Заравят ядрени отпадъци в Добруджа и/или Странджа!? Това може да

...
Заравят ядрени отпадъци в Добруджа и/или Странджа!? Това може да
Коментари Харесай

Заравят ядрени отпадъци в Добруджа и/или Странджа!?

Заравят нуклеарни боклуци в Добруджа и/или Странджа!? Това може да стане, в случай че страната ни спре напълно да изнася отработеното нуклеарно гориво в Русия, както прави от години.

Ядрени боклуци може да бъдат заравяни в Добруджа или Странджа. Двата региона в България са подобаващи за погребение на радиоактивни боклуци. Това стана ясно от писмен отговор на министъра на енергетиката Румен Радев на въпрос на депутата от Движение за права и свободи Джевдет Чакъров, който от през днешния ден е и съпредседател на Движение за права и свободи, дружно с Делян Пеевски.

Задълбочен обзор на геоложки изследвания е посочил, че в страната са налични подобаващи геоложки обединения за погребение на радиоактивни боклуци (РАО).

Това са гранитите (в Югоизточна България) и мергелите (в Дунавската равнина), написа в отговора на министъра. Но без да има по-подробна информация тъкмо за кои региони става въпрос. Но в Югоизточна България е Странджа планина, а част от Дунавската низина е Добруджа.

Повод за въпроса на депутата от Движение за права и свободи е разбор, показан при започване на месеца от Съвета за стопански разбори към Министерския съвет, за приемането на радиоактивните боклуци от обществото. Затова депутатът пита дали в националната енергийна тактика ще залегне създаване в България на вместилище за дълготрайно предпазване на отработено нуклеарно гориво.

Припомняме, че до момента България е разчиташе на контракт с Русия за предпазване и преправяне на отработеното нуклеарно гориво от АЕЦ “Козлодуй ”. Но заради променената геополитическа среда взаимоотношенията с Русия поражда неустановеност и опасности. Освен това съветското нуклеарно гориво последователно ще бъде сменено с американско и френско.

Това постанова смяна на Стратегията за ръководство на отработено нуклеарно гориво (ОЯГ) и радиоактивни боклуци (РАО), както и за разглеждане на вероятни сюжети за предпазване и погребение на ОЯГ и РАО.

Водят се диалози с интернационалните компании за изследване на софтуерни благоприятни условия за преправяне на ОЯГ от реакторите на АЕЦ “Козлодуй ”, написа в отговора на министъра.

Но даже в този случай остава открит въпросът за съхранението на по този начин наречения скъп материал – изотопи на плутония и урана, който ще се получи и в този случай на преправка.

Този материал се остъклява в контейнери, само че още веднъж би трябвало да бъде съхраняван някъде. Използването на тези нуклеарни материали за цивилен цели е лимитирано, а разноските за предпазване в друга страна са високи, написа в отговора на министъра.

В Русия създават реактори от последващо потомство, в които може да употребяват ОЯГ от работещите в този момент нуклеарни реактори.

Трябва да бъдат разграничени процесите на предпазване от тези на погребение на РАО и ОЯГ, написа в отговора на министъра. Той показва, че България проблем със съхранението, в това число и дълготрайно няма. У нас има вместилище за РАО на площадката на АЕЦ “Козлодуй ”. Но все пак министърът декларира, че “направените досега изследвания дават превес на тезата, че построяването на надълбоко геоложко вместилище се обрисува като най-устойчивата национална опция за решение на въпроса за ръководство от ОЯГ, без значение дали ще бъдат погребвани остъклени високо дейни боклуци или отработено нуклеарно гориво ”.

Съвременната процедура е ориентирана към създаване на уреди за погребение в дълбоки постоянни геоложки обединения, като евентуалните скали са гранити, плътни и глинести мергели или в подобаващи минни изработки, написа в отговора. Възможните разновидности за погребение са в подземни уреди с галерии или посредством сондажен прийом.

Министърът обаче пропусна да означи, че в света към момента няма построено нито едно вместилище за надълбоко геоложко погребение на ОЯГ. Той показва, че когато има съответно софтуерно решение за погребение на РАО, ще се премине към търсене на единодушие с локалните общности.

Най-ефективен наподобява разновидността на доброволния принцип – на база оценка за подобаващи региони се дава опция на локалните общности да одобряват или отхвърлят съществуването на вместилище на тяхна територия посредством референдум, написа в отговора на министъра на енергетиката Румен Радев.

Източник: Труд

За още настоящи вести: Последвайте ни в Google News

Още вести четете в категория България.

Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР