Земеделците отчитат критично ниски добиви от слънчоглед и царевицаФалити застрашават

...
Земеделците отчитат критично ниски добиви от слънчоглед и царевицаФалити застрашават
Коментари Харесай

Радостина Жекова: Успяхме да унищожим житницата на България

Земеделците регистрират сериозно ниски добиви от слънчоглед и царевица
Фалити заплашват зърнопроизводителите в Добруджа след извънредно слабата годишна продукция тази година. Жътвата на слънчогледа удостовери песимистичните прогнози, а добивите са пагубно ниски - от 10 до 280 кг от декар, заяви Радостина Жекова, ръководител на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

" Ситуацията е много комплицирана. Колегите жънаха от 300 до 800 кг пшеница, според от това по какъв начин е минала зимата. При царевицата добивът ще бъде от 9 до 400 кг. Ще има места, на които приходите от земеделие тази година ще бъдат под себестойността на създаденото, " предизвести Жекова в изявление за " Bulgaria ON AIR ".
Липса на напояване унищожава българското земеделие
Основният проблем, съгласно Жекова, е цялостното разрушение на системите за напояване в страната. " В момента в България нищо не се напоява, всичко е унищожено и разграбено. 250 милиона лв. трябваше да влязат в Министерството на земеделието за рехабилитация, само че не е влезнала една стотинка от Министерството на финансите, " сигнализира ръководителят на Добруджанския съюз.

Жекова акцентира, че румънските земеделци не изпитват същите проблеми и ще имат естествена годишна продукция, до момента в който българските им сътрудници се борят за оцеляване.
Недостатъчна държавна помощ
Държавната поддръжка е извънредно незадоволителна, твърди Жекова. " 20 лв. на декар е дотацията, която чака всеки един земеделец тази година. Не можем да си платим даже семената, които сме вложили в царевицата. Държавата няма да помогне, тъй като няма пари. През 2023 година против 2024 година страната изплати помощ за царевица 8,50 лв. на декар, " изясни тя.
Запаси за вътрешния пазар
Въпреки тежката обстановка, запасите от пшеница и слънчоглед за вътрешния пазар са задоволителни, посочи Жекова. Цената на пшеницата е с 80 лв. по-ниска от годишна продукция 2024 година, което значи, че не би трябвало да има проблем с цената на хляба. Също по този начин не се чакат усложнения с доставките на олио за вътрешно ползване.

В умозаключение Жекова заяви, че зърнопроизводителите възнамеряват нови срещи с Министерството на земеделието и ще изискат ограничения от Националната организация за приходите, които да оказват помощ на фермерите да оцелеят.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР