Затворени пътища в областите Разград, Добрич и Силистра, много населени места са без ток
Заради мощно понижена видимост всички пътища в Добричка област са затворени
Към 9 часа всички пътища на територията на област Добрич са затворени за придвижване на моторни транспортни средства, осведоми началникът на Областното пътно ръководство Георги Стратиев. Над 20 снегопочистващи машини поддържат пътната мрежа. Все още отворен за придвижване е пътят I-9, като и там към този момент видимостта е мощно понижена поради мощния вятър и изобилен снеговалеж. До 9 часа придвижването беше неразрешено за тежкотоварни коли на 12 т в област Добрич.
Тежка е зимната конюнктура на територията на област Добрич и продължава да се усложнява. Силният вятър и снегът образуват безусловно пелена. Има изобилен снеговалеж и мощен вятър от север със скорост от 17 м/сек. В Добрич има построени три контролно-пропускателни пункта - на изходите за Варна, Генерал Тошево и в квартал „ Рилци ", от Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи.
Няма постъпили сигнали за бедстващи хора. По данни на дежурните в общините над 45 са обитаемоте места в област с нарушено електроподаване – най-вече на територията на общините Шабла, Тервел, Крушари и Генерал Тошево.
Дежурният от „ ВиК Добрич " оповестява, че девет помпени станции в региона са с прекратено електрозахранване – Батово, Дуранкулак, Долина, Болата, Българево, Полковник Гешаново, Македонка в Гурково, както и хидрофорът в ЖК " Добротица ", което значи и нарушено водоснабдяване.
От метеорологичната станция осведомят, че междинното количество на преваляванията до тази заран е 45л/м2. В Дуранкулак количеството е 80л/м2, а на Калиакра е 60л/м2.
До 125 километра в час доближава вятърът в Сливен
До 125 километра в час доближава скоростта напразно в област Сливен, заяви Снежана Кънева, шеф на отдела по бедствия и повреди в Община Сливен.
Падналият дъжд, подправен със сняг, е към 30 литра на квадратен метър. Снежната завивка е над 5 сантиметра.
Получени са голям брой сигнали за паднали дървета.
Скъсани са жици на електропреносната мрежа и няма ток в няколко села - Зл. челник, Ичера, Чинтулово, Голямо Чочовени, Горно Александрово, Зайчаре, Раково, Божевци.
На места има пречупени стълбове, само че поради мощния вятър не може да се правят ремонтни действия. Екипите приканват жителите за самообладание.
За зимния сезон са затворени пътищата Селището - Раково, Стара река - Раково и Гавраилово - Бяла, за което има предупредителни табели, предава .
Затворени за придвижване са главните пътни връзки в област Силистра
Със заповед на шефа на регионалното пътно ръководство са затворени за придвижване на моторни транспортни средства главните пътни артерии на територията на област Силистра, оповестиха от ръководството.
Изградени са пет контролно-пропускателни пункта, които не позволяват придвижване на коли отвън територията на региона.
По информация на кмета на община Силистра Александър Сабанов електрозахранването е прекратено във всички села в общината. Ток има единствено в общинския център. Има доста сигнали за счупени клони и паднали дървета по улиците на града.
„ Служителите на общинските предприятия и техниката са на терен. Работят и компаниите, с които имаме контракти за снегопочистване. Очакваме от електроразпределителното сдружение да пуснат тока, само че би трябвало да се огледат трафопостовете. Призоваваме всички поданици на общината да стоят по домовете си и да не пътуват, с цел да не се постанова да вадим закъсали коли ", сподели Сабанов, представен от Българска телеграфна агенция.
По думите му мощният вятър е провокирал големи навявания по пътищата Силистра – Шумен и Силистра – Добрич.
За проблеми с електрозахранването по обитаемоте места оповестяват от всички общини в Силистренско.
Над 100 села в Габровско са без ток поради снега
В цялата област Габрово има усложнена зимна конюнктура. Отговорните институции в Областният щаб за отбрана от бедствия и повреди работят в съгласуваност. По информация на Областно пътно ръководство проходът Шипка е затворен поради доста нападали дървета и клони. Движението към околност Узана е единствено с вериги. По третокласните републикански пътища придвижването се прави в едната лента, поради паднали клони и надвиснали дървета, показват от регионалната администрация.
Над 100 са обитаемоте места в Община Габрово, в които елетрозахранването е прекратено. Без ток са всички села в Севлиево и Дряново. В община Трявна електрозахранването прекъсва, като Плачковци е без ток. Община Трявна привиква спешен щаб.
Всички дежурни екипи работят на терен, с цел да възстановят електрозахранването.
Регионална дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията " е в цялостна готовност и реагират на сигнали за оказване на помощ на бедстващи жители като нуждаещи се от незабавна здравна помощ, родилки и хора на хемодиализа.
Областният шеф следи ситуацията и поддържа непрекъсната връзка с представителите в Областния щаб, които имат отношение към усложнената конюнктура. Всички дежурни екипи са на терен, само че достъпът е усложнен поради изобилния снеговалеж.
Погром на пазара на улица " Младежка ", 300 сигнала поради снега в Пловдив
Пожарникари избавят 4 часа трима младежи тази нощ на пътя сред Скобелево и Пeрущица
Все едно торнадо е минало. Така продавач на тикви разказа вредите от мокрия сняг по пазара на улица " Младежка " в Пловдив. Цялата алея, по която са ситуирани сергиите, е застлана с изпопадали клони. На места са толкоз огромни, че са изкривили даже ламарините на някои павилиони.
" Никой не е минал нито да види, нито да разчисти ", сподели продавачка на трико, която се мъчеше с голи ръце да отмества дебели клони към обекта си.
Тя разказа ситуацията по пазара като същински разгром. По тази причина всеобщо търговците не са посмели през днешния ден да отворят и да наредят стока. Един–двама са се престрашили, само че клиенти няма поради кишата, която е до глезените и поради вятъра, който основава в допълнение чувство за мраз.
Поразии има освен по алеята със сергии, само че и зад нея. Огромни клони са се сгромолясали и са повлекли с тях и кабели в локалното платно. Коли не могат да минат, с цел да не стане пакост с кабелите.
В междублоковите пространства също е осеяно с паднали дървета. " Паметта в телефона ми няма да стигне, с цел да фотографирам всички пакости единствено в този регион. Представи си какво е в целия град ", сподели мъж, разхождайки кучето си.
В общината, в пожарната и в " Градини паркове " не престават да валят сигнали за затиснати коли и други вреди.
" Не единствено по " Младежка ", на всички места е разгром. Короните на нови фиданки по бул. " Руски " бяха " залепени " за земята от тежестта на мокрия сняг. Най–важно е, че няма потърпевши хора ", разяснява пред " 24 часа " кметът на регион " Централен " Георги Стаменов. По думите му голям клон се е отчупил в двора на ОУ " Петър Берон ", само че е обработен. Групите на " Градини и паркове ", " Чистота " и " Организация и надзор на превоза " били на всички места и полагали нужните грижи.
Според Стаменов сигналите са подредени по цели и се работи. " Екипите ще стигнат и до улица " Младежка ", увери той.
От пожарната оповестиха, че досега сигналите са над 300. Към 2 часа тази нощ трима младежи потърсили помощ, откакто автомобилът им закъсал на пътя сред Скобелево и Перущица. 4 часа лишило на екипа да стигне до тях, с цел да им помогне.
В 3 часа след среднощ паднало дърво препречило двете ленти на автомагистрала " Тракия " в сектора на 130–и километър.
Възстановено е придвижването от Асеновград към селата Лясково, Яврово, Добралък. Дърво заприщило пътя сред Храбрино и Първенец.
Отложени са полети от летищата в София и Варна
Поради липса на машини за обработка против обледеняване от Летище София не изхвърчат самолети.
Ето какво описа от борда на аероплан в престой Албена Танева пред :
" Намирам се в аероплан на самолетна компания " Луфтханза ". От 6.30 до момента не излетява полетът за Мюнхен, защото не работела машината за култивиране на самолетите против обледеняване. Всички полети седят на място и това просто е необикновено, извънредно необичайно, с пасажерите на борда ".
Отложени са полети и на летище Варна.
След 10 часа в област Монтана към този момент има ток, пътищата са проходими
В цялата област Монтана от нощта няма ток до 10:40, а в някои селища на района още от 20:00 часа нощес, заяви за Българска телеграфна агенция регионалният шеф на Монтана Ивайло Антонов.
В 10:40 електроподаването в Монтана и част от селищата в района беше възобновено.
Причина за прекъсването на тока е тежкият влажен сняг, който скъса жиците на далекопроводите, уточни Антонов. Той съобщи, че екипите на „ Електрохолд " работят за премахване на повредите.
В някои селища на района няма и вода, в регионалния град Монтана към този момент има.
Заради прекъснатото електричество има разстройства в мрежите на мобилните оператори и доста хора не могат да се свържат с роднините си.
Пътищата в района са проходими при зимни условия, на прохода Петрохан в Стара планина към 7:00 часа сутринта е имало запушване поради препречил шосето автомобил. За към час той е изтеглен и придвижването е възобновено, заяви още регионалният шеф.
В момента в област Монтана не вали нов сняг, а температурите в равнинната част на района са към нулата. Снежната завивка е от пет сантиметра в равнината до 20 сантиметра в планинската част на района
АПИ: Ограничено е придвижването за всички транспортни средства в областите Разград, Силистра и Добрич
Временно е лимитирано придвижването за всички моторни транспортни средства в областите Разград, Силистра и Добрич, с изключение на по път I-9 Дуранкулак - Варна. По първокласния път е лимитирано придвижването на камионите над 12 тона, оповестява Агенция " Пътна инфраструктура " (АПИ).
Оттам означават, че 1110 снегопочистващи машини са на терен и обработват пътищата като приоритет са автомагистралите, най-натоварените посоки по първокласните и второкласните пътища и проходите, осигуряващи връзките сред Северна и Южна България.
Ограничено е прекосяването на всички моторни транспортни средства през Старопланинските проходи „ Република ", " Троянски ", " Шипка ", „ Котленски " и „ Ришки ". Поради тежките метеорологични условия, мощен снеговалеж и снегонавявания е лимитирано прекосяването на тежкотоварни камиони над 12 т през проходите „ Превала " и " Рожен ".
Затворени за всички моторни транспортни средства на територията на област Шумен са път I-2 Русе – Варна, път II-27 Нови пазар - Балчик и път I-7 от Велики Преслав до Върбица.
В област Смолян е лимитирано придвижването на коли с ремаркета и полуремаркета заради мощен вятър и снегонавявания.
През миналата нощ има голям брой сигнали за паднали дървета в областите Враца, Велико Търново, Габрово и Разград. Екипите работят по отстраняването им, допълват от АПИ.
Агенцията моли водачите да карат с нараснало внимание и съобразена скорост, като съблюдават нужната отдалеченост и не подхващат внезапни маневри.
Българска телеграфна агенция напомня, че министър председателят акад. Николай Денков привиква изключително заседание в Министерския съвет през днешния ден в 11:30 часа по отношение на тежката зимна конюнктура в страната и бедственото състояние в няколко области.
Към 9 часа всички пътища на територията на област Добрич са затворени за придвижване на моторни транспортни средства, осведоми началникът на Областното пътно ръководство Георги Стратиев. Над 20 снегопочистващи машини поддържат пътната мрежа. Все още отворен за придвижване е пътят I-9, като и там към този момент видимостта е мощно понижена поради мощния вятър и изобилен снеговалеж. До 9 часа придвижването беше неразрешено за тежкотоварни коли на 12 т в област Добрич.
Тежка е зимната конюнктура на територията на област Добрич и продължава да се усложнява. Силният вятър и снегът образуват безусловно пелена. Има изобилен снеговалеж и мощен вятър от север със скорост от 17 м/сек. В Добрич има построени три контролно-пропускателни пункта - на изходите за Варна, Генерал Тошево и в квартал „ Рилци ", от Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи.
Няма постъпили сигнали за бедстващи хора. По данни на дежурните в общините над 45 са обитаемоте места в област с нарушено електроподаване – най-вече на територията на общините Шабла, Тервел, Крушари и Генерал Тошево.
Дежурният от „ ВиК Добрич " оповестява, че девет помпени станции в региона са с прекратено електрозахранване – Батово, Дуранкулак, Долина, Болата, Българево, Полковник Гешаново, Македонка в Гурково, както и хидрофорът в ЖК " Добротица ", което значи и нарушено водоснабдяване.
От метеорологичната станция осведомят, че междинното количество на преваляванията до тази заран е 45л/м2. В Дуранкулак количеството е 80л/м2, а на Калиакра е 60л/м2.
До 125 километра в час доближава вятърът в Сливен
До 125 километра в час доближава скоростта напразно в област Сливен, заяви Снежана Кънева, шеф на отдела по бедствия и повреди в Община Сливен.
Падналият дъжд, подправен със сняг, е към 30 литра на квадратен метър. Снежната завивка е над 5 сантиметра.
Получени са голям брой сигнали за паднали дървета.
Скъсани са жици на електропреносната мрежа и няма ток в няколко села - Зл. челник, Ичера, Чинтулово, Голямо Чочовени, Горно Александрово, Зайчаре, Раково, Божевци.
На места има пречупени стълбове, само че поради мощния вятър не може да се правят ремонтни действия. Екипите приканват жителите за самообладание.
За зимния сезон са затворени пътищата Селището - Раково, Стара река - Раково и Гавраилово - Бяла, за което има предупредителни табели, предава .
Затворени за придвижване са главните пътни връзки в област Силистра
Със заповед на шефа на регионалното пътно ръководство са затворени за придвижване на моторни транспортни средства главните пътни артерии на територията на област Силистра, оповестиха от ръководството.
Изградени са пет контролно-пропускателни пункта, които не позволяват придвижване на коли отвън територията на региона.
По информация на кмета на община Силистра Александър Сабанов електрозахранването е прекратено във всички села в общината. Ток има единствено в общинския център. Има доста сигнали за счупени клони и паднали дървета по улиците на града.
„ Служителите на общинските предприятия и техниката са на терен. Работят и компаниите, с които имаме контракти за снегопочистване. Очакваме от електроразпределителното сдружение да пуснат тока, само че би трябвало да се огледат трафопостовете. Призоваваме всички поданици на общината да стоят по домовете си и да не пътуват, с цел да не се постанова да вадим закъсали коли ", сподели Сабанов, представен от Българска телеграфна агенция.
По думите му мощният вятър е провокирал големи навявания по пътищата Силистра – Шумен и Силистра – Добрич.
За проблеми с електрозахранването по обитаемоте места оповестяват от всички общини в Силистренско.
Над 100 села в Габровско са без ток поради снега
В цялата област Габрово има усложнена зимна конюнктура. Отговорните институции в Областният щаб за отбрана от бедствия и повреди работят в съгласуваност. По информация на Областно пътно ръководство проходът Шипка е затворен поради доста нападали дървета и клони. Движението към околност Узана е единствено с вериги. По третокласните републикански пътища придвижването се прави в едната лента, поради паднали клони и надвиснали дървета, показват от регионалната администрация.
Над 100 са обитаемоте места в Община Габрово, в които елетрозахранването е прекратено. Без ток са всички села в Севлиево и Дряново. В община Трявна електрозахранването прекъсва, като Плачковци е без ток. Община Трявна привиква спешен щаб.
Всички дежурни екипи работят на терен, с цел да възстановят електрозахранването.
Регионална дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията " е в цялостна готовност и реагират на сигнали за оказване на помощ на бедстващи жители като нуждаещи се от незабавна здравна помощ, родилки и хора на хемодиализа.
Областният шеф следи ситуацията и поддържа непрекъсната връзка с представителите в Областния щаб, които имат отношение към усложнената конюнктура. Всички дежурни екипи са на терен, само че достъпът е усложнен поради изобилния снеговалеж.
Погром на пазара на улица " Младежка ", 300 сигнала поради снега в Пловдив
Пожарникари избавят 4 часа трима младежи тази нощ на пътя сред Скобелево и Пeрущица
Все едно торнадо е минало. Така продавач на тикви разказа вредите от мокрия сняг по пазара на улица " Младежка " в Пловдив. Цялата алея, по която са ситуирани сергиите, е застлана с изпопадали клони. На места са толкоз огромни, че са изкривили даже ламарините на някои павилиони.
" Никой не е минал нито да види, нито да разчисти ", сподели продавачка на трико, която се мъчеше с голи ръце да отмества дебели клони към обекта си.
Тя разказа ситуацията по пазара като същински разгром. По тази причина всеобщо търговците не са посмели през днешния ден да отворят и да наредят стока. Един–двама са се престрашили, само че клиенти няма поради кишата, която е до глезените и поради вятъра, който основава в допълнение чувство за мраз.
Поразии има освен по алеята със сергии, само че и зад нея. Огромни клони са се сгромолясали и са повлекли с тях и кабели в локалното платно. Коли не могат да минат, с цел да не стане пакост с кабелите.
В междублоковите пространства също е осеяно с паднали дървета. " Паметта в телефона ми няма да стигне, с цел да фотографирам всички пакости единствено в този регион. Представи си какво е в целия град ", сподели мъж, разхождайки кучето си.
В общината, в пожарната и в " Градини паркове " не престават да валят сигнали за затиснати коли и други вреди.
" Не единствено по " Младежка ", на всички места е разгром. Короните на нови фиданки по бул. " Руски " бяха " залепени " за земята от тежестта на мокрия сняг. Най–важно е, че няма потърпевши хора ", разяснява пред " 24 часа " кметът на регион " Централен " Георги Стаменов. По думите му голям клон се е отчупил в двора на ОУ " Петър Берон ", само че е обработен. Групите на " Градини и паркове ", " Чистота " и " Организация и надзор на превоза " били на всички места и полагали нужните грижи.
Според Стаменов сигналите са подредени по цели и се работи. " Екипите ще стигнат и до улица " Младежка ", увери той.
От пожарната оповестиха, че досега сигналите са над 300. Към 2 часа тази нощ трима младежи потърсили помощ, откакто автомобилът им закъсал на пътя сред Скобелево и Перущица. 4 часа лишило на екипа да стигне до тях, с цел да им помогне.
В 3 часа след среднощ паднало дърво препречило двете ленти на автомагистрала " Тракия " в сектора на 130–и километър.
Възстановено е придвижването от Асеновград към селата Лясково, Яврово, Добралък. Дърво заприщило пътя сред Храбрино и Първенец.
Отложени са полети от летищата в София и Варна
Поради липса на машини за обработка против обледеняване от Летище София не изхвърчат самолети.
Ето какво описа от борда на аероплан в престой Албена Танева пред :
" Намирам се в аероплан на самолетна компания " Луфтханза ". От 6.30 до момента не излетява полетът за Мюнхен, защото не работела машината за култивиране на самолетите против обледеняване. Всички полети седят на място и това просто е необикновено, извънредно необичайно, с пасажерите на борда ".
Отложени са полети и на летище Варна.
След 10 часа в област Монтана към този момент има ток, пътищата са проходими
В цялата област Монтана от нощта няма ток до 10:40, а в някои селища на района още от 20:00 часа нощес, заяви за Българска телеграфна агенция регионалният шеф на Монтана Ивайло Антонов.
В 10:40 електроподаването в Монтана и част от селищата в района беше възобновено.
Причина за прекъсването на тока е тежкият влажен сняг, който скъса жиците на далекопроводите, уточни Антонов. Той съобщи, че екипите на „ Електрохолд " работят за премахване на повредите.
В някои селища на района няма и вода, в регионалния град Монтана към този момент има.
Заради прекъснатото електричество има разстройства в мрежите на мобилните оператори и доста хора не могат да се свържат с роднините си.
Пътищата в района са проходими при зимни условия, на прохода Петрохан в Стара планина към 7:00 часа сутринта е имало запушване поради препречил шосето автомобил. За към час той е изтеглен и придвижването е възобновено, заяви още регионалният шеф.
В момента в област Монтана не вали нов сняг, а температурите в равнинната част на района са към нулата. Снежната завивка е от пет сантиметра в равнината до 20 сантиметра в планинската част на района
АПИ: Ограничено е придвижването за всички транспортни средства в областите Разград, Силистра и Добрич
Временно е лимитирано придвижването за всички моторни транспортни средства в областите Разград, Силистра и Добрич, с изключение на по път I-9 Дуранкулак - Варна. По първокласния път е лимитирано придвижването на камионите над 12 тона, оповестява Агенция " Пътна инфраструктура " (АПИ).
Оттам означават, че 1110 снегопочистващи машини са на терен и обработват пътищата като приоритет са автомагистралите, най-натоварените посоки по първокласните и второкласните пътища и проходите, осигуряващи връзките сред Северна и Южна България.
Ограничено е прекосяването на всички моторни транспортни средства през Старопланинските проходи „ Република ", " Троянски ", " Шипка ", „ Котленски " и „ Ришки ". Поради тежките метеорологични условия, мощен снеговалеж и снегонавявания е лимитирано прекосяването на тежкотоварни камиони над 12 т през проходите „ Превала " и " Рожен ".
Затворени за всички моторни транспортни средства на територията на област Шумен са път I-2 Русе – Варна, път II-27 Нови пазар - Балчик и път I-7 от Велики Преслав до Върбица.
В област Смолян е лимитирано придвижването на коли с ремаркета и полуремаркета заради мощен вятър и снегонавявания.
През миналата нощ има голям брой сигнали за паднали дървета в областите Враца, Велико Търново, Габрово и Разград. Екипите работят по отстраняването им, допълват от АПИ.
Агенцията моли водачите да карат с нараснало внимание и съобразена скорост, като съблюдават нужната отдалеченост и не подхващат внезапни маневри.
Българска телеграфна агенция напомня, че министър председателят акад. Николай Денков привиква изключително заседание в Министерския съвет през днешния ден в 11:30 часа по отношение на тежката зимна конюнктура в страната и бедственото състояние в няколко области.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




