Техеран, Иран – Съобщава се, че външният министър на Иран Хосеин Амирабдолахиан е изразил интерес да посети столицата на Съединените щати миналата седмица, но му е било отказано от нейното правителство.
Искането, потвърдено от американски официални лица, дойде след наситено със събития пътуване до Ню Йорк заедно с президента Ебрахим Раиси за участие в Общото събрание на ООН.
Продължете да четете < /h2>списък от 4 елемента Кои държави са нормализирали отношенията си с Иран след разведряването на Саудитска Арабия?Иранският парламент одобрява „законопроекта за хиджаб“; сурови наказания за нарушенияРуският министър на отбраната обикаля ракета, дисплей с дрон при посещение в ИранКакво стои зад размяната на затворници между САЩ и Иран?край на списъка
Тогава защо висшият ирански дипломат искаше да отиде във Вашингтон? Има ли нещо общо с ядрената сделка на страната от 2015 г. със световните сили и накъде отиват нещата от тук нататък?
Защо би искал да отиде във Вашингтон?
Амирабдолахиан имаше натоварена седмица в ООН, като се срещна с широк кръг от колеги и постигна споразумения с Джибути и Малдивите за възстановяване на официалните дипломатически отношения.
Съобщава се, че след Ню Йорк той е искал да отиде във Вашингтон, окръг Колумбия, за да посети отдела за консулски интереси на Иран, който работи под флага на Пакистан в отсъствието на официални дипломатически отношения, които бяха прекъснати по време на 444-дневна криза със заложници по време на Иран Революция от 1979 г.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър потвърди искането пред репортери и каза, че то е отказано.
„Ние наистина имаме задължение да позволим на ирански служители и други служители на чужди правителства да пътуват до Ню Йорк за работа на ООН, но нямаме задължение да им позволим да пътуват до Вашингтон, окръг Колумбия“, каза той.< /p>
„Като се има предвид неправомерното задържане на граждани на САЩ от страна на Иран, като се има предвид държавното спонсориране на „тероризма“ от страна на Иран, ние не вярваме, че е подходящо или необходимо в този случай да се удовлетвори това искане.“
САЩ от години ограничават движението на ирански служители поради продължаващото напрежение между двете страни.
Ако Амирабдолахиан беше направил посещението, то щеше да е първото посещение на ирански външен министър от 14 години.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, който се отказа от ядрената сделка с Иран през 2018 г. и наложи отново сурови санкции, направи нещата по-далеч през 2019 г., когато ограничи иранските служители в рамките на няколко пресечки от Ню Йорк.
Има обаче съобщения, че Тръмп се е опитал да покани тогавашния външен министър на Иран Мохамад Джавад Зариф в Белия дом през същата година, но е получил отказ в разгара на влошените отношения, след като е торпилирал ядреното споразумение.
Значи има ли връзка с ядрена сделка?
Откакто ядреното споразумение, официално известно като Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA), беше подписано преди осем години, това е постоянно актуална тема, когато става дума за Иран и САЩ.
Китай, Франция, Германия, Русия и Обединеното кралство бяха другите подписали споразумението и всички се опитват от 2021 г. да отменят това, което направи Тръмп чрез разговори във Виена и другаде.
Но възникнаха усложнения, които оставиха сделката в безизходица и има редица неуредени въпроси между Техеран и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), които са свързани със споразумението.
Размяната на затворници между Иран и САЩ, която първоначално изглеждаше свързана с преговорите по ядрената сделка, в крайна сметка се материализира отделно миналата седмица. Размяната на затворници включваше освобождаването на 6 милиарда долара ирански пари в Южна Корея, които бяха замразени в съответствие със санкциите на САЩ.
Въпреки че Амирабдолахиан, докато беше в Ню Йорк, се срещна с Жозеп Борел, ръководител на външната политика на Европейския съюз, който действаше като координатор на ядрените преговори, нямаше нищо повече, включително спекулирана многонационална среща относно JCPOA.< /p>
Иран не е коментирал искането на Амирабдолахиан да отиде във Вашингтон.
Накъде отиват нещата от тук нататък?
С наближаването на президентските избори в САЩ следващата година администрацията на президента Джо Байдън изглежда не желае официално да поднови преговорите за ядрената сделка.
Държавният секретар Антъни Блинкен също омаловажи шансовете размяната на затворници да доведе до по-широка дипломатическа ангажираност, включително възобновяване на ядрените преговори.
Що се отнася до Иран, длъжностните лица от години подчертават, че няма да има преки преговори със САЩ.
Въпреки това уебсайтът Amwaj.media във вторник цитира неназовани ирански източници, които казват, че върховният лидер аятолах Али Хаменей е дал разрешение на преговарящите по ядрената програма да започнат преки преговори със САЩ.
Ако е вярно, това би сигнализирало за обрат за Иран, след като дори преговорите за ядрената сделка бяха проведени чрез европейски и арабски посредници.
Иран все още не е направил коментар относно доклада за преките преговори.
Амирабдолахиан каза пред държавния новинарски уебсайт IRNA в понеделник, че Техеран продължава да получава „положителни“ съобщения от САЩ относно ядрената сделка, но ще ги съди въз основа на действията. Той се позова на проектоспоразумение, постигнато миналата година, което така и не беше финализирано.
Следващия месец поредица от ограничения, свързани с разработването на балистични ракети от Иран, трябва да изтекат като част от ядрената сделка, но европейските сили заявиха, че ще запазят собствените си санкции.
Източник: Ал Джазира