Проф. Виолета Йотова: Мерките срещу затлъстяването се вземат още в кърмаческа възраст Мама и дете
Затлъстяването продължава да е съществено предизвикателство. В България 54% от възрастното население страда от проблем, обвързван с наднорменото тегло, а при децата наклонността е още по-тревожна, защото всяко трето дете страда от подобен проблем, уточни Гергана Паси.
Днес, в границите на форума „ Здраве под напън: Национален отговор на затлъстяването “, беше подписан меморандум за сътрудничество между „ Коалиция против затлъстяването “ и повече от 10 научни сдружения.
„ Сега е подобаващият миг да реализираме триумф – обществото е готово, здравните експерти са уверени и би трябвало да се захванем съществено “, уточни проф. Виолета Йотова от варненското Дружество по детска ендокринология. Попитахме я към какъв експерт би трябвало да се насочат родителите, в случай че виждат, че детето стартира да пълнее. Проф. Йотова, какво би трябвало да предприеме родител, когато забележи, че детето стартира да качва килограми?
- Много е късно, в случай че предприеме ограничения, когато забележи, че детето качва килограми. Вече има построена мастна тъкан, а тя се грижи за своето самоувеличение. Мерки би трябвало да се вземат още в кърмаческа възраст – режим на хранене, избран от родителя, според от възрастта и физиологичните нужди; размер на предоставената храна – детето има право да я изяде или не, само че не и да я замени; физическо натоварване, вградено в всекидневието, а не 1-2 пъти седмично по един час; Взаимно почитание и почит към родителя – той е този, който задава правилата; задоволително сън – рекомендацията за деца до учебна възраст е 10 часа, за деца в гимназиален час – 8-9 часа. Трябва да изградят хранителна просвета, която да им оказва помощ да изберат здравословния избор.
Доколко персоналният доктор може да помогне с насоки и какъв експерт би трябвало да търсят родителите?
- Личният доктор дава насоки по този начин, както инфлуенсърите или блогърите – споделя това, което счита за вярно. В България няма построена система за следдипломна подготовка. Личният доктор насочва към детски ендокринолог. Със основаването на среда, която води до предварителна защита, това ще докара до понижаване на казуса. Средата е доста значима. В Италия, Франция, Дания казусът към този момент върви към решение, тъй като там ограниченията са подхванати преди 10-15 години.
Как тогава можем да разясняваме съществуването на нездравословни храни в учебните лафки и околоучилищната среда?
- Една стратегия ще реши този проблем. Искаме да създадем многопластова, многосекторна стратегия. Борбата е доста сложна, тъй като става въпрос за ограничение на облагата на един сериозен дял от промишлеността. Но в случай че страната вземе решение и работи в вярната посока, промишлеността ще би трябвало да го одобри.
А по какъв начин стои казусът в детските градини?
- Да, рецептурниците са съобразени, грамажите – също. Въведена е просвета на многообразие – децата да могат да се срещат с плодове и храни от други континенти. Когато излязат от детската градина, всички са гладни, тъй като порционът е съгласуван с тяхната възраст, а не с желанието за храна, което няма предел.
Освен ендокринолог, какъв различен вид експерти би трябвало да се включат в процеса, да вземем за пример, психолози?
- В основата на едно такова хронично, сложно заболяване, каквото е затлъстяването, би трябвало да има експерт в основата – корспециалист – той взема решение на кого какво му би трябвало. Когато фамилиите тръгнат сами, децата получават психична увреда.
Доколко е вярно на едно дете да се приказва за диета?
- Не е, даже не би трябвало да се приказва за храна. Това е психическо малтретиране на дете. Родителите би трябвало да свършат родителската си работа – да дефинират какъв брой и по кое време да се яде. Децата привикват за две седмици. Може да се приказва за храна – да се разясняват изгодите от продуктите, да готвят дружно, само че у детето не би трябвало да се насажда виновност. Никой не е отговорен - нито децата, нито родителите, просто би трябвало да се работи, с цел да се вземат решение проблемите.
Днес, в границите на форума „ Здраве под напън: Национален отговор на затлъстяването “, беше подписан меморандум за сътрудничество между „ Коалиция против затлъстяването “ и повече от 10 научни сдружения.
„ Сега е подобаващият миг да реализираме триумф – обществото е готово, здравните експерти са уверени и би трябвало да се захванем съществено “, уточни проф. Виолета Йотова от варненското Дружество по детска ендокринология. Попитахме я към какъв експерт би трябвало да се насочат родителите, в случай че виждат, че детето стартира да пълнее. Проф. Йотова, какво би трябвало да предприеме родител, когато забележи, че детето стартира да качва килограми?
- Много е късно, в случай че предприеме ограничения, когато забележи, че детето качва килограми. Вече има построена мастна тъкан, а тя се грижи за своето самоувеличение. Мерки би трябвало да се вземат още в кърмаческа възраст – режим на хранене, избран от родителя, според от възрастта и физиологичните нужди; размер на предоставената храна – детето има право да я изяде или не, само че не и да я замени; физическо натоварване, вградено в всекидневието, а не 1-2 пъти седмично по един час; Взаимно почитание и почит към родителя – той е този, който задава правилата; задоволително сън – рекомендацията за деца до учебна възраст е 10 часа, за деца в гимназиален час – 8-9 часа. Трябва да изградят хранителна просвета, която да им оказва помощ да изберат здравословния избор.
Доколко персоналният доктор може да помогне с насоки и какъв експерт би трябвало да търсят родителите?
- Личният доктор дава насоки по този начин, както инфлуенсърите или блогърите – споделя това, което счита за вярно. В България няма построена система за следдипломна подготовка. Личният доктор насочва към детски ендокринолог. Със основаването на среда, която води до предварителна защита, това ще докара до понижаване на казуса. Средата е доста значима. В Италия, Франция, Дания казусът към този момент върви към решение, тъй като там ограниченията са подхванати преди 10-15 години.
Как тогава можем да разясняваме съществуването на нездравословни храни в учебните лафки и околоучилищната среда?
- Една стратегия ще реши този проблем. Искаме да създадем многопластова, многосекторна стратегия. Борбата е доста сложна, тъй като става въпрос за ограничение на облагата на един сериозен дял от промишлеността. Но в случай че страната вземе решение и работи в вярната посока, промишлеността ще би трябвало да го одобри.
А по какъв начин стои казусът в детските градини?
- Да, рецептурниците са съобразени, грамажите – също. Въведена е просвета на многообразие – децата да могат да се срещат с плодове и храни от други континенти. Когато излязат от детската градина, всички са гладни, тъй като порционът е съгласуван с тяхната възраст, а не с желанието за храна, което няма предел.
Освен ендокринолог, какъв различен вид експерти би трябвало да се включат в процеса, да вземем за пример, психолози?
- В основата на едно такова хронично, сложно заболяване, каквото е затлъстяването, би трябвало да има експерт в основата – корспециалист – той взема решение на кого какво му би трябвало. Когато фамилиите тръгнат сами, децата получават психична увреда.
Доколко е вярно на едно дете да се приказва за диета?
- Не е, даже не би трябвало да се приказва за храна. Това е психическо малтретиране на дете. Родителите би трябвало да свършат родителската си работа – да дефинират какъв брой и по кое време да се яде. Децата привикват за две седмици. Може да се приказва за храна – да се разясняват изгодите от продуктите, да готвят дружно, само че у детето не би трябвало да се насажда виновност. Никой не е отговорен - нито децата, нито родителите, просто би трябвало да се работи, с цел да се вземат решение проблемите.
Източник: woman.bg
КОМЕНТАРИ




