Защо болница Шейново остави на съда да реши за обезщетенията

...
Защо болница Шейново остави на съда да реши за обезщетенията
Коментари Харесай

Разменените бебета: Родителите плащат държавна такса от 12 000 лева, за да предявят иск за обезщетението си


Защо болница " Шейново " остави на съда да реши за компенсациите за разменените бебета?

„ Страната, която предявява желае за обезщетение, се натоварва и с разноските по делото. Размерът на държавната такса, която фамилиите би трябвало платят, с цел да започват делото за приемане на обезщетение, е 4% от предявената сума - в тази ситуация 300 000 лв.. Така те би трябвало да дадат по 12 000 лв. държавна такса “. Това обясниха пред bTV юристът на „ Шейново “ Величка Костадинова и юрист Мария Шаркова, външен съветник на лечебното заведение.

„ Поисканото обезщетение от 300 хиляди лв. е прекомерно високо. Това мое мнение идва след разбор и откакто съм прегледала близо 600 каузи в региона на медицинските неточности, както и други каузи, по които са присъждани компенсации за неимуществени вреди. При прегледа открих, че сходна сума е присъждана извънредно рядко в доста малко случаи, и то такива, които са свързани с доста тежки физически увреждания или гибел на дете “, изясни юрист Мария Шаркова.

Адвокат Мария Шаркова


„ Заради това, че казусът е без аналог, не значи, че би трябвало да се присъди невиждано огромно обезщетение “, сподели още тя.

„ Има немедицински случай, при който е нелегално повдигнато обвиняване, а по-късно полученото обезщетение е 200 000 лв.. Но то е за човек, който е бил арестуван и лишен от независимост с мярка за неотклонение, а последствията за душeвността му са били доста съществени “, разяснява Шаркова.





Адвокат на едно от фамилиите с разменените бебета подлага на критика неналичието на надлежно предложение от страна на болничното заведение, откакто за нея сумата от 300 000 лв. е прекомерно огромна. „ Очаквах всичко да се позволи непринудено, даже да не бъде за претендираната от нас сума. Но да бъде препоръчано заслужено обезщетение. Родителите привикват с новото бебе. Това се отразява доста трайно на душeвността “, показва юристът.

„ Нашият сътрудник и досега не е предявил рекламация в лечебното заведение. В този случай болничното заведение няма по какъв начин допуска какъв би бил действителният размер на обезщетение, още повече да излезе с насрещно предложение на несъществуващо искане за възнаграждение на обезщетение “, разяснява юристът на „ Шейново “ Величка Костадинова.

„ До момента единственото декларирано е искане за възнаграждение на обезщетение от страна на сътрудника Мангъров, който съставлява една от майките и още две лица, които са посочени в настояването. Сумата, която е претендирана, е 300 000 лв.. Публично сътрудника разгласи тази сума, като уточни и период от 10 дни. Не е имало никаква друга връзка сред лечебното заведение и юристите за осъществяване на спомагателна среща “, изясни още тя.

„ Ръководството на болничното заведение се срещна с разбора на сътрудника Шаркова и одобри решение разногласието да бъде ориентиран към съда. Няма спънка да се случи съглашение и в самия правосъден развой “, уточни Костадинова.

Какво още разясниха те– чуйте във видеото.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР