Министърът на земеделието: "Незаконният град" край Варна трябва да се разчисти
Земите на „ противозаконен град ” е горска територия и е парадокс да се трансформира предназначението ѝ. През октомври 2023 година горски чиновници отиват на инспекция и установяват сеч и строителство и уведомяват Регионална инспекция за опазване на околната среда, община Варна и всички други способени институции, в това число полицията. И до момента в който там бетонът пораства, не престават инспекциите и уведомленията към прокуратурата, само че не последва нищо. Още тогава е трябвало общината да издаде мярка прекъсване на всякакво строителство и в случай че в границите на периода предписанието не бъде изпълнено, да отидат и да го изчистят. Това каза пред Нова телевизия министърът на земеделието Пламен Абровски.
Прочетете още
По думите му противозаконния комплекс е основан върху терен на гора, планувана за дърводобив. Именно по тази причина в никакъв случай не е имало здания, подлежащи на уверение за толерантност. „ Имот номер 5 е заменка от 2005 година, тя не попада в забранителния лист, само че е част от общата възбрана за смяна на предназначението. В документа написа, че парцелът е гора за произвеждане на дървесина, неуместно е да се издаде уверение за толерантност. В момента единственото решение продължава да бъде общината да почисти гората от строителството ”, добави Абровски.
Според земеделския министър ръководителят на ДАНС е наложил насилствена административна мярка на един от вложителите на огромния комплекс, а 10 дни по-късно тя е анулирана. Това деяние ще бъде обект на инспекция и ще бъде изтънчено пояснение. „ От 2023 година до момента всяка институция е реагирала сама за себе си. Вчера събрахме за пръв път виновните институции и обсъдихме проблема. Случилото се във Варна е доста грозно - безочливост с двойно нахалство. не може да ти споделят, че сечеш и строиш нелегално, да си плащаш санкциите с усмивка, да продължаваш да строиш и да мислиш, че никой нищо не може да ти каже ”, съобщи Пламен Абровски.
Министърът разгласи, че закупилите жилища в противозаконния комплекс могат да предявят претенциите си към Община Варна.
Припомняме, че на 26 май при акция на полиция и община край Варна разкри „ противозаконен град ”. Изградени са постройки без позволение на 100 декара в местността „ Баба Алино ” край Варна. Строителството е спряно. Има арестувани.
Ден по-късно държавата се задейства по проблема с противозаконното населено място край „ Златни пясъци ”. Двама министри и един от заместник-министрите на вътрешните работи отидоха във Варна, с цел да схванат кой е позволил градежа на 104 здания. Кметът на града Благомир Коцев упрекна предходните ръководещи, а от екипа на Иван Портних дадоха отговор - виновността е на настоящия кмет.
Заповед за прекъсване на строителството е издадена още през септември предходната година от кмета на Варна.
Цените на храните
Абровски изясни, че новите ограничения против спекулата плануват промоциите в комерсиалните вериги да не бъдат за сметка на доставчика. „ Искаме споделена отговорност сред другите участници във веригата - 50:50. Конкуренцията в сектора е жестока, само че би трябвало да има някаква почтеност. Ефектът от ограниченията ще бъде позитивен, напълно скоро ще обявим самодейност „ Кошница с грижа ” - първа стъпка от голям брой дейности за по-ниски цени. Очаква се в резултат на това цените да паднат с над 10%. В нея непринудено се включват всички вериги - както огромни, по този начин и дребни ”, разясни земеделският министър.
Според него е неприемливо вносните артикули да имат по-малка надценка от българските, с цел да се продават по-лесно. „ Пример е прясното мляко, само че има артикули, които са по-евтини у нас, в сравнение с, в случай че бъдат импортирани, само че са незадоволително количество. Най-къса доставка има при огромните търговски вериги, а при дребните квартални магазинчета има най-голямо оскъпяване, а аз желая да им дам достъп до земеделските производители. Създадох работна група, която скоро ще може да ми каже да променим уеб страницата на ведомството, тъй че всеки дребен търговски обект да има информация за тях ”, уточни още Абровски.
По думите му упоритостта му е да срещне магазинчетата с производителите на локално равнище. „ Предишният шеф Мавровски сподели, че не са го пускали на „ Капитан Андреево ”, по тази причина не е знаел какво се случва. Попита ме може ли към този момент да отиде там, аз не разбрах кой му е попречил. Другата или по-другата седмица ще отида персонално аз на контролно-пропусквателен пункт, с цел да забележим целия развой. Европейската комисия е идвала на одит, щом тя е сигурна в системата за надзор на храните по границата, кой съм аз да се усъмня ”, посочи министърът.
Прочетете още
По думите му противозаконния комплекс е основан върху терен на гора, планувана за дърводобив. Именно по тази причина в никакъв случай не е имало здания, подлежащи на уверение за толерантност. „ Имот номер 5 е заменка от 2005 година, тя не попада в забранителния лист, само че е част от общата възбрана за смяна на предназначението. В документа написа, че парцелът е гора за произвеждане на дървесина, неуместно е да се издаде уверение за толерантност. В момента единственото решение продължава да бъде общината да почисти гората от строителството ”, добави Абровски.
Според земеделския министър ръководителят на ДАНС е наложил насилствена административна мярка на един от вложителите на огромния комплекс, а 10 дни по-късно тя е анулирана. Това деяние ще бъде обект на инспекция и ще бъде изтънчено пояснение. „ От 2023 година до момента всяка институция е реагирала сама за себе си. Вчера събрахме за пръв път виновните институции и обсъдихме проблема. Случилото се във Варна е доста грозно - безочливост с двойно нахалство. не може да ти споделят, че сечеш и строиш нелегално, да си плащаш санкциите с усмивка, да продължаваш да строиш и да мислиш, че никой нищо не може да ти каже ”, съобщи Пламен Абровски.
Министърът разгласи, че закупилите жилища в противозаконния комплекс могат да предявят претенциите си към Община Варна.
Припомняме, че на 26 май при акция на полиция и община край Варна разкри „ противозаконен град ”. Изградени са постройки без позволение на 100 декара в местността „ Баба Алино ” край Варна. Строителството е спряно. Има арестувани.
Ден по-късно държавата се задейства по проблема с противозаконното населено място край „ Златни пясъци ”. Двама министри и един от заместник-министрите на вътрешните работи отидоха във Варна, с цел да схванат кой е позволил градежа на 104 здания. Кметът на града Благомир Коцев упрекна предходните ръководещи, а от екипа на Иван Портних дадоха отговор - виновността е на настоящия кмет.
Заповед за прекъсване на строителството е издадена още през септември предходната година от кмета на Варна.
Цените на храните
Абровски изясни, че новите ограничения против спекулата плануват промоциите в комерсиалните вериги да не бъдат за сметка на доставчика. „ Искаме споделена отговорност сред другите участници във веригата - 50:50. Конкуренцията в сектора е жестока, само че би трябвало да има някаква почтеност. Ефектът от ограниченията ще бъде позитивен, напълно скоро ще обявим самодейност „ Кошница с грижа ” - първа стъпка от голям брой дейности за по-ниски цени. Очаква се в резултат на това цените да паднат с над 10%. В нея непринудено се включват всички вериги - както огромни, по този начин и дребни ”, разясни земеделският министър.
Според него е неприемливо вносните артикули да имат по-малка надценка от българските, с цел да се продават по-лесно. „ Пример е прясното мляко, само че има артикули, които са по-евтини у нас, в сравнение с, в случай че бъдат импортирани, само че са незадоволително количество. Най-къса доставка има при огромните търговски вериги, а при дребните квартални магазинчета има най-голямо оскъпяване, а аз желая да им дам достъп до земеделските производители. Създадох работна група, която скоро ще може да ми каже да променим уеб страницата на ведомството, тъй че всеки дребен търговски обект да има информация за тях ”, уточни още Абровски.
По думите му упоритостта му е да срещне магазинчетата с производителите на локално равнище. „ Предишният шеф Мавровски сподели, че не са го пускали на „ Капитан Андреево ”, по тази причина не е знаел какво се случва. Попита ме може ли към този момент да отиде там, аз не разбрах кой му е попречил. Другата или по-другата седмица ще отида персонално аз на контролно-пропусквателен пункт, с цел да забележим целия развой. Европейската комисия е идвала на одит, щом тя е сигурна в системата за надзор на храните по границата, кой съм аз да се усъмня ”, посочи министърът.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




