Заради изключително топлото време на места реколтата от царевица и

...
Заради изключително топлото време на места реколтата от царевица и
Коментари Харесай

Експерт каза екстракт от какво ще помогне на земеделските култури при суша

Заради извънредно топлото време тук-там реколтата от царевица и слънчоглед ще пострада, защото това са култури, които се доста чувствителни на суша. Има региони от страната, в които не е валяло над 50 дни. Земеделските производители още веднъж слагат казуса с построяването на ефикасни напоителни системи и опция за ръководство на дъждовете.

Адаптирано ли е нашето земеделие към климатичните промени, готови ли сме със сортове, които да устойчиви на сушата?

Злато от Персия край Сандански. Абсолютно съществено. Единствената просвета край Петрич, която се радва на слънцето и няма искания към сушата и жегата е... шамфъстъкът.

" Издържа на горещини над 50 градуса. Зимата устоя до -30 градуса. Родината на шамфъстъка е Персия, сегашен Иран. Там има големи насаждения, плантации има също в Турция, в Гърция, Средиземноморието. В България това е първата градина, само че ще ви кажа, че това не е сложна просвета за развъждане, не е придирчиво към почви. Ако се откри, би трябвало да бъде на по-сухо място, да няма заблатявания. Лесно се отглежда, не боледува доста, скъпа е продукцията. И е доходоносна ", споделя Георги Каменаров, аграрни иноватор.

Фиданките пристигнали в кашпи преди 3 години, а Георги чака да получи първия си сериозен рандеман следващата година. Но към този момент е самичък в напъните си. Сам изследва, търси разновидности да се оправи с жегата и сушата, без да разчита за нищо на страната – методическа, инфраструктурна или финансова помощ. Настъпващите горещини и суша несъмнено постановат смяна, само че не е добре всички да се заловен за шамфъстъка.

" Вече стана 3-4 години всекидневно преваляванията да се събират в къси интервали, след което да следват дълги интервали със засушаване и високи температури. И тази година по-скоро е в тази, да я назовем към този момент, нова традиция, което направи по този начин, че есенниците относително добре се развиваха и дадоха положителни резултати, само че пролетните култури изпитват тези усложнения, защото тук-там имаме над 50 дни без нито капка дъжд, т.е. без никаква влага. Това значи, че главните проблеми са при цариците и слънчогледа от главните полски култури, само че също и там, където имаме проблеми с напояването при част от овощните и при зеленчуковите също ", уточни доцент Божин Божинов – Аграрен университет, Пловдив.

Адаптация на земеделските култури по отношение на новите условия стартира към този момент да е извънредно наложителна. А ние още веднъж сме по бели гащи. И още веднъж – идея за развиване на земеделието в условия на дълготрайно засушаване няма. В чисто новия център за върхови достижения в растителната биотехнология откриваме въпреки всичко някои разработки. Използването на биостимуланти е от бързите отговори.

" Този план включва тестване на разнообразни формули на биостимулатори. И тези биостимулатори са екстракти от морски водорасли, изцяло натурални. Ние ги тестваме в този момент върху царевицата. Това е втората най-отглеждана просвета в Европа, която е сензитивна на суша ", споделя Ааканша Каноджия – растителен молекулярен биолог.

Естрактът от водорасли, с които се пръска растението е към този момент подготвен артикул, който явно има някакъв резултат върху зърното. Но учените в този момент се пробват да схванат точния му механизъм на деяние, написа Българска национална телевизия.

" Смятаме, че укрепва клетъчната стена и трансформира равнището на някои хормони, свързани с чувствителността към сушата. Вероятно биостимулаторът провокират отговор на този хормон, който пък контролира устицата на листата да се затварят и да не се губи толкоз влага ", добавя Ааканша Каноджия.

" Екстрактът е от водорасли, които са приспособени към суровите условия по крайбрежията на атлантическото крайбрежие. И те оказват помощ на водораслото, само че и на културите, които пръскаме, като подтикват техните отбрани. Но растението би трябвало да се третира ден преди да е положено на стрес ", сподели Суджиит Неаракал – растителен молекулярен биолог.

Освен дестилат от водорасли, различен екип изследва опциите на дестилат от,озацея да помогне на културите при неподходяща суша. Третираното растение в ляво, несъмнено се развива по-добре. Остава да разгадаят и механизма му.

" Розмаринът, който се отглежда в южна част на Аржентина, има нараснало количество розмаринова киселина, и ние считаме, че тя има мощно антиоксидантни свойства ", споделя Д-р Мария Флоренция Мартинес – народен университет на Росарио.

Но пръскането с биостимуланти е добър вид за бърз, спешен отговор, за трайните решения, като основаването на устойчиви на суша култури, имат по-далечен небосвод.

" Ние разполагаме с над 150 линии, домати и пипер, дори пиперът е към 170. Ето, вижте тук, има, да вземем за пример, оранжеви плодове, там имаме розов плод, имаме по-дребни, имаме и по едри най-разнообразни плодове, само че освен по това се разграничават. Това, което нас ни интересува, с изключение на качеството на плодовете и вкусовите им качества, е тяхната резистентност и то - основно при засушаване ", изясни Николай Стайков - растителен молекулярен биолог.

Или отсам последователно ще подберат най-устойчивите растения, ще се опитат да схванат кои са гените и по какъв начин посредством класическа селекция да ги трансферират на мечтаните сортове. Всъщност огромната фантазия на биолозите е да разгадаят чудодейните свойства на едно необикновено цвете. Родопея Хаберлензис или възкръсниче.

" Тя не е тъкмо възскръсваща, просто не умира при извънредно изсушаване, има способността да бъде хербаризирана, т.е. водата в нея да спадне съвсем до 0. Не повече от 4% и все пак - да не почине. Нормалните растения умират, в случай че водата спадне. Това растение е безусловно изсъхнало. Вижте. Изглежда като умряло растение, само че в действителност е живо. Ако го полеем, и то доста добре, по този начин се рехидратира, ще се възвърне ", сподели Николай Стайков - растителен молекулярен биолог.

И учените тук към този момент са съумели да разчетат целия геном на растението. Но това, става известно е лесната част. Сега би трябвало да схванат съответните гени защо дават отговор. Задачата се усложнява още повече, тъй като се оказва, че огромна част от тях са изцяло непознати.

" Растението има над 44,000 открити гена, като съвсем 1/4 от тях са неповторими ".

Или основаването на сухоустойчиви наши сортове е дълъг път с доста незнайни. Но до тогава има прекалено много други належащи решения, които могат да създадат нашето земеделие по-малко подвластно към сушата. Затоплянето и сушата са злополучие, което сигурно може да бъде избегнато. С далновидни политики и положителни тактики от надалеч. Ние на този стадий нямаме настоящи механизми. Явно се готвим за преден конфликт с природата.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР