Защо да си себе си, когато можеш да бъдеш мен?“

...
Защо да си себе си, когато можеш да бъдеш мен?“
Коментари Харесай

Ерата на еднаквите лица: защо жените започнахме да си приличаме?

„ Защо да си себе си, когато можеш да бъдеш мен? “ Може да ви звучи неуместно, само че този въпрос е част от обществена маркетингова акция от 90-те години в Канада. В клипа две млади девойки се разхождат из бутик, който предлага артикули и процедури, с които могат да трансформират външния си тип и същина.

„ Не се задоволявайте просто да бъдете себе си “, споделя женският глас, до момента в който гримьор поставя червило на едно от девойките.

Макар че не би могла да бъде основана през днешния ден, сходна рекламна акция наподобява по-актуална от всеки път. Този въпрос съставлява тъкмо вида настройка, която наподобява обществените мрежи поддържат: за какво да си себе си, когато можеш да бъдеш като всички известни, красиви дами, като Кайли Дженър да вземем за пример?
                             

Инфлуенсърите в обществените мрежи в наши дни стартират да наподобяват като клонинги на хубостта. Външният им тип се разпознава елементарно: сочни, нацупени устни, идеално извити вежди, съвършено нанесена очна линия, лице, ослепително от солидна доза хайлайтър и силует. С няколко четки за грим, контурна палитра и малко матово оцветяване на устни можете да сте на път да изглеждате като всички останали.

Защо обаче да изглеждаме като всички останали е нещо, към което се стремим? Има редица фактори, които играят роля, в това число вроденото предпочитание да се впишете и податливост да имитирате звезди и авторитетни персони.

Много е писано за това, което е наречено „ Instagram грим “ и „ Instagram лице “ и преди, само че наклонността към момента е настояща. HuffPost беседва с Рейчъл Вайнгартен, откривател на хубостта, Рене Енгелн, професор по логика на психиката, и доктор Майкъл Брустейн, клиничен психолог, с цел да получи някои отговори.

Хората желаят да се впишат

Най-очевидното пояснение е и най-вярното – хората просто желаят да се впишат. Един от методите да го извършите, изключително онлайн, е да моделирате външния си тип съгласно най-популярните персони в обществените медии.

Знаменитостите са голям фактор за идеалите за хубост на обществото и в опитите си да се впишат в тези идеали доста хора ги имити рат.

 жена обществени мрежи iStock

Най-общо казано, звездите и моделите в Instagram се възприемат като „ това, което се счита за привлекателно “ , изяснява Брущайн, добавяйки, че хората желаят да се впишат в тези идеали, с цел да се усещат добре.

„ Ако имам това, се усещам добре, усещам се заслужен, усещам се одобрен. “

„ Хората са обществени същества по природа и имаме мощен блян към обществено приемане “, прибавя Енгелн.

Филтрите ни карат да изглеждаме еднообразно

Очевидно филтрите и приложенията за обработка на фотоси също играят роля в тази наклонност. Жените освен се гримират еднообразно, само че и редактират фотосите си посредством едни и същи принадлежности – приложения, с които наподобяват кожата, стесняват носа и вършат очите и устните по-големи.

 ботокс iStock

Ролята на козметичната хирургия

Третият фактор, несъмнено, е козметичната хирургия. Въпреки че не всеки би се подложил на интервенция, има късмет хората да подобрят външния си тип с разнообразни процедури и филъри. Смята се, че точно филтрите в Snapchat и Instagram въодушевяват хората да посетят пластичния хирург. Може да се твърди още, че видимо „ нефилтрираните “ изображения на „ идеалните “ лице имат сходно въздействие.

За Вайнгартен, Енгелн и Брустейн известността на този хомогенизиран облик на хубостта може да бъде проблематична.

От една страна, някои хора може да открият, че спазването на стандарт за хубост може да помогне за увереността и самочувствието.

Това повишение на увереността обаче евентуално ще бъде кратковременно , изключително в случай че ставате все по-обсебени от представянето на „ усъвършенстваната “ версия на себе си в обществените медии.

 жена обществени мрежи iStock

„ В дълготраен проект, в случай че сте заети с това да се впивате в стандартите, това може да докара до отрицателни страсти или стрес, тъй като вашата еднаквост е обвързвана с удовлетворяването на тези упования, които са получени от обществената норма, наложена от медиите или от инфлуенсър “, изяснява Брустейн.

Трябва да се означи, че не всеки, който се увлича по настоящите трендове в Instagram, ще потъне в черната дупка на незадоволеност от личния си живот. Важно е да разграничавате виртуалния и действителния свят и да не позволявате на вашите обществени мрежи да ръководят живота ви.

Вайнгартен намира наклонността хората да наподобяват идентични за „ доста притеснителна “, изключително за младежите.

 жена обществени мрежи iStock

„ Натискът да изглеждаш по избран метод стартира по-рано от всеки път. Момичетата към този момент нямат право да пробват и да се провалят “, счита тя. „ Един от най-хубавите ми мемоари от младостта беше да опитвам някакви нелепи трендове в грима, само че в този момент девойките просто копират, към този момент няма нищо автентично. Това е тъжно. “
 image2_16x9.png Четирите зодии с неизмеримо мощна вътрешен глас, която в никакъв случай не ги подвежда На фокус
„ Не всички изглеждаме млади и не всички имаме плътни устни и гладка кожа и когато видите този тип еднообразие, това е същинско отказване на човешките физически характерности “, сподели Енгелн.

„ Мисля, че това е грозно, без значение от всичко. Такъв тип отричане на действителността наранява хората. Това кара дамите да прекарват доста време в опити да доближат този тип, който може да са генетично неспособни да доближат. “

Трябва да се каже, че не всички в Instagram или обществените мрежи като цяло поддържат този хомогенизиран стандарт за хубост. Важното е да последвате хората, които ви въодушевяват със своите послания, изкуство, умения, визии за живота, а не просто ви впечатляват с красиви и съвършени лица и фигури.

 жена обществени мрежи iStock

В последна сметка никой не се афишира срещу бюти трендовете, тъй като няма нищо неприятно в това да желаеме да се впишем и да бъдем по-красиви и уверени. Но когато непрекъснато виждаме облици, които са толкоз надалеч от това по какъв начин хората наподобяват в действителния живот, това може да ни донесе някои психически контузии.

„ Не единствено че вие виждате фотография на някого, който наподобява съвършено, и се чувствате зле “, изяснява Енгелн. „ Не е елементарно даже за индивида, разгласил тази фотография – той би трябвало да се бори с разликата сред това, което е споделил, и това, което действително вижда в огледалото, когато се разсъни заран. “

Все отново множеството от нас не се разсънват безупречни и това е обикновено. Това е действителният живот.

За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook  , последвайте ни в Instagram  , намерете ни в TikTok  .
Източник: edna.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР