Заради блокадата на Ормузкия проток през април Ирак е експортирал

...
Заради блокадата на Ормузкия проток през април Ирак е експортирал
Коментари Харесай

Ирак е намалил износа на петрол през април 10 пъти под нивото преди блокирането на Ормузкия проток

Заради блокадата на Ормузкия пролив през април Ирак е експортирал единствено 9,88 млн. барела (330 хиляди барела на ден), което е 10 пъти под междинното равнище, записано до началото на войната в Близкия изток. Това излиза наяве от данни на Държавната компания за маркетинг на нефт (SOMO). В съпоставяне с месец март, когато част от товарите с иракски нефт към момента се пътували, доставките са спаднали съвсем двойно.

Общите доходи от доставките от нефт за чужбина са били малко под 1,1 милиарда $ при близо 2 милиарда $ през март и 6,8 милиарда $ през февруари.

Преди цялото количество за експорт от Ирак е прекосявало през пристанището Басра с излаз към Персийския залив (месечно – 80-90 млн. барела). След блокирането на обичайния маршрут за доставки, през него са минали самичък 14,6 млн. барела през март, а през април – едвам 4,6 млн. барела.

Ирак се пробва да компенсира загубата на мощностите за доставка посредством увеличавате на преноса по петролопровода „ Киркук – Джейхан “ до Турция като възобнови тази активност през месец март. Така през март по тръбопровода са били обезпечени доставки за 2,8 млн. барела, а през април – близо 5 млн. барела.

По данни на ОПЕК, добива на нефт в Ирак е намалял с 212 хиляди барела дневно по отношение на март до 1,39 млн. барела. В рамките на договорката ОПЕК+ страната има позволено равнище на рандеман от 4,3 млн. барела дневно.

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР