е. “първородство ”, унаследен принцип, съгласно който първороденият получава наследството.

Най-популярната форма на монархия през днешния ден е конституционната монархия

70% от днешните монархии са от този вид. Този вид ръководство разрешава демократично избиране на държавни управления, които ръководят страната, а ролята на монарха е церемониална.

Повечето монархии са наследствени и монархът наследява позицията по рождение. Любопитно е, че френският президент Еманюел Макрон механически служи като съ-княз на Андора. Андора официално се ръководи от двама князе.

Друг неповторим случай е с Папа Франциск, който има безспорната власт в дребната самостоятелна град-държава Ватикана. Той е спечелил това право с помощта на избирателен развой, прочут като папски конклав.

Много хора настояват, че не виждат смисъл във действието на монархиите в актуалния свят. Част от монархиите по света са подложени на критика за голямото благосъстояние и власт, които имат.

Според нидерландското държавно управление, бюджетът на крал Вилем-Александър за 2022 г, финансиран от страната и затова от данъкоплатците, възлиза на над 48 милиона евро.

Освен за благосъстоянието и живота в разкош, безспорните монархии постоянно биват подложени на критика поради липса на политически свободи и човешки права

Например, в Саудитска Арабия няма национални избори. Крал Салман бин Абдулазис Ал Сауд ръководи доживот, дефинира самичък членовете на кабинета и постанова закони.

Много е евентуално след гибелта на Кралица Елизабет Втора да настъпят някои промени за доста от монархиите в света. Още през 2021 година Барбадос се отхвърли от английската кралица като държавен глава.

Още шест карибски страни показаха предпочитание да създадат същото.

Източник: actualno

 

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР