Заради безводието жители на Омуртаг днес отново блокираха главния път

...
Заради безводието жители на Омуртаг днес отново блокираха главния път
Коментари Харесай

Жители на Омуртаг отново блокираха главния път София – Варна заради безводието

Заради безводието поданици на Омуртаг през днешния ден още веднъж блокираха основния път София – Варна. Градът е на воден режим към този момент повече от 35 години, а в този момент е оповестено бедствено състояние, поради неналичието на вода в чешмите. Гражданското обединяване „ Вода за Омуртаг “ към този момент година работи по разрешаване на казуса, запознавайки виновните институции с него. С проблема за водата в Омуртаг се ангажираха двама министри.

Днес гражданският митинг беше поради безучастие на общинската администрация, показаха протестиращи.

„ Искаме кметът да извърши дилемите, предоставени му от министър Андрей Цеков още на 1 август ", сподели Магдалена Славова – представител на гражданското обединяване „ Вода за Омуртаг “.

Тя изясни, че сега вода в града има от пречиствателна станция „ Ястребино “, която не може да се пусне, тъй като към момента първи и втори напредък – ниска и междинна зона, не работят. Те са общинска благосъстоятелност и обвързване на Община Омуртаг е да обезпечи тяхното действие, уточни Славова.

По думите ѝ, Община Омуртаг в незабавен порядък би трябвало да обезпечи дипломиран личен състав, който да оперира с елемента на втори напредък. Следващата стъпка, съгласно нея, е възобновяване на контролните табла на обекта, с цел да стане процесът автоматизиран и още на втора помпена станция би трябвало да се почисти и да се създадат проби на хидрозащитите. Славова изрази своето мнение, че кметът и администрацията " са некомпетентни и нямат предпочитание да работят по разрешаването на въпроса с дългогодишното безводие в Омуртаг ".



Кметът Ешреф Ешрефов пристигна измежду протестиращите. Въпреки виковете „ Оставка “, той се опита да изясни гледната точна на Общината и какво е свършено от институциите в този момент и през годините.

„ И аз пребивавам в този град, и аз съм на воден режим. Този тръбопровод е неспособен за прилагане, построен е през 2004 година. През 2009 година стартират строително-ремонтни действия на помпена станция първи напредък, по-късно са построени помпена станция втори напредък и водоемите в ниска и висока зона. През 2015 година са пуснати документи за приемателна комисия, само че ни беше отказано – в този момент обектът няма Акт 16 и не е въведен в употреба, уточни Ешрефов. Изготвен бе отчет, по времето на министър Шишков, в който се споделя, че водопроводът е неспособен за употреба и ще се проектира нов. На срещата с министър Цеков поехме ангажимент да възстановим ел. зареждането на втори напредък. Това е свършено, чакаме приемателна комисия за първи напредък. В понеделник ще подадем искане за 72-часови проби, а по-късно и документи към РДНСК “, изясни кметът.

Ешрефов акцентира, че без помощта на институциите Община Омуртаг не може да реализира трайно разрешаване на казуса с безводието. Той не приема обвиняванията в безучастие. Пред жителите кметът съобщи, че администрацията работи и в най-кратки периоди ще пусне двете помпени станции.

Жителите на Омуртаг – непрекъснато живеещи в града и такива, който се завръщат от чужбина през летните месеци, недоволстваха на митинга от дългогодишната проблематична обстановка. Те показаха подготвеност за следващ митинг през идната седмица на същото място – край Авиационния музей навън на първокласния път. По време на митинга повече от час автомобилният поток беше спиран от екипи на " Пътна полиция ", обезпечен бе и обходен маршрут.



фотоси: Българска телеграфна агенция
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР