Започват реалните сондажи за нефт и газ в българската част

...
Започват реалните сондажи за нефт и газ в българската част
Коментари Харесай

БЕХ подписа споразумението за участва в проучване за нефт и газ в Черно море

Започват действителните сондажи за петрол и газ в българската част на Черно море. Споразумението сред БЕХ, „ ОМВ Офшор България “ и „ Нюмед Енерджи Балкан Лимитид “ беше подписано в Министерския съвет в наличието на премиера в оставка Росен Желязков и енергийния министър в оставка Жечо Станков. 

Така българската страна чрез БЕХ придобива 10% от правата за изследванията в блок „ 1-21 Хан Аспарух ".

Министър Жечо Станков уточни, че това ще даде късмет за първи път в новата българска история родна компания да взе участие интензивно в сходни действия на територията на нашата страна, предава Българска телеграфна агенция. Той изясни, че с изключение на до 30% концесионна такса, която страната ще получава при вероятно изобретение в Черно море, БЕХ ще има опция със своите вложения от 10% също да получава доходи. 

 черно море

" Винаги съм твърдял, че най-евтиният газ е нашият личен. Затова сега навлизането на БЕХ в този консорциум е извънредно стратегическо. Става въпрос за вложения в идващите два сондажа ", сподели Станков. Той добави, че тези вложения дават вероятност за сигурност на доставките, за енергийна самостоятелност, за спомагателни доходи в бюджета.

Премиерът Росен Желязков уточни, че диалозите не са били лесни, защото „ в света на световната конкуренция, всички решения минават през призмата на конкурентния интерес ”. Той добави, че страната би трябвало да бъде част от тези процеси.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР