Как да разпознаем насилника: 3 основни признака, които всеки трябва да знае
Злоупотребата с някого е отношение, което е особено за агресора. Злоупотребата може да бъде на всякакво равнище и във всякаква форма – душевен тормоз, физическо принуждение, преобразяване на колегата в изцяло безпомощна и подвластна от другия персона. А най-лошото е, че самата жертва е допустимо въобще да не осъзнава ситуацията си.
Най-лесният метод да разберете, че против себе си имате принудител, е в случай че подобен човек употребява физическо принуждение или се пробва да ви склони към избрани връзки срещу личната ви воля. По-трудно е обаче да се разпознае психическото принуждение, защото то може да приема разнообразни форми и жертвата не всеки път може да разпознае манипулатора. Например малтретирането на лицето, непрекъснатите обиди, психическото оскърбление и други сходни спадат към злоупотребяващото държание, което е напълно явно. Когато някой търпи сходно държание, евентуално става дума за боязън, сковаващ смут, че агресорът може да отиде по-надалеч и да посегне на живота или на живота на обичан за жертвата човек. Често сходни връзки имат съдбовен край. Затова е доста значимо да се спасите от сходен човек още щом го разпознаете като агресор.
Имайте поради, че злоупотребите се случват освен в фамилиите, само че и с другари, сътрудници и други общности. Затова е значимо да знаете какво споделят и по какъв начин се държат насилниците, с цел да се научите да забелязвате предупредителните знаци и да можете да разпознавате това рисково въздействие.
Една от вероятните аргументи един възрастен да се държи като принудител е, в случай че родителите му са се отнасяли по същия метод с него в детството. Според психолозите, в случай че в детството си родителите са потискали или унижавали детето си, карали са го непрекъснато да изпитва виновност, боязън или позор, то в зрелост този човек може да се отнася по същия метод към съпругата/съпруга си или към децата си.
Затова си отваряйте очите за тези червени лампи, които алармират нападателно държание и изрично разобличават насилника:
1. Обезценяване на възприятията на другия човек.
Например, когато един човек споделя на различен: „ ти си малоумен ", „ всичко в теб е маловажно ", „ това, което правиш, не е задоволително “, „ отново се провали “, „ за нищо не може да се разчита на теб “ и така нататък Подобни обвинявания водят до сриване на самочувствието и имат за цел да унижат, да подценят и в последна сметка да подчинят.
2. Вменяване на виновност.
Когато някой се пробва да ви убеди, че неговите/нейните претенции са доста значими, а вашите негодувания, усеща и претенции са просто глупави, бягайте. Ако някой непрекъснато ви кара да се чувствате зле поради личните си действия. И даже когато ви наскърбява, извърта нещата по този начин, че вие сами сте го провокирали и сте си го заслужили, бягайте още по-бързо. Спасете себе си.
3. Физическо или полово заплашване.
Ако някой прекрачва вашите персонални граници и ви кара да се чувствате неловко. Ако ви посегне физически или си разреши да упражни душевен тормоз върху вас, би трябвало да знаете, че това ще се повтаря и отсега нататък. Колкото и извинения и цветя да получите по-късно, не позволявайте на подобен човек да остане в живота ви.
Психолозите са единомислещи, че жертвите на нападателно държание имат вяра, че сами са провокирали експанзията против себе си. Тръгнете ли по този път, мъчно може да се върнете обратно.
Не забравяйте: не сте отговорни вие, в случай че някой ви удари! Не сте отговорни вие, в случай че някой ви унижи! Не сте отговорни вие, в случай че някой ви тормози душевен. Не сте отговорни вие, в случай че непрекъснато „ ядосвате “ колегата си. Виновни сте, че търпите такова държание. Заслужавате повече!